Когато се роди, акушерката каза на майка ѝ, че ще бъде щастлива – родена под щастлива звезда.

Когато Атилия се роди, акушерката каза на майка ѝ, че ще бъде късметлийка – “в риза е родена”. И до петгодишна възраст Атилия наистина беше щастлива: майка ѝ ѝ плетеше плитки, четеше ѝ книжки с картинки и само понякога се ядосваше, че Атилия не иска да запомня буквите. Баща ѝ я научи да кара колело и я взимаше със себе си на село, като ѝ позволяваше да управлява по неасфалтирани пътища.

Когато навърши пет години, родителите ѝ казаха, че скоро ще има братче.

– Ще ти бъде подарък за рождения ден.

Подаръкът наистина пристигна точно за рождения ден, отнемайки на Атилия всички последващи празници: от самото начало Кирил зае специално място в семейството им. Първо, защото беше малък, а после, защото се оказа вундеркинд.

Кирил се научи да чете преди Атилия, която и до двадесетгодишна възраст четеше бавно (днес бихме казали, че е с дислексия, но тогава не знаеха такива думи и я изпратиха в корекционен клас). Кирил можеше да смята до такава степен, че учителката по математика, на която го показаха, се хвана за главата и се втурна да звъни на професора си Александър Иванов. Да не говорим за това, че Кирил пишеше доста специфични, но много оригинални стихотворения.

Така щастливият живот на Атилия изчерпа – не само че имаше общ рожден ден с брат си, но цялата ѝ всекидневие сега се въртеше около Кир. Именно Атилия придружаваше брат си в училище, на уроци по английски, в плувния басейн и до професора Александър Иванов, в музикалното училище и на литературния кръжок. Когато самата тя искаше да се запише на курс по домакинство, майка ѝ възкликна:

– Какво, искаш да се уволня и сама да водя Кирчо на професора и музикалното училище? Само за себе си мислиш!

И Атилия се предаде. Освен това, ако тя спазваше точния график на Кирил, приготвяше по две блюда за вечеря (Кирил беше станал вегетарианец още на шест години, а баща ѝ не можеше да изкара ден без месо), и дори когато внасяше пари вкъщи (вечер разхождаше съседските кучета), майка ѝ я хвалеше и я гладеше по подстриганата глава.

Подстригаха я, защото майка ѝ нямаше време да ѝ прави плитки, трябваше да повтаря сутрин с Кирил английския или да записва стихотворенията, които измисляше през нощта, а самата Атилия правеше небрежен кок. Учителката ѝ записваше забележки в дневника с червен химикал. Майка ѝ не търпеше такива забележки и заведе дъщеря си при фризьор, където ѝ направиха къса прическа, доста симпатична, но Атилия плака цяла нощ за своите плитки.

– Завърши училище и тогава прави каквото искаш, – казваше майка ѝ, когато Атилия слабо се опитваше да възрази на поредната задача свързана с брат ѝ. – Какво ти пречи, така или иначе нищо не правиш, само си четеш своите рецепти.

След училището, не само нейното, но и на Кир, тя съвсем не получи свобода – вече не само че трябваше да му приготвя закуска, обед и вечеря с повишено съдържание на полезни вещества, да глади и пере дрехите му, Атилия също стана нещо като негов секретар. Водеше графика на брат си, следеше конкурсите и олимпиадите му, сортираше писмата му. Когато си позволи да спомене, че иска да работи в приют за кучета, вече не само майка ѝ, но и Кирил започнаха да ѝ се карат, че без нея той съвсем ще пропадне.

И Атилия пак се предаде.

Само веднъж възстана срещу обичайната несправедливост – когато срещна Борислав.

Борислав не беше красавец – беше висок, леко пълен, непрекъснато седеше пред компютъра и пишеше кодове. Роднините му подариха куче с надеждата, че ще започне да се разхожда повече. Но вместо това той нае Атилия и така се запознаха. И някак си се получи, че след като разходеше кучето на Борислав, оставаше у него през нощта.

Майка ѝ звънеше и настояваше да се върне вкъщи – тя мразеше да глади ризи, а Кирил ходеше само с тях. Кирил също звънеше и се оплакваше, че няма кой да му наточи моливите, бащата пак донесъл каймаци, а друго нямало за ядене, защото майката била на поредната диета.

– Оставете ме на мира! – крещеше Атилия. – Не съм ви слугиня!

Борислав я целуваше по мокрите от сълзи очи и ѝ обещаваше, че един ден ще се оженят. А после замина за Америка по примамливо предложение за работа.

– Прости, – каза той само.

Когато обявиха, че Кирил печели награда, родителите им едва не се пръснаха от гордост – разтръбиха на всички съседи, майка му изтича да се запише в салон за красота, а бащата особено се вълнуваше от паричната награда, защото много искаше нова кола, но парите не стигаха. Може би синът му ще сподели с него.

За Атилия се увеличиха задълженията – освен обичайното „прибери-дай-донеси“, тя трябваше да води активна кореспонденция, да резервира самолетни билети, да търси хотел с басейн и вегетарианска храна и така нататък. Беше толкова изтощена, че когато пристигнаха и всичко беше готово – смокингът, речта, тълпата зрители вече чакаше в залата, – Атилия изнемощена целуна брат си по бузата за късмет и се отправи към залата, надявайки се родителите да ѝ пазят място.

