Какво, по дяволите, приютско куче?! Още повече стара и болна. Ти си луда!

— Мамо, какво направи? — дъщеря й почти извика в слушалката. — Какво, по дяволите, е това куче от приюта?! Да е и старо и болно. Ти да не си се побъркала! Защо не се записа на танци?

Нона Станоева стоеше до прозореца. Гледаше как бавно белият воал се спуска върху града. Снежинките танцуваха в хоровод, покриваха покривите, падаха по клонките на дърветата, чупейки своите тънки лъчи под краката на късните минувачи. Напоследък стоенето до прозореца беше станало навик.

Преди беше чакала мъжа си да се върне от работа; той идваше късно, уморен, с дрезгав глас. На кухненската маса гореше мека светлина, вечерята беше сервирана, и разговорите минаваха с чаша чай… Постепенно темите за разговор оскъдняха, мъжът започна да се връща още по-късно. Започна да отмества поглед, отговаряше на въпросите на жена си с кратки фрази. И един ден…
— Нонче, от дълго време искам да ти кажа… срещнах друга жена. Обичаме се и подавам молба за развод.

— Как? Развод… а аз, Сашо, какво ще стане с мен? — Нона внезапно усети остра болка под рамото.
— Нонче, ние сме зрели хора. Децата пораснаха, живеят свои животи. С теб прекарахме почти тридесет години. Но все още сме млади. Виж, и на мен и на теб едва ви е над петдесетката. Но искам нещо ново, свежо!
— А аз, явно, съм стара и провалена. Спомен, който е в служба си, — пошушна обърканата жена.
— Не преувеличавай. Нищо, че не си стара… Но разбери, там… се чувствам като на тридесет. Прости ми, но искам да съм щастлив, — мъжът я целуна по върха на главата и отиде в банята.

Той отмиваше стария брак, пеейки весели песнички, а вселенската тъга притискаше раменете на Нона…
Измяна. Какво може да е по-горчиво?
Нона не забеляза как времето отлетя – разводът, Сашо замина с новата си избраница. А в нейния живот се настаниха сиви дни.
Беше свикнала да живее за децата, за съпруга. Техните проблеми бяха нейни проблеми, техните болести – нейни болести, техните радости и успехи – нейни успехи. А сега?
Нона часове наред стоеше на прозореца. Понякога се поглеждаше в малко ръчно огледалце, което ѝ оставаше от баба ѝ. В него виждаше ту тъжен поглед, ту сълзичка, изгубена в бръчиците, които вече се появяваха, ту сив косъм на слепоочието.

Нона се страхуваше да се погледне в голямото огледало.
— Мамо, трябва да си намериш занимание, — гласът на дъщеря й беше бърз, подсказвайки, че се готви да замине някъде.
— С какво, дъще? — тъжният глас на майка й се губеше в телефонните жици.
— Е, не знам. Четене, танци „За тези, които са над…“, изложби.
— Да-да, за тези над… вече съм над… — Нона не можеше да събере сили.
— Ох, мамо, прости ми, нямам време.

Изненадващо, обаче, синът Алекс прие тъгата на майка си с голямо разбиране:
— Мамо, наистина много съжалявам, че стана така. Знаеш ли, искаме с Ирка да дойдем при теб, може би за Нова година. Ще се запознаете. Ще ти бъде по-радостно с нас.
Нона обожаваше децата, но се изненадваше колко различни са те…

*****
Една вечер, наглеждайки социалните мрежи, Нона попаднала на обява:
„Ден на отворените врати в приюта за кучета.
Елате, доведете децата, познатите и близките си.
Нашите питомци ще бъдат много доволни да се запознаят с всеки нов гост!
Очакваме ви на адрес…“
После следваше списък с неща, които са необходими на приюта, в случай че някой иска да помогне.
Нона прочете веднъж, два пъти.
— Одеяла, платове, стара постелка, кърпи. Трябва да разчистя всички тези купчини. Сигурно имам какво да им дам, — размишляваше Нона нощем.
Стоейки до прозореца, тя прехвърляше в ума си списъка с необходимото, мъчейки се да измисли какво още може да купи със своята малка заплата.

