В януари на Антоновна й дойде климаксът. В началото това събитие не доведе до особени проблеми. Нямаше прословутите приливи и отливи, обилно потене, учестено сърцебиене, главоболие. Просто месеците спряха и всичко: здравей старост, аз съм твоя!
Антоновна не отиде на лекар, така или иначе беше чела много и знаеше какво да очаква. А и приятелките й често споделяха своите усещания. Казваха й, Антоновна, имаш голям късмет. Толкова леко преминаваш през климакса!
Как че ли я урочасаха приятелките. Скоро започнаха да се случват странни неща с Антоновна. Тя знаеше, че тези са хормонални промени в организма, които не преминават безследно. Оттам може би идваха и внезапните смени на настроението, замайването и слабостта.
Ставаше й все по-трудно да се навежда към внучката Лизка, изгуби апетит, а гърбът й започна да боли по нов начин. Лицето й често се подуваше сутрин, а вечер – краката й. За известно време Антоновна не обръщаше особено внимание на неразположенията си. Първи забиха тревога снахи: “Мамо, изглеждате толкова бледа и отслабнала. Идете на лекар, направете ехография, не се замесвайте с тези неща!”
Антоновна мълчеше. Съмненията, че нещо не е наред, отдавна бяха се настанили в душата й. А сега гърдите й започнаха да болят силно, сякаш горяха като огън. Дъното на корема й тежеше, не можеше да спи. Често през безсънните нощи, под мерното похъркване на съпруга, Антоновна лежеше по гръб, гледайки тавана и тихо плачейки, мислейки за бъдещето и спомняйки си миналото.
Колко не й се умираше! Едва на петдесет и две беше, дори не достигнала пенсията. Със съпруга си започнаха да търсят вила, решиха да прекарват повече време сред природата. Синовете й бяха страхотни, с добри кариери. Снахите уважителни, помагаха й да скрива сивите коси, съветваха я какви дрехи да купи, за да прикрие теглото си.
Единствената внучка, Лизка, беше просто златно момиченце, не можеше й се наситить. Занимава се с фигурно пързаляне, през есента ще отиде в първи клас. Добре рисува, вече умееше да плете – баба й я научи.
Колко бързо изтича животът! Антоновна се чувстваше, сякаш още не е живяла. Наскоро ожени младия си син, а още нямаше деца от него, и ето тази болест, бе тя проклетий! Антоновна бършеше горещите си сълзи в ъгъла на плик и те продължаваха да текат по бузите й. Сините кръгове под очите й се появяваха сутрин, лицето й потъмняваше, изсъхваше.
По някакъв начин Антоновна преживя пролетта и лятото, но на есента се почувства напълно зле. Задъхване, ужасна болка в гърба, почти не прекратяваше, а коремът й болеше непоносимо. Накрая се реши Антоновна да си запише час при лекар и да разкаже за своите страдания на съпруга си.
В гинекологичната клиника почти цялото семейство придружи Антоновна. Съпругът Андрей Илич и старшият им син останаха в колата, а двете снахи я чакаха в коридора.
Слагащ се трудно в стола за преглед и почервеняла от неудобство, Антоновна отговаряше на въпросите на лекаря: кога спряха месеците й, кога почувства неразположение, кога за последно беше на преглед. Отговаряше Антоновна дълго, успя дори да изстине на стола, докато лекарят попълваше картата, миеше ръцете си и слагаше ръкавиците си.
Лекарят преглеждаше Антоновна основно, все повече намръщен и нервен. После каза кратко “облечената” и се завъртя към телефона. Антоновна със затреперили ръце се опитваше да облече несъгласуващата се пола и със страх слушаше разговора на лекаря.
– Онкологичният диспансер? – извика в слушалката. – От пета съмполиклиника, имаме тежка пациентка, нуждаем се спешно от консултация. Спешно! Да, предполагаме, последен стадий. Нямаме матка. Петдесет и две… Първично посещение. Да, не разбирам… Как живеят така далеч от медицината. Учат се, а нямат време за лекар. Да, изпращаме.
Когато свърши, лекарят се обърна към бюрото и започна да оформя някакви документи.
— Сама ли дойдохте, жено? — попита той.
— Не, с мъжа си съм и с децата, с колата сме, — тихо отговори Антоновна със занемелите си устни. Сега вече усети силната болка в цялото си тяло. От тази болка чак дъхът й спря, краката й се подкосиха, искаше й се да крещи. Антоновна се облегна на черчевето на вратата и заплака. Акушерката изскочи в коридора и извика:
— Кой е тук с Пашкова? Влезте!
Снахите скочиха и забързаха към кабинета. Като видяха свекървата си, всичко разбраха веднага. Антоновна плачеше и се гърчеше от болка, докато до ушите й достигнаха само откъслечните инструкции на лекаря: незабавно, спешно, първата болница, онкология, втори етаж, дежурен лекар чака… Ето направление, ето карта… Много късно, съжалявам… Защо отлагане, а те са образовани хора…
В колата пътуваха мълчаливо. Андрей Илич не се срамуваше да си шмръка носа, от време на време бършейки сълзи с опакото на дланта си. Синът напрегнато се взираше в пътя, като до болезненост стискаше волана.
