Споделена кухня и мързеливата булка
Аз и Антон живеем в неговия дом – или по-скоро не точно негов. Освен нас тук са и неговият по-малък брат Павел и съпругата му Ралица. Имаме обща кухня, храната си я купуваме заедно, готвим се по ред, а сметките ги делим. Звучи като перфектна комуна, нали? Само че Ралица, нашата скъпа булка, явно е решила, че домакинството не е нейна работа. Нито чини чиния, нито обелва картофи, а аз вече съм на ръба да ѝ подадя метлата и да кажа: „Запознаявай се с реалния свят!“ Но засега се сдържам, макар търпението ми да се топи по-бързо от краве масло на тигана.
Къщата е наследство от родителите на Антон и Павел, и когато се оженихме, решихме да живеем всички заедно – по-икономично, да и къщата е голяма, място има. Не се противопоставих: Павел е спокоен човек, работи в сервиз за коли, рядко е вкъщи. А Ралица… Ох, с нея е по-сложно. Когато се омъжи за Павел, мислех, че просто се стеснява, не иска да се намесва в общите дела. Но мина половин година и разбрах – става дума не за стеснение. Ралица е шампион в избягването на всякаква работа. Може с часове да седи в стаята си, да прелиства телефона или да си лака ноктите, докато аз в кухнята готвя вечеря за четирима.
Системата ни е проста: храната си я купуваме на всички, готвим се на смени. Аз и Антон поемаме половината от седмицата, Павел понякога опърля месо или прави фирмените си сандвичи, а Ралица… Е, нейният ред е, когато поръча пица или сложи на масата кисело мляко с бележка „вечерята е готва“. И да не беше, че просто не обича да готви, ами дори не си мие чиниите! Веднъж преброих: за седмица измивам купчини съдове, от които половината са нейните кафени чаши с недоизпито капучино. А като я помоля да ги събере, ме гледа като извънземно и казва: „Ой, Веска, забравих, утре ще ги оправя.“ Утре? Това утре така и не идва!
Опитах се да говоря с Антон. „Тошо“, казвам му, „твоята булка ни смята за прислуга. Може би Павел да ѝ каже нещо?“ Антон само се усмихва: „Веска, не драматизирай, Ралица просто не е свикнала с домакинството. Тя е от града, майка й всичко правеше.“ От града? А аз, значи, от село ли съм? И аз съм израснала в град, но това не ми пречи да обелвам картофи и да чистя пода. Павел, когато му намекнах, само прегърна рамене: „Ралица е каквато е. Не иска да готви – не я карай.“ Не я карай? А кой тогава ще храни тая орда, ако и аз започна да „не искам“?
Наскоро се случи нещо, което ме доведе до ръба. Готвих мусака – истинска, с агнешко, както харесва Антон. Два часа стоях на крака, сервирах масата, извиках всички. Ралица се спуска, сипва си цяла чиния и казва: „Веска, защо мусаката е суховата? Трябваше да сложиш повече олио.“ Едва не изпуских вилицата. Суховата? Значи аз стоях два часа при печката, за да чуя, че мусаката ми „не е такава“? А тя дори не каза „благодаря“, изяде и си тръгна, оставяйки чинията на масата. Тогава избухнах: „Ралица, ако не ти харесва, сама си готви.“ Тя само изсъска: „Е, Веска, аз не мога, ти се справяш по-добре.“ По-добре? Значи сега официално съм главен готвач на тази къща?
Започнах да мисля какво да правя. Първият вариант – да обявя стачка. Да спра да готвя, да чистя, да пазарувам. Да видим как ще запее Ралица, когато в хладилника остане само нейното кисело мляко. Но знам, че Антон и Павел ще започнат да мрънкат, а на мен не ми се кара с мъжа си заради нея. Вторият вариант – да поговоря с нея направо. Да кажа: „Ралица, тук не сме в хотел, или помагаш, или ядеш на заведение.“ Но се страхувам, че пак ще се престори, че не разбира, или ще заплаче на Павел, а той ще ме обвини. Третият вариант – да се престраша. Но това не е за мен. Няма да бъда слугиня в собствената си къща.
Понякога си мечтая да си наемем апартамент с Антон и да се изнесем. Но къщата е наследство на Антон, той я обича, и аз съм се привързала – има градина, веранда, уют. Не искам заради Ралица да се отказвам от нещо, което ни е скъпо. Дори се опитах да хитрувам – предложих да разделим кухнята на „зони за отговорност“. Казах, че всеки си готви и мие сам. Но Ралица само кимна и продължи да пие кафе от моята чаша. Изглежда, тя е просто непробваемa.
Приятелката ми, когато й се изговорих, ме посъветва: „Веска, дай й конкретна задача. Кажи й, че в сряда тя готви вечеря, и точка.“ Опитах. Определих й ден, а тя в отговор: „Ой, Веска, в сряда съм заета, ти готви.“ Заета? Да прелиства Инстаграм? Вече съм готова да залепя графика на хладилника: „Ралица, твой ред – или пица, или глад.“ Може би поне това ще я раздвижи.
Засега просто се опитвам да не избухвам. Готвя, чистя, но всеки път, като видя нейната мръсна чаша, си представям как й връчвам медал за „майсторство в бездействието“. Антон обещава да поговори с Павел, но не вярвам, че ще помогне. Ралица е като котка, която върви сама за себе си, само че яде от моята чиния. Но ще намеря начин да й покажа мястото. Тази къща е наша и няма да позволя на една мързелива булкаНо днес реших, че е време за четвърти вариант – да спра да мълша и да започна да действам.