Изведнъж през февруари Мария се сблъска с промяната в житейския си цикъл. В началото това не доведе до особени проблеми. Нямаше характерните горещи вълни, изпотяване, ускорен пулс или главоболия. Просто менструациите спряха и тя си каза: “Здравей, старост, вече съм твоя!”
Мария не отиде на лекар, защото и без това беше прочела достатъчно и знаеше какво представлява. Освен това, приятелките ѝ често споделяха своите преживявания и казваха: “Мария, ти си истинска късметлийка. Толкова лесно преминаваш през това!”
Но сякаш съдбата се пошегува. Скоро започнаха да се случват странни неща. Мария разбираше, че хормоналните изменения в тялото не минават без последствия. Ето откъде идваха внезапните промени в настроението, световъртежът и слабостта.
Ставаше все по-трудно да се навежда към внучката си Станка, апетитът ѝ намаля, а болките в гърба се появяваха с нова сила. Сутрин често лицето ѝ беше подуто, а вечер – краката. В продължение на известно време Мария не обръщаше особено внимание на тези симптоми. Бяха нейни заборотни тревоги, които нейните снахи първи забелязаха: “Какво става с вас, мама? Изглеждате бледа и отпусната. Отидете на лекар, направете си ултразвуков преглед, не отлагайте, с такива неща шега не бива!”
Мария мълчеше. Съмненията, че нещо не е наред, вече много отдавна се бяха поселили в душата ѝ. А когато болките в гърдите станаха силни, като че горяха, тя не можеше да ги понася. Долната част на корема я болеше, не можеше да спи. Много безсънни нощи Мария лежеше на гърба си, слушайки равномерното хъркане на съпруга си, вперила поглед в тавана, и тихо плачеше, мислейки за бъдещето и спомняйки си миналото.
Не искаше да умира! Все пак беше само на петдесет и две, дори не беше стигнала до пенсия. С мъжа си планираха да си купят вила сред природата. Синовете ѝ бяха прекрасни, заемаха добри позиции. Снахите ѝ бяха уважителни, помагаха ѝ да боядисва сивата си коса и я съветваха какви дрехи да купи, за да прикрие пълнотата си. Единствената ѝ внучка, Станка, беше златно дете, обичаше фигурното пързаляне и се готвеше да постъпи в първи клас наесен. Тя рисуваше добре и вече можеше да плете – нещо, което баба ѝ я беше научила.
Как бързо беше отлетяло времето! Мария усещаше, че животът ѝ все още е неосъществен. Беше омъжила наскоро най-малкия си син, но все още чакаше децата му. А сега, тази болест! Избърса горещите си сълзи с края на завивката, но те течаха и течаха по бузите ѝ. Сутрин под очите ѝ се образуваха сини кръгове, лицето ѝ потъмняваше и изглеждаше изморено.
Как успя Мария да преживее пролетта и лятото, беше чудо, но през есента състоянието ѝ се влоши значително. Задухът, ужасните болки в гърба почти не я пускаха и тя реши да запише час при лекаря и да разкаже на съпруга си за страданията си. Почти цялото семейство я придружи до женската консултация. Съпругът ѝ, Андрей Илич, остана в колата със сина им, докато двете снахи чакаха в коридора.
С мъка седнала на прегледния стол и изчервена от неудобство, Мария отговаряше на въпросите на докторката: кога е спрял цикълът ѝ, кога е усетила първите неразположения, кога за последно се е изследвала. Отговорите, които даваше, бяха обстойни и отнеха време, докато докторката попълваше картата, миеше ръце и обличаше гумените си ръкавици.
Докторката преглеждаше Мария старателно, докато намръщено и нервно не изкрещя: „Обличайте се!“ и се насочи към телефона. Мария с треперещи ръце обличаше неуправляемата си пола и със страх слушаше разговора на докторката.
— Онкология ли? — викаше тя в слушалката. — Това е от пет медцентър. Имам тежко болна пациентка, нужна е спешна консултация. Спешна! Да, точно така… Вероятно последен стадий. Не намирам матка. Петдесет и две…. Първично посещение. Да, не говорете… Как живеят така, без да се консултират с лекар? Да, добре, изпращам я.
След като приключи разговора, докторката се върна на бюрото си и започна да подготвя документи.
— Вие сами ли сте тук? – попита докторката Мария.
— Не, с мъжа ми и синовете ми сме тук, — тихо отвърна Мария с вкочанени от страх устни. Точно тогава изпита непоносима болка в цялото си тяло. Болката беше така силна, че ѝ отне дъха. Мария се опря на рамката на вратата и заплака. Акушерката изтича в коридора и извика:
— Кой е тук с Пенкова? Влезте!