След десет дни тя стоеше пред вратите на приюта. Нона дойде с подаръци. Таксиджията помогна да разтовари тежките чанти с одеяла и платове. Извади износен стар килим и вързоп с постелки.

Доброволците в приюта помагаха на гостите да внасят чувалите с чаршафи, чувалите с храна, подаръците за кучетата.
По-късно гостите бяха разделени на групи от доброволците, които ги водеха из приюта, разказвайки историята на всеки жител на тези тъжни клетки…
Нона се прибра у дома уморена. Не усещаше краката си.

— Трябва душ, вечеря, диван. Ще мисля за всичко това после, — си каза жената.
Но “после” не се получи. В главата й се въртяха картини – хора, клетки, кучета.
И техните очи…
Такива очи Нона беше виждала в своето малко огледалце. Очи, изпълнени с тъга и недоверие към щастието.
Особено я впечатли едно куче, старо, сиво. Беше много тъжно. Лежеше тихо в ъгъла и не реагираше на никого.
— Това е Лейди. Японски хин. Стопанката я изоставила на достолепна възраст. Лейди също е вече стара, цели дванадесет години.

Казват, че при добро гледане живеят и до петнадесет. Но Лейди е стара, болна и тъжна кучка. Такива, за съжаление, никой не събира вкъщи, — въздъхна доброволката и поведе гостите нататък.
Нона се задържа край Лейди. Тя не реагира на нея. Лежеше върху старото одеяло като изкуствено куче, като стара мръсна играчка…
През цялата седмица на работа Нона си спомняше за тъжното куче. У самата жена изведнъж се събудиха сили и тя започна да проявява активност в работа.

— Лейди е моето отражение. Аз още не съм толкова стара. Но самотна. Децата се разпръснаха, мъжът ми прекрачи през мен като над парче мокър картон на тротоара. А аз не съм картон! Не, не съм!
Нона излезе от кабинета и набра номера на приюта.
— Здравейте! Бях при вас на деня на отворените врати. Разказахте ми много за Лейди, старото куче. Помните ли? — попита с надежда жената.
— Да-да, разбира се, помня. Вие сте единствената, която се спря пред клетката й.
— Може ли да я посетя, моля?

— Лейди? Невероятно! Разбира се, заповядайте! Може и следващия уикенд, — доброволката уговори времето за посещение и затвори.
Тази вечер Нона отново стоеше на прозореца. Но този път тя не тъжеше, мислейки за миналия си живот. Тя наблюдаваше как мъж води голямо куче в двора.
Кучето бягаше в кръгове по безлюдния двор, гонейки топка, като отново и отново я носеше на стопанина си. А той галеше нежно главата на кучето.
Увикендът наближаваше.
— Лейди, здравей! — Нона клекна до кучето. Но то не мръдна.
Нона седна направо на пода. Беше с износени дънки, които си носеше за преобличане в приюта.
Без да се приближава до кучето, Нона започна да говори…
Разказваше за себе си, за децата си. За това как е сама в тристаен апартамент, който вече няма с кого да сподели.
Така мина един час. Нона леко се придвижи към одеялото, на което лежеше Лейди. Бавно приближи ръката си към нея. Докосна главата й. Леко я погали.
Кучето въздъхна.

Нона, поощрена, започна да гали кучето с избрани, бавни движения. Лейди, след малко размисъл, започна да поставя главата си под ръката. Така се появи контактът.
На тръгване Нона хвана внимателния поглед на кафявите очи. Кучето я гледаше, сякаш искаше да разбере дали това беше еднократна среща или…?
— Почакай ме, ще се върна бързо, — прошепна жената на кучето, затвори клетката и побърза към доброволката.
— Така, говорихте ли си? — усмихна се момичето към Нона.
— Искам да я взема… — от вълнение на Нона й се обърна дъха.
— Просто така веднага?

