Когато Ася се роди, акушерката каза на майка ѝ, че тя ще бъде щастлива – с късмет се е появила.

Когато Ася се роди, акушерката каза на майка ѝ, че ще бъде много щастлива – в късмет е родена. До петгодишната си възраст наистина бе щастлива: майка ѝ ѝ плетеше плитки и ѝ четеше книжки с картинки, само понякога се ядосваше, че Ася не искаше да учи буквите. Баща ѝ я учеше да кара колело и я водеше с него на вилата, разрешавайки ѝ да управлява на черния път.

Когато навърши пет години, родителите ѝ съобщиха, че скоро ще има братче.

– Ще е подарък за рождения ти ден.

И наистина, подаръкът пристигна точно на рождения ѝ ден, отнемайки ѝ всичките следващи празници: още от първата година Кирил зае специално място в семейството им. Първоначално, защото беше малък, а по-късно, защото се оказа вундеркинд.

Кирил се научи да чете по-бързо от Ася, която дори на двадесет години не четеше по-бързо от първокласник (днес това се нарича дислексия, но тогава тези думи не бяха известни и тя беше изпратена в специален клас). Считайки, той влудяваше учителката по математика, която се наложи да се свърже с професора си Алекси Иванов, да не говорим за уникалните, макар и особени, стихотворения, които съчиняваше.

Така щастливият живот за Ася приключи – сега тя не само споделяше рождения си ден с брат си, но и целият ѝ живот се въртеше около Кирил. Именно тя го водеше на училище и на английски, на плуване и при професор Алекси Иванов, на музикалното училище и на поетичния кръг. Но когато тя също пожела да се запише на курс по домакинство, майка ѝ възмутено попита:

– Ти какво, искаш аз да напусна работа и сама да водя Кирчо при професора и на музикалното? Вечно мислиш само за себе си!

И Ася се предаде. Ако всичко вървеше добре – ако не объркаше сложния график на Кирчо, ако готвеше по две ястия за вечеря (Кирил стана вегетарианец на шестгодишна възраст, а баща им не можеше да мине ден без месо), и когато носеше вкъщи пари (вечер извеждаше кучетата на съседите), майка ѝ я хвалеше и ѝ поглаждаше остриганата глава.

Остригаха косата ѝ, защото майка ѝ вече нямаше време да ѝ плете плитки, трябваше сутрин да учи английски с Кирил или да записва стихотворенията, които той измисляше през нощта, а Ася правеше рошав опашките, което караше учителката да пише бележки в дневника с червено мастило. Майка ѝ не обичаше забележките и я заведе на фризьор, където ѝ направиха къса прическа, която макар да беше симпатична, Ася плака цяла нощ за своите плитки.

– Когато завършиш училище, тогава ще правиш каквото искаш, – казваше майка ѝ, когато Ася се опитваше слабо да изрази недоволство срещу новото задължение, свързано с брат ѝ. – Какво ти е, така или иначе не правиш нищо друго, освен да четеш рецепти.

След като и двамата завършиха училище, Ася изобщо не получи свобода – освен с готвенето на закуска, обяд и вечеря с високо съдържание на полезни вещества, гладенето и прането, стана нещо като секретар на Кирил. Водеше графика му, следеше за конкурси и олимпиади, сортирашe писмата му. Когато спомена, че иска да работи в кучешки приют, не само майка ѝ, но и Кирил се нахвърлиха върху нея, жалвайки се, че без нея ще бъдат загубени.

И Ася отново се предаде.

Само веднъж се възпротиви на обичайния ред – когато срещна Борис.

Борис не беше особено красив – беше висок, закръглен и постоянно седеше пред компютъра и пишеше кодове. Роднини му подариха куче с надеждата, че така ще стане по-активен, но вместо това той нае Ася да го разхожда – така се и запознаха. И някак естествено, много скоро тя започна да остава у него през нощта след разходките.

Майка ѝ звънеше и настояваше да се прибере – мразеше да глади ризи, а Кирил носеше само това. Кир също звънеше, оплаквайки се, че няма кой да му наточи моливите, а баща им донесъл само банички и нищо друго за ядене, защото майката била на поредната диета.

– Оставете ме на мира! – викала Ася. – Аз не съм ви прислужница!

Борис я целуваше по намокрените очи, обещавайки че един ден ще се оженят. И после замина за Америка, получавайки добра работна оферта.

– Съжалявам, – каза той само.

Когато Кирил бе обявен за носител на награда, родителите им едва ли не се спукаха от гордост – разказаха на всички съседи, майка ѝ спешно си записа час в козметичния салон, а баща им особено се интересуваше от финансовата част, тъй като много искаше да си купи нова кола, но парите не стигаха, та синът можеше да му даде.

Задълженията на Ася се увеличиха – освен обичайното „чисти-донеси-подай“, трябваше да води активна кореспонденция, да резервира самолетни билети, да търси хотел с басейн и вегетарианско меню и така нататък. Толкова беше изморена, че когато пристигнаха и всичко бе готово: и смокингът, и речта, и залата пълна с зрители, – Ася изтощена го целуна по бузата зад кулисите и се насочи към залата, надявайки се, че родителите ѝ са заемали място за нея.