Снахите ѝ незабавно влязоха в кабинета. Виждайки Мария, всички разбраха веднага. Мария плачеше и се гърчеше от болка, докато инструкции на докторката стигаха до нея като отдалечено ехo: немедленно, срочно, валагинална хирургия, втори етаж, дежурен лекар… Ето направлението, ето картата… Твърде късно, съжалявам… Защо чакахте толкова дълго, нали сте образовани хора…
В колата пътуваха в мълчание. Андрей Илич не се срамуваше да си избърсва носа и от време на време сълзите си с опакованата страна на ръката си. Синът им напрегнато наблюдаваше пътя, стискайки волана здраво.
На задната седалка снахите подкрепяха Мария от двете страни, която вече губеше последни сили. Тя стенеше, а когато болката ставаше непоносима, викаше, което предизвикваше нови пристъпи на плач у Андрей Илич.
Понякога болката намаляваше за няколко мига, и тогава Мария виждаше как зад прозореца минават жълтите корони на дърветата. Сбогувайки се мислено с тях, тя същевременно се сбогуваше и с децата, и със съпруга, и с внучката ѝ Станка. Нямаше да може повече да я глези с вкусни пирожки. А кой сега ще я заведе в първи клас, кой ще я срещне след уроците? Кой ще я прегърне силно, ще я целуне и ще се зарадва на първите ѝ успехи?
В диспансера не се наложи да чакат дълго. Мария беше приета веднага. Семейството стоеше ужасено, не смеейки да седне, на групичка до прозореца. Андрей Илич вече не плачеше, но изглеждаше загубен и безпомощен. Снахите стискаха в ръце кърпичките, докато синът им нервно размахваше тялото си настрани.
В кабинета, където беше завели Мария, явно нещо сериозно се случваше. Първо изскочи медсестра с червено лице и се затича към края на коридора. След това в кабинета влезе лекар в хирургически халат и прахозащитни обувки. Веднага след това към кабинета се втурнаха още няколко лекари.
Когато шумът от края на коридора достигна до тях, семейството машинално обърна глава към източника: медсестрата и двама санитари караха движеща се болнична количка. Щом количката изчезна зад широката врата на кабинета, семейството осъзна, че това е краят. Андрей Илич прикри лицето си с ръце и започна да хлипа, снахите търсеха в чантичките си капки за сърце, докато нервът на сина неволно потреперваше.
Изведнъж вратата на кабинета се отвори отново. Шест-седем души бутаха Мария на болничната количка, покрита с бяла завивка. Всички изглеждаха развълнувани и зачервени, с капчици пот по челата. Бледото лице на Мария беше открито. Ужас беше застинал в подпухналите ѝ очи. Андрей Илич се изтласка напред, за да стигне до съпругата си, но възрастният лекар го спря.
— Аз съм съпругът, съпругът ѝ – викаше Андрей Илич след отдалечаващата се количка. — Оставете ме да се сбогувам. Любов моя, как е възможно, нали искахме да си отидем в един ден…
— Свърши вече, дядо, — медсестрата затваряше широката врата на кабинета с резе. – Не нарушавайте реда. Тя ражда. Главичката скоро ще се появи…
В родилния салон имаше две родилни жени: Мария и още една, съвсем младо момиче, вероятно студентка. Двете викаха едновременно и същевременно се успокояваха между контракциите. Акушерите и лекарите се суетяха около всяка от тях, докато старшият професор ходеше спокойно между две табла, раздавайки указания.
— И защо страдаме? – попита професорът двете жени по време на кратка пауза между болките.
— Заради проклетата водка, тя е виновна за всичко, — изпъшка студентката.
— А ти, майко? — обърна се професорът към Мария, потупвайки я по оголеното бедро.
Мария помълча малко, размисли, и тихо, с останалите си сили, прошепна:
— За любовта, може би. За какво друго? Празнувахме с мъжа ми рождения ми ден. Петдесет и втора година. Позабавлявахме се малко…
— Не слабо, трябва да призная, — усмихна се професорът. — Наистина ли не забеляза нищо или просто се преструваш?
— Какво говорите, докторе! Ако знаех, ако само можех да си мисля… Какъв срам! Вече съм баба отдавна. Бях сигурна, че имам менопауза и рак. Ето и на прегледа не намериха матката, казаха, че се е разтопила, рак, последен стадий…
— Срам, а не рак, — професорът раздразнено махна с ръка. – Всички сме хора, и за съжаление, медицинските грешки все още понякога се случват. Но стига приказки. Натискай, майко, давай, натискай. Твоята грешка иска да види света!
Акушерката излезе от родилната зала с усмивка и гордост.
— Пенкова Мария Стоянова. Има ли роднини?
— Има, — хором отговори семейството, приближавайки се напред.
— Честито, — каза акушерката, разглеждайки с интерес мъжката част на семейството. — А кой е бащата?
— Аз, — прошепна Андрей Илич, все още в шок.
— Той е, – отговориха снахите, сочейки към свекъра.
— Невероятно, — ахна акушерката, добавяйки с уважение. — Момченце имате. Три хиляди и петстотин грама. Дължина – петдесет и един сантиметра. Време е за празнуване, тате. Още малко и кой знае… В последния момент пристигнахте. Това са истински чудеса. Защо обаче ви отведоха в онкологията, не разбирам.