Висок охранител, застанал на входа на залата, ѝ препречи пътя и каза:

– Обслужващият персонал не може да влиза.

– Какво? – не разбра Атилия.

– Изчакайте вашия шеф зад кулисите, – обясни един по-млад охранител с нагъл поглед. – С тази парцалива рокля няма какво да правите там.

Атилия погледна към старото си облекло – не че нямаше друго, просто не успя да се преоблече. Но все пак не изглеждаше чак толкова зле, явно не беше вината в роклята, а по-скоро заради това, че я приеха за обслужващ персонал. А всъщност, не бяха толкова далеч от истината – слугиня, това беше всичко.

Брат ѝ я погледна с дълъг и учуден поглед и за миг Атилия си помисли, че той ще каже на охранителите: „Пуснете я, това е моята сестра!“. Но брат ѝ замълча – водещият вече обявяваше името му и той излезе на сцената, без да погледне назад към Атилия.

Тя седна на нисък стол до стената, прикри очи и преглеждаше наум списъка със задачите си: трябваше да вземе костюма от химическо, да резервира хотел и вечеря в ресторант, да сортира имейлите му – от два дни не беше ги поглеждала. Сега щеше да има много поздравления – Господи, как ли щеше да изчете всичко!

Какво казваше Кирил, тя не слушаше – той вече репетира пред нея речта си вчера и, разбира се, тя беше съвършена. Всичко както обикновено – благодарности на родителите, на педагозите и на обещанието да работи за благото на родината и световната хармония. Паметта на Атилия беше добра и тя следеше мислено изреченията.

Но нещата не вървяха по план. Вместо да каже: „И всичко дължа на моите родители (майка ми е в зелена рокля и шапка с перо, баща ми в тъмен костюм и светла риза, седят на първия ред) и на незабравимия Александър Иванов (който в синя погребална дреха, седящ на облак, се радва на най-добрия си ученик)“, Кирил изведнъж каза:

– Тук трябваше да кажа нещо друго, но слушайте… Истината е, че има само един човек, без когото не бих стоял тук сега.

Атилия живо си представи как родителите ѝ триумфално се поглеждат – разбира се, всеки от тях считал своят принос за най-ценен, а Александър Иванов сигурно е паднал от облака в този момент.

– Тя е посветила живота си на мен. Дълго време не осъзнавах това и го смятах за даденост. И знаете ли, време е да отплатя доброто с добро, макар че признавам, нейната роля в моя живот е безценна и дори всички съкровища на света не могат напълно да ѝ благодарят.

У баща ѝ вероятно вена на челото е набъбнала – винаги когато се ядосваше, това се случваше, а майка ѝ навярно е зачервена и със сълзи от радост.

– Днешният ден е посветен на теб. И всичките пари, които получих днес, искам да ти дам, за да откриеш приют за кучета, за който винаги си мечтала, и изобщо да правиш това, което ти искаш.

Тези думи звучаха сякаш се приближаваха към нея, и когато Кирил я хвана за ръка и я повлече на сцената, Атилия не веднага разбра какво се случва.

– Запознайте се, това е сестра ми Атилия. Ако не беше тя, никога нямаше да постигна нищо.

Аплодисменти прозвучаха, ярка светлина заслепи Атилия. Едва тогава започна да осъзнава какво става. Тя гледаше брат си с благодарни очи, а той се усмихваше. И тази усмивка изцеляваше всичко – заминалият Борислав, несъстоялия се курс по домакинство, кучетата в приюта, които я чакаха… Тя стоеше на сцената, сгърбена и уплашена, но в нея започна да се надига нещо, което я накара да изправи раменете си.

Кирил наистина ѝ даде всичките пари и нае млад човек за обучаване, който Атилия обучи как да прави всичко, което тя е правела години наред за брат си.

– Ти повече няма да бъдеш моя слугиня, – каза Кирил. – Прости ми, Атилия, аз бях сляп глупак.

И Атилия му прости. Наистина откри приют за кучета, записа се на курсове за сладкар, отвори собствен бизнес – макар и малък, и често сама стоеше на касата, но всичко беше точно така, както мечтаеше. И един мразовит октомврийски вечер, точно когато се канеше да затвори касата, звънна звънчето, което известяваше, че има посетител. Атилия се усмихна приветливо на високия мъж в черно палто и започна да го пита какво би желал, но спря и млъкна.

Пред нея стоеше Борислав. Отслабнал, сериозен, уморен. Такъв близък.

– Върнал си се…

Атилия усети как краката ѝ омекват и се хвана с ръце за касата.

– Атилка, – усмихна се той. – Прости ми, глупав бях, огромна грешка направих…

Какво да кажем – вторият важен мъж в живота ѝ ще поиска извинение, какво повече може да иска?

Само баща ѝ не поиска прошка – те с майка ѝ вече не говореха с Атилия, решили, че тя е накарала Кирил да ѝ даде всичко. Но това нямаше значение – родителите си остават родители, такива каквито са. А Борислав… Той се беше върнал и сега Атилия беше сигурна, че всичко ще бъде наред.

Rate article
Когато се роди, акушерката каза на майка ѝ, че ще бъде щастлива – родена под щастлива звезда.