— Да, тя откликна. Казвате, че тези старици почти нямат шанс. Искам да й дам този шанс.
— Нона, искам да ви предупредя. Лейди е болно куче, ще се нуждае от грижи, ако искате да й удължите живота. А това са време, сили и пари.
— Разбирам. Отгледах двама прекрасни деца. И мисля, че ще се справя. Да й дадем този шанс, — Нона беше уверена.
— Добре. Ще подготвя договора. И още – ние ненатрапчиво следим съдбата на нашите питомци. Разбирате ли, хората са различни…

— Разбира се. Всичко, което кажете. Снимки, видео разговори, за всичките посещения при лекар ще ви уведомявам.
Няколко часа по-късно Нона влезе в апартамента, държейки увитото в кърпа куче. Остави го на пода.
— Е, Лейди. Това е твоят нов дом. Да се научаваме заедно как да живеем оттук нататък.
Нона взе няколко дни за сметка на отпуска и се захвана със сериозни грижи за кучето. Ветеринари, прегледи, груминг, подстригване на нокти, премахване на болни зъби…
Лейди се оказа много възпитано куче. Нона й постили пелени, за да може, ако е необходимо, Лейди да си облекчи нуждата.
Нона се стараеше да излиза рано сутрин и късно вечер, за да намали максимално срещите със съседите. Искаше Лейди да свикне с новите условия и нищо да не я изплаши.
*****
— Мамо, какво направи? Здрава ли си? — дъщеря й почти извика в слушалката.
— Здрава съм. Благодаря, че те вълнува.
— Мамо, какво, по дяволите, е това куче от приюта?! Да е и старо и болно. Ти да не си се побъркала! Защо не се записа на танци?

— Дъще, майка ти е млада жена. Само на петдесет и три години съм. Здрава, красива, самостоятелна съм. И не съм те учила на никои подобни неща! — отвърна Нона.
— Но, мамо…
— Да не говорим за “но”… Ти си имаш свой живот, брат ти Алексей също е далеч. Баща ви пък ме смени за почти ученичка. Бъди добра, научи се да уважаваш и да приемаш моите решения.
Нона изключи телефона, издиша и отиде в кухнята. Искаше й се да пие кафе.
— Мамо, просто ме удивяваш! Не бих се досетил! Ти си страхотна! Куче от приюта – това е достойно решение. Имаш ли достатъчно търпение? — подкрепи я синът, въпреки че беше изненадан.
— Алекс, та вас ви отгледах. Как да не мога, — засмя се Нона. — Ще се справя. В приюта обещаха да помагат, ако е необходимо.

Нона не каза нито на сина, нито на дъщеря си, че през нощните разходки с Лейди се запознала с мъжа, който разхожда голямо куче.
Казва се Димитър. Разведен е, съпругата му заминала за нов живот в нова страна с нов мъж. А той останал с куче…
И познайте откъде?
Точно така, Димитър срещнал своя Абекс в приюта. Абекс бил доведен след залавяне. Здравото породисто куче тичало панически из града, когато го хванали.
Търсенето на старите му собственици, въпреки знака, не дало резултат. И Димитър започнал да живее с Абекс, адаптирайки се към новите обстоятелства…

*****
— Мамо, с Ирка ще дойдем при теб, може ли? Искам по-бързо да ви запозная. Тя е такава чудесна жена. Дива, както ти!
Нона се смя на думите на сина си.
— Заповядайте, синко. Чакаме ви.
А на тридесет и първи, когато позвъниха на вратата, зачудиха се две кучета – Димитър и Абекс дойдоха на гости на Нона и Лейди.
Синът, виждайки такава компания, обрадва се:
— Мамо, няма да чакам нощта, ще ти кажа направо. Ето я Ирка. Обичам я и ти скоро ще станеш баба.
И още – искаме да вземем куче от приюта. Но, вероятно, първо малко. Все пак очакваме дете…
Тази нощ в града нямаше тъжни прозорци – поздравления, музика, смях изпълниха града и целия свят с радост.
И дори в приютите, когато животните все още не бяха намерили своите семейства, се изпълниха с особено чувство – очакване на щастието.

Така всички ще бъдем щастливи!
И за вас, мои скъпи приятели, голям поздрав и пожелания от моя сладък бойче Фил. Надявам се, че вече не помни какво е да живееш в приют.
Защото той се наслаждава на щастието и се къпе в нашата любов!
Пожелавам ви щастие!

Rate article
Какво, по дяволите, приютско куче?! Още повече стара и болна. Ти си луда!