Какво толкова, просто избухна

— Ами, защо си толкова важна, стара къркотко? Само на товар си за всички. Ходиш насам-натам, миришеш. Ако беше по мое, вече щях да те… Но трябва да търпя. Мразя те!

Рада почти се задави от чая. Току-що разговаряше с баба си, Зорка Стоянова, по видеоразговора, когато тя излезе за минута.

— Чакай малко, златенце, ще се върна веднага, — каза бабата, стана от креслото с мърморене и излезе в коридора.

Телефонът остана на масата. Камерата включена, микрофонът — също. Рада премина към екрана на компютъра. Тогава… случи се. Глас, идващ от коридора.

Рада си помисли, че ѝ се привижда. И сигурно щеше да си остане с тази мисъл, ако не погледна към телефона. Според звука на вратата, някой влезе в стаята. На екрана се появиха първо непознати ръце, после бедрото, накрая — лицето.
Иванка. Жената на брат ѝ. Да, гласът беше нейният.

Жената се приближи до леглото на бабата и вдигна възглавницата, след това чаршафа, претърси под него.

— Стои тук, чайове си пие… Дано по-скоро умре, ей богу. Защо се влачи? Нито полза от теб, само въздуха миришеш и място заемаш… — мърмореше зълвата.

Рада не помръдна. За секунди забрави как се диша.
Скоро Иванка си тръгна, без да забележи камерата. А след няколко минути се върна и бабата. Тя се усмихна, но усмивката не докосна очите ѝ.

— Ето ме. Между другото, не те попитах. Как е с работата? Всичко наред ли е? — попита бабата, сякаш нищо не се беше случило.

Рада кимна рязко. Още се опитваше да разбере чутото, въпреки че всичко в нея крещеше да изгони тази нахалница навън. Веднага.

Зорка Стоянова винаги ѝ се струваше като желязна жена. Не, тя никога не повдигаше глас. Просто в нея имаше онази учителска строгост, изкована от години в училищните кабинети, в разговорите с деца и техните родители.

Четиридесет години преподаваше литература. Децата я обичаха: Зорка умееше да направи дори класиката интересна.

Когато дядо почина, тя не се предаде, но изправената ѝ стойка се превърна в леко приведена. Започна да излиза по-малко и да боледува повече. Усмивката ѝ вече не беше толкова широка. Но Зорка не загуби присъщия си жиовърен дух. Тя вярваше, че всички възрасти са красиви, и се наслаждаваше на живота, дори сега.

Рада винаги обичаше баба си, защото до нея се чувстваше безопасно. С нея никакви проблеми не бяха страшни: ще се справи с всичко. В своето време Зорка даде на внука си вилата, за да може да плати за университета, а на внучката — последните спестявания, които тя похарчи за ипотека.

Когато братът на Рада, Борис, след сватбата се оплака от скъпата наемна квартира, бабата сама предложи стая. Мол, тристаен апартамент, място има за всички, и ще има кой да поглежда. Ами ако й стане лошо или кръвното ѝ скочи?

— Та все насам самотно ми е. А на младите ще им е полезна помощта, — казваше с ентусиазъм.

От Борис се очакваше да се грижи, докато Рада помагаше на баба си с хранителни продукти, лекарства и сметки. Заплатата ѝ позволяваше, а съвестта — не ѝ позволяваше да стои настрана. Понякога даваше пари в ръка, понякога превеждаше по карта, а понякога, познавайки баба си и навика ѝ да спестява, сама носеше храна. Внучката купуваше риба, месо, млечни продукти, плодове. С една дума, всичко нужно, за да се храни здравословно.

— Това е за твоето здраве. Особено с твоя диабет, — казваше Рада.

БабБабката благодари, но избягваше погледа ѝ, сякаш ѝ беше неудобно да “обременява” някого.

Rate article
Какво толкова, просто избухна