Как свекърва се бори за сина си с мен… и дори с родния си внук
Майката на съпруга ми се казва Радка Иванова. Още от пръв поглед ми се стори жена с характер – и не сгреших. Тази жена от самото начало ме възприемаше не като снаха, а като нашественичка, като съперница, която ѝ отне единствения любим син. Мислех, че ще мине, че е просто ревност – зряла, уморена от самота майка, която страда, че сега нейното място в сърцето на сина е заето. Но дори не си представях, че един ден ще започне да се бори за вниманието му не само с мен… но и със собствения си внук.
След като родителите ни се запознаха, майка ми ми шепна тихо, с тревога в гласа:
— Заминавайте някъде далеч, тогава може да живеете спокойно. Докато тя е наоколо, мир няма да имате.
За съжаление, тя беше права.
Живеехме в апартамент, който съпругът ми – Миро – наследи от баба си. А този апартамент беше само на десет минути пеша от дома на свекърва ми. Така че тя буквално живееше с нас. Можеше да се появи в седем сутринта в събота – «испекла съм баници, трябва да почерпи сина си». Можеше да дойде към полунощ – «нещо ме забоде сърцето, стана ми тревожно». Понякога, когато се прибирах от работа, тя вече седеше на пейката пред входа и мечаше, за да влезе с нас до вратата.
Дълго търпях. Затварях очи, стисках зъби, усмихвах се, както ме учеха. Но един ден казах на Миро:
— Скъпи, така не може. Тежко ми е, нямаме нито лично пространство, нито покой. Говори с нея.
Той говори. Разбрах това на следващия ден, когато звънна телефона – в слушалката плач и фраза, която ще помня завинаги:
— Безсърдечна си! Искаш да отнемеш на майката сина й!
След това Радка Иванова смени тактиката. Вече не идваше без покана – сега тя викаше Миро при себе си. Постоянно. То налягане, то сърце, то просто ѝ било скучно. Или печеше неговия любим кекс – как да откаже? Съпругът отиваше при нея с чувство на вина, а се връщаше след час, понякога и по-късно.
Майка ми казваше, че има два изхода – или развод, или търпение. Аз избрах да търпя. Затварях очи, станах нещо като невидима. Докато не забременях.
И тогава Миро сякаш се събуди. Грижи, участие, нежност – беше идеален съпруг. Но колкото по-щастлива бях аз, толкова по-мрачна ставаше свекърва ми. И започнах да усещам – тя ревнува не само към мен, но и… към детето.
В деня на изписването от болница Миро почти закъсня. Майка му звънна рано сутринта в паника – «лошо й станало», «сърцето й лупало», «сигурно умира». Вместо лекар, извика сина си. Той хукна при нея, повика «бърза помощ», а те само поклатиха рамене: налягането леко се вдигнало, но иначе всичко беше наред. Притичвайки се в болницата, той беше последен, виновен и разтревожен. Тогава вече разбрах всичко.
Когато заведохме бебето у дома, свекърва дойде – да види внука си. Но цялото й внимание не беше към детето. Разхождаше се из апартамента, оплакваше се от самота, повтаряше колко й е тежко и изискваше Миро да «идва по-често при майка си, а не да седи затворен тук». Дори родната й сестра не издържа и каза:
— Радко, ти нали не си съвсем? Разбираш ли, че тук има бебе? Това е празник. А ти какво правиш?
Това беше само началото. Всяка път, когато наближаваше рожден ден, празник или пътуване – у Радка Иванова избухваше нова «катастрофа». И ако бяха само капризи – тя винаги подготвяше истински спектакли. Обаждаше се с фалшиви сълзи, натискаше над съжаление, вдигаше истерии, манипулираше.
Когато ме уволниха със съкращение, останах вкъщи с бебето. Миро започна да работи за двама, излизаше рано, прибираше се късно. Единствената възможност да прекара време с детето бяха почивните дни. Но дори тези два дни свекърва не ни даваше. То «спешно да поправи кран», то «да изнесе шкаф», то просто «да дойде и да посиди».
Не издържах. Обадих й се сама. Спокойно, твърдо казах:
— Радка Иванова, сега Миро има само два дни в седмицата да бъде с детето си. Той ще ви навести задължително, но по-късно. Дайте му възможност да бъде баща.
И знаете ли какво ми отвърна?
— Целият му живот е пред него, за да бъде баща. А майка му има само една. И не е сигурно, че това бебе ще е последно…
В този момент разбрах всичко докрай. За нея никой – нито внук, нито снаха, дори чувствата на собствения й син – нямат значение. Има само тя.
После дойде кулминацията. Рожденният ден на детето. Радка Иванова извика Миро да «поправи кран». Точно в този ден. Когато той отказа, тя вдигна скандал – с викове, заплахи и демонстративен «пристъп». Това беше последната капка.
Миро за първи път не се сдържа. Каза:
— Майко, имам семейство. И няма да ти позволя да го разрушиш. Обичам те, но няма да тихтом по първото повикване.
Тя обвини мен. Разбира се. Защото вина винаги имаше някой друг – но не и тя. Аз не казах нищо. Тя сама сгреши всичко. Собствените си ръце. Своята алчност за внимание. Своят егоизм.
Понякога си мисля – ако просто беше до нас, с доброта, с човечност… Може би сега щяхме да сме едно голямо семейство. А сега – само изгорена земя между нас.