На задната седалка снахите от двете страни поддържаха свекървата си, която губеше вече последните си сили. Антоновна стенеше, а когато болката ставаше съвсем непоносима, крещеше, предизвиквайќи при Андрей Илич нови пристъпи на плач.
Понякога болката отслабваше за няколко мига, и тогава Антоновна успяваше да види как умиращите в колата жълти дървета минаваха край прозорците. Сбогувайки се с тях, тя мислено се сбогуваше с децата си, със съпруга си и с внучката си Лизка. Вече няма да може да й прави вкусни пайове. А кой ще я заведе в първи клас, кой ще я посрещне след училище? Кой ще я прегърне здраво, ще я целуне, ще се възхити от първите й успехи?..
В диспансера не трябваше да чакат дълго. Антоновна беше приета веднага. Семейството, вцепенено от ужас, стоеше като купчинка на прозореца. Андрей Илич вече не плачеше, а изглеждаше безнадеждно и безпомощно в една точка. Снахите мачкаха кърпичките си в ръце, синът мълчаливо се люлееше напред-назад.
В кабинета, в който приеха Антоновна, сякаш се случваше нещо страшно. Първо оттам излезе медицинска сестра с червено лице и тръгна към края на коридора. После в кабинета бързо влезе възрастен лекар в хирургичен халат и обувки, а веднага след това, почти на бразия, навлязоха там още няколко лекари.
Когато в края на коридора прозвуча трясък, семейството без да се замислят обърна глави към източника на звука: пунцовата медицинска сестра с двама санитари бързо караха трещяща количка за лежащи пациенти. Когато количката изчезна зад широката врата на кабинета, семейството разбра, че това е краят. Андрей Илич обгърна главата си с ръце и застена, снахите започнаха да търсят в дамските си чанти валидол, а при сина му измяука нерв на бузата му.
Изведнъж вратата на кабинета отново се отвори. Количката с Антоновна, покрита с бял чаршаф, беше тласната едновременно от шест-седем човека. Всички възбудени, зачервени, с капки пот по челата. Бледото лице на Антоновна беше открито. Ужасът беше замръзнал в подутите й очи. Прекрачвайки снахите, Андрей Илич се хвърли към съпругата си. Възрастният лекар му препречи пътя.
— Аз съм мъж, мъж, — крещеше Андрей Илич след отдалечаващата се количка. — Дайте поне да се сбогуваме. Любенке, мила моя, как така, искахме заедно…
— Натърпяхте се, — медицинската сестра заключи широката врата на кабинета. – Не пречете, дядо, и не викайте. Ражда. Главичката скоро ще излезе…
В родилната зала имаше две родилки: Антоновна и още една, съвсем младичка, може би студентка. Двете крещяха едновременно и същевременно, като по команда, успокояваха се между контракциите. Около всяка се суетяха акушерки и лекари. Възрастният професор спокойно и веществено ходеше от една маса към друга, давайки насоки.
— За какво страдаме? – попита професорът родилките по време на поредното затишие.
— Проклетата водка е виновна за всичко, — простена студентката.
— А ти, майко? — обърна се професорът към Антоновна и я потупа по оголения й масивен бут.
Антоновна помълча малко, обмисли, а после тихо, защото нямаше сили съвсем, прошепна:
— Да за любов вероятно. За какво друго? Така си празнувахме рождения ден с мъжа ми. Петдесет и втора година. Полюбувахме се малко…
— Непосилно сте се полюбували, трябва да кажа, — усмихна се професорът. — Та наистина ли не подозираше нищо или ни разиграваш?
— Какво говорите, докторе! Ако само знаех, ако само можех да си помисля!.. Какъв срам! Аз вече отдавна съм баба. И още от дете съм дебела, по име ме наричат само по отчество от двадесет години насам… Бях убедена, че съм в климакс и имам рак. Дори в консултацията не намериха матката, казаха, че се разградник, рак, последен стадий…
— Срак ти имаш, не рак, — професорът ядосано махна с ръка. — Всички сме хора, и понастоящем грешки на лекарите се случват. Но стига приказки. Тужь се, майко, давай, тужь се. Твоята грешка желае да види света!
Акушерката излезе от родилната зала доволна и важна. Ще има какво да разкаже на приятелките си – не всеки ден в наше време баби раждат.
— Пашкова Любов Антоновна. Имате ли роднини?
— Имаме, — в един глас отговори семейството, като направи крачка напред.
— Поздравления, — с откровен интерес разглеждайки мъжката част на семейството, каза акушерката. — А кой ще е бащата?
— Аз, — граклив, още не вярвайки на случващото се, прошепна Андрей Илич.
— Той е, – едновременно отвърнаха снахите, сочещи към свекъра си.
– Невероятно, — не се сдържа акушерката и добави с ясен респект. — Момче е. Три килограма и петстотин грама. Височина петдесет и един сантиметра. Налягайте на масата, татко. Още час и кой знае какво би било… До самите раждания сполучихме. Ето такива чудеса. Защо само ви караха в онкология, не разбирам…