Юнска история
Тази история започна, когато детските ботички на моята позната Ваня, които сушеше на прозореца си (защото нямаше балкон), паднаха надолу.
„Аз ти казвах, че ще свърши така,“ промърмори майката на Ваня, която често идваше да гледа внучката си. „Как ще ги вземеш сега? Колко пъти съм ти казвала, че не е редно да скачаш по локви! Нямаш къде да сушиш, нямаш резервни обувки!“
„Мамо, ама то е юнски дъжд! Направо удоволствие е да шляпаш по локви!“
„Тази година юни е особено дождлив.“
Ваня се наведе през прозореца – навън грееше слънце, а ботичките бяха паднали на балкона на долния съсед.
Къщата беше нова, живееха там от скоро, и нито Ваня, нито майка ѝ бяха виждали долния съсед. Говореше се, че там живее някакъв стар ерген.
Майка и дъщеря често се оплакваха: „Защо му е балкон на този съсед, като никога не излиза? По-добре да го бяха направили за нас, че на нас ни няма къде да сушим!“
„Иди сега, звънни му. Радонка в какво ще ходи утре в детската градина?“
Радонка – къдраво тригодишно момиченце – не се притесняваше особено, че няма с какво да отиде в градината, а се опитваше да хвърли плюшеното си мече през прозореца. Но бабата затвори прозореца навреме и ѝ заплаши с пръст.
Междувременно Ваня вече беше слязла при съседа.
„Няма го вкъщи. Както винаги.“
Майката ѝ отвърна:
„Пенка от първия вход каза, че той е автобусен шофьор. Опитай се да познаеш кога ще се върне! Какъв му е графикът?“
„Ще се опитам пак по-късно,“ проумълча Ваня.
През вечерта тя слизаше още и още, но съседът все още не беше вкъщи. За щастие, приятелката на Ваня донесе стари маратонки, от които синът ѝ беше израснал – за няколко дни в детската градина ще вършат работа.
Радонка беше много недоволна от новите си обувки. Но нямаше какво да се прави – и утре, и след утре Ваня и майка ѝ продължаваха да слизат, но съседът все беше извън къщи.
„Може би въобще не живее тук?“
„Аз го видях снощи, към два часа, светлината му гореше,“ сподели Пенка от първия вход, която беше дошла да вземе сол и да побъбри. „Гонех си котката, нещеше да влезе.“
„В два часа? Ние вече спяхме,“ отвърна объркано Ваня.
„Защо го чакате? Напишете му бележка, пъхнете я под вратата – така, ей така: „На Вашия балкон са ни ботичките, моля Ви ги донесете, защото не Ви намираме вкъщи.“
„Как не ни хрумна сами? Страхотна идея! Не без причина са Ви избрали за старши на входа!“
Така и направиха. Написаха бележката, Радонка съм помага, нарисуваха долу личице на мече: „Това е моето мече!“ После майка и дъщеря се спуснаха най-сериозно и пъхнаха сгънатия лист под вратата.
Същата вечер звъннаха на вратата.
„Съседът!“ извикаха едновременно Ваня и Радонка (бабата беше си тръгнала, Пенка също се беше сбогувала) и се заптиха да отворят.
На прага стоеше много висок, съвсем не стар, синеок мъж. Беше в униформа на автобусен шофьор, и с усмивка подаде ботичките и играчките: „Намерих ги на балкона. Ваши ли са?“ – обърна се към Радонка, която кивна и започна да бръщолеви: „Видя ли портрета на мечето? Искаш ли да ти го покажа?“
Съседът остана без думи от напора ѝ, но само кимна.
Докато Ваня му благодареше, че донесе ботичките, Радонка вече го дърпаше за ръка към стаята си, а Ваня само чуваше откъслеци от приказките ѝ: „Аз нямам татко, а мама вари много вкусно кафе с мляко!“
„Вкусно кафе с мляко, ха? И аз го обичам,“ опита се съседът да поддържа разговора. Ваня се оживи:
„Искате ли да ви сваря? Имам специален рецепт. Обичате ли с канела?“
„Не бива да ви безпокоя, но кафе с мляко не мога да откажа. Баба ми го приготвяше така, от детски години го обичам – точно с канела.“
Така дума по дума, една чаша след друга, те прекараха до полунощ на кухнята. Радонка вече беше легнала, като на прощание доверчиво каза: „Ела пак, хареса ни!“ А Ваня и Красимир продължаваха да говорят – за баби, за кафе с мляко и бисквити, за дъждовния юни, за това, че да станеш междуградски автобусен шофьор е било детска мечта.
После заваля лятъА след година Ваня, Красимир и Радонка вече обикаляха заедно по локвите, като се смееха на дъжда, който им подаряваше най-хубавите моменти.