Висок охранител стоеше на входа и загради пътя ѝ, казвайки:

– Обслужващият персонал не се допуска.

– Какво? – не разбра Ася.

– Изчакайте зад кулисите, – обясни друг, по-млад, с нахален поглед. – С тази дреха няма място за вас там.

Ася погледна към старото си облекло, което наистина не беше изискано, но причината не беше в дрехите – истината беше, че те я сметнаха за обслужващ персонал. Вярно, че не бяха далеч от истината – прислужница, като прислужница.

Брат ѝ погледна дълго към нея, и Ася за момент си помисли, че ще каже на охранителите „Пуснете я, това е сестра ми!“. Но той си замълча – водещият вече извикал името му и се запъти към сцената, дори не поглеждайки към нея.

Ася седна на ниско столче до стената, затвори очи, премисляйки крайния си списък със задачи: да вземе костюма от химическото чистене, да резервира хотел и вечеря в ресторант, да сортира електронната поща – вече два дни не беше я поглеждала. Колко поздравления ще влезнат сега – Боже, как ще ги чете всички!

Не слушаше какво казваше Кирил – той бе репетирал речта си с нея вчера и, разбира се, беше великолепна. Всичко, както обикновено – благодарности на родители, учители, готовност за труд в полза на родината и световната хармония. Ася имаше чудесна памет, най-наблизо спомняйки си репликите му.

Обаче нещо не вървеше по план. Вместо да благодари на родителите си и на незабравимия Алекси Иванов (който, облечен в своя делови костюм, седеше на някой облак), Кирил изведнъж заяви:

– Тук трябваше да кажа различни неща, но чуйте… Истината е, че има само един човек, без когото нямаше да съм тук днес.

Ася си представи как родителите ѝ гордо се гледат – всеки от тях вярващ в по-големия си принос, а Алекси Иванов вероятно дори пада от облака си в този момент.

– Целият си живот тя посвети на мен. Дълго време не го забелязвах, приемах го за даденост. Време е да върна жеста с доброто, макар че нейната роля в моя живот е безценна и дори всички съкровища на света не биха могли напълно да я възнагради.

Баща ѝ вероятно сега се ядосва – обикновено вената му излизаше на челото, когато се ядосваше, а майка им е с просълзени очи, хваната от радост.

– Този ден посветен на теб. Всичките пари, които днес получих, искам да предам на теб, за да отвориш приют за кучета, за който винаги си мечтала, и за да правиш неща, които ти се иска.

Тези думи прозвучаха сякаш по-реални, когато Кирил хвана ръката ѝ и я поведе към сцената, и навсякъде Ася погледна объркано, не разбирайки какво се случва.

– Запознайте се, това е сестра ми Ася. Без нея никога нямаше да постигна нищо.

Аплодисменти избухнаха, силната светлина заслепяваше Асю. И чак в този момент тя започна да разбира какво се случва. Гледайки брат си с благодарен поглед, той също гледаше към нея и се усмихваше. Тази усмивка лекуваше всичко – заминалия Борис, нереализирания курс по готварство, тъгуващите кучета в приюта… Стоеше в светлината на прожекторите, свита и изплашена, но постепенно в нея се събуди нещо, което накара Асю да изправи раменете си.

Наистина, Кирил ѝ предаде всичките пари. Нае млад човек, когото Ася обучи в изпълнението на всичките ѝ задачи, които извършваше през годините за брат си.

– Вече няма да си прислужница, – каза Кирил. – Прости ми, Ася, бях сляп глупак.

И тя му прости. Тя откри приют за кучета, започна да учи за сладкар и стартира свой собствен бизнес – не беше голям, и често стоеше сама зад щанда, но всичко беше точно както мечтаеше. И веднъж, в студена октомврийска вечер, когато вече се канеше да затвори касата, звънна камбанката над вратата, съобщавайки, че влиза клиент. Ася се усмихна на висок мъж в черно палто и започна да го пита какво би искал, но не завърши.

Пред нея стоеше Борис. Отслабнал, строг, уморен. Толкова познат.

– Ти се върна…

Ася почувствува, че коленете ѝ се подкосяват и се подпря на плота.

– Асенка, – усмихна се той. – Прости ми глупака, толкова греших…

Какво още – вторият главен мъж в живота ѝ искаше прошка, какво повече?

Само баща ѝ не поиска извинение – той и майка ѝ сега не говореха с Ася, решавайки, че тя е убедила Кирил да ѝ даде всичко. Но това нямаше значение – родителите си остават родители, каквито и да са. А Борис… Той се върна, и сега Ася е сигурна, че всички ще бъде наред.

Rate article
Когато Ася се роди, акушерката каза на майка ѝ, че тя ще бъде щастлива – с късмет се е появила.