Тънът дъжд сечеше лицето ѝ, залиташе по бузите, като бистра сълза. Венета вървеше бавно, мечтаеща само за едно – да стигне у дома. В съзнанието ѝ мъгла, мислите ѝ се разплитаха като стар, износен чаршаф. Заобикаляйки една от безбройните локви, почти се подхлъзна на лепкавата кал покрай тротоара. „Стига вече с високите токи. Не съм момиче. Време е за някакви по-удобни обувки.“
Ето го и блока. Венета отключи кодовото табло на входа. В ноздрите ѝ се втроши сух, прашен топъл въздух от радиаторите, които след края на зимата продължаваха да пекат на пълна мощ. През януари щеше да е добре. Асансьорът я изкачи мъчително бавно до шестия етаж. „Болна ли съм? Нямам никакви сили“, помисли си тя, облегната на стената на кабината.
Във входната стая безпомощно падна върху малкия стол, притисна гърба си към стената и затвори тежките си клепачи. „Край. У дома съм!“ – издиша тя и в същия момент потъна в тъмнота без звукове, без миризми.
– Мамо, защо седиш в тъмното? Не ти ли е добре?
От гласа на Яни тя се сепна, но не отвори очи.
– Не, сине. Само съм уморена – прошепна Венета, слята от умора.
Усещаше, че синът ѝ стои и я гледа. С усилие разлепи клепачи, но Яни го нямаше, а в кухнята светеше лампата. Свали токсите, размърда пръстите на краката, освободени от стегата на обувките, и стана. В същия момент залюля се към гардероба.
– Мамо! – Яни се втурна и я подпрепаса да не падне.
– Нещо ми се завъртя свят.
Помогна ѝ да стигне до дивана в стаята. Венета седна, облегна се на облегалката и изправи крака. „Колко е хубаво!“ Очите ѝ сами се затвориха… В следващата секунда тя се тръгна, изплувайки от безсъзнание, отвори очи и се срещна с тревожния поглед на сина си.
– Мамо, всичко наред ли е?
Венета кимна и помоли за горещ чай. Яни неохотно отиде в кухнята.
А тя си спомни как в офиса се събуди на пода в кабинета. Изобщо не помнеше как е паднала. Тогава също обясни всичко с умората. „Чувствам се като старица, а съм само на тридесет и девет. Може би наистина съм болна? Утре ще отида в поликлиниката.“ Венета въздъхна и се отправи към кухнята.
– Бледа си. Главоболие? – Яни сложи пред нея гореща чаша с чай.
Венета се усмихна с усилие.
– Само съм уморена, времето е такова, дъжд… – Отпи една глътка. – Ял ли си?
– Да, мамо. Трябва да си довърша домашните.
– Върви, всичко е наред. – Венета пиеше чая на малки глътки.
После се преоблече в стария, омекнал халат и погледна към стаята на сина си. Яни беше седнал до бюрото, наведен над учебника. Сърцето ѝ се изпълни с нежност. Най-родното, любимо, единствено и вече почти възможно дете.
Затвори вратата тихо.
– Докторе, какво ми става? Може би витамини да пия? – На следващата сутрин Венета седеше в кабинета на лекаря.
Беше спала, но се чувстваше същата – разбита и изтощена.
– Да видим. Ето ви направления за анализи и МРТ. С резултатите веднага при мен. И не се бавете. Имате ли случаи на рак или инсулт във фамилията?
– Да. Баща ми почина от рак, майка ми – от инсулт. Значи, това може да е… Аз имам син, ученик. Освен мен няма кой да се грижи за него. Не мога да умра! – Викът ѝ отскочи от стената, върна се обратно и ѝ засяна в гърлото.
– Да не бързаме със заключенията. Има наследствени предразположения, но вие сте още толкова млада… Очаквам ви с резултатите. А засега ви издавам болничен, спокойно се обследвайте, починете си.
– Мамо, била ли си в болницата? Какво каза докторът? – Когато Яни се върна от училище, Венета вече беше у дома и вареше чорба.
– Нищо не каза, прати ме на изследвания. Утре не ме буди.
Венета го гледаше как яде. „Толкова е порастнал. Ами ако ми открият нещо сериозно? Рак, например? По-добре да не мисля.“
– Мамо, всичко наред ли е? Пак си някъде извън реалността.
Венета се сепна.
– Все едно си забавяна, – каза Яни.
– Замислих се.
През нощта не можеше да заспи. Как да заспи, когато в главата ѝ се редуват ужасяващи мисли? Изведнъж си спомни детството, родителите, как един след друг си отидоха, когато тя вече учеше в университета. Тогава срещна Александър. Той беше до нея, подкрепяше я. Александър живееше в общежитие, дошъл да учи от друг град. Почти веднага се събраха.
Когато Венета забременя, Александър се зарадва, веднага предложи брак. Решиха да няма голяма сватба. На Венета вече нямаше родители, а майката на Александър живееше далеч. Отидоха да я видят по-късно.
Разбира се, имаше и караници. Нямаше кой да им помогне, да ги посъветва. Венета се стараеше да не му се кара, когато Александър закъсняваше от работа. Но когато Яни беше на две години, изведнъж ѝ каза, че обича друга, че си тръгва, че не може така…
Колко плачеше, умоляваше го да остане, хващаше го за ризата. Той се измъкна, отблъсна я и си тръгна. Венета изпрати малкия си син на детска градина и започна работа. Колко трудно беше. Яни често боледувашеИ щом докосна ръката на майка си, почувства как топлината на живота тече между тях, и разбра, че каквито и бури да носят дниВ този миг, докато слезите стичаха по лицето му, Яни прошепна: “Ще бъда до теб, мамо, и нищо няма да ни раздели.”