Знаеш ли, понякога животът ни изправя пред хора, които сякаш са изпратени от самия дявол, за да ни предизвикат. Някои минават като мигновени познати, а други – като нашия зет – остават като истинско изпитание. Никога не бих си помислила, че след всичките години на грижи, възпитание и любов, изборът на дъщеря ми ще се окаже такова морално земетресение за цялото ни семейство.
От пръв поглед – обикновен мъж, леко хитроглаво изражение, несръчна усмивка, отпусната манера на говорене. Но щом отвори уста, веднага става ясно – чувство за хумор има, но вкус – никакъв. При първата ни среща ни засипа с вулгарни шеги за тъщи и зетевци, включително истории за неговата “служба” в “диванните войски”. Още тогава усетих срам, сякаш някой беше донес-certificate вкъщи евтин хумор от третокласно заведение.
Със съпруга ми останахме в шок. Момичето, отгледано на Чехов и Андерсен, на фина английска сатира, се влюби в този – извинявай – палячо. Вероятно дори не знае кой е Йером К. Йером, но с удоволствие цитира пошлости от интернет. Опитахме се да я разубедим, молихме я, убеждавахме я – безрезултатно. “Любовта е любов”, каза тя и толкова. После дойде и сватбата – скромна, но с неизбежната реч на младоженеца, в която се “порадва” на гостите със “забавни” шеги за брачната нощ. Едва устоях да не стана и да не напусна залата.
Оттогава всяко семейно тържество се превърна в бойно поле. Само да се съберем, и нашето “чудо” започва своето “хумористично шоу”. А дъщеря ми, като зачената, се смее и го нарича “беззлобен смях”. Останалите роднини червенеят, гледат настрани, някои вече рядко идват. А ние търпим. Защото ако не поканем зетя – дъщерята няма да дойде. А тя все още ни е скъпа, каквото и да става.
На юбилея на сестра ми Ваня отново успя да се отличи. Докато тя носеше пастата с скариди, той изкрещя: “Зъбна паста?”. Някой се изнерви и се просмря, но аз видях как сестра ми пребледня. После ми каза, че е искала да го полие със соса, но се въздържа. Поне този път беше по-тихо – след студения ѝ поглед зетят замлъкна за цялата вечер.
Но следващият случай сложи всичко на мястото му.
Беше нашата 35-годишнина – сериозна дата. Събра се почти целият род, атмосферата беше топла, спокойна, сърдечна. Споделяхме спомени за началото, как отгледахме дъщеря си. И тогава Ваня… изчезна. Още се чудехме къде е отишъл. След няколко минути влезе в хола с… краставица и два домата, с които направи откровено неприлично “изкуство”. Държеше го гордо пред себе си като главен експонат в музей на вулгарността и с удовлетворение попита: “Е, като че ли?”
Замръзнах. Някой се просмря. Някой се обърна с ужас. Баба ми изпусна вилицата. Съпругът ми почервеня. А дъщеря ми… пляскаше с ръце и кикотяше се като малко дете.
Този миг беше като плесница. Изпитвах такъв срамежлив гняв, че едва не се разплаках. Вместо семейно тържество получихме публично унижение. Онзи вечер нещо много важно се счупи. Последвалите часове минаха в мълчание, някои дори си тръгнаха, без да дочакат десерта.
Когато емоциите малко утихнаха, със съпруга ми седнахме сами. И стигнахме до тежкото, но необходимо решение. Повикахме дъщеря си на сериозен разговор. Без викове, без обвинения. Просто ѝ казахме – или тя изисква уважение към нашето семейство от нейния съпруг, или общуването ще бъде сведено до минимум. Стига толкова. Отгледахме я с любов, жертвахме много за нея, а сега седим унижени заради “забавните” шеги на нейния избранник.
Тя се обиди. Каза, че сме “заседнали в миналото”, че “сега всички така се шегуват”. Не спорихме. Но ясно ѝ заявихме – вратата ни е отворена, но само за тези, които идват с уважение.
Оттогава мина малко време. С дъщеря си почти не общуваме. Ваня, за щастие, вече не се появява на празниците. Не знам дали ще осъзнае някога какво е загубила. Може би. Но аз знам едно – по-добре да бъдеш строга, отколкото да търпиш да унижат достойнството ти в името на илюзията за “семейна хармония”.
И може да нямаме интензивен смях, но в нашия дом винаги ще има място за уважение, такт и истинско семейство.