Как станах враг номер едно на свекървата си, без да искам

Моята свекърва е убедена, че съм разбила семейството, отнела съм й сина.

Преди три години се запознах със семейството на съпруга ми и още от първия момент стана ясно – на мойто Йордан в този дом не е било дадено достатъчно любов. Цялата топлина, цялата грижа на майка му отиваше към по-малкия син, Борислав, а Йордан беше само сянка в техния живот – момчето на поръчки, готово да изпълни всяка нейна прищявка. Майка му глезеше и пестеше по-малкия, пазеше го от всякакви неволи, като крехко цвете, а големият син за нея беше просто работна телега.

Свекървата, Румяна Димитрова, и свекъра, Любен Генчев, живееха в стар дървен къщи на края на село близо до езерото, на три часа път от нашия град. В такова място винаги има какво да се прави – да се поправи покрив, да се нацепят дърва, да се разкопае градината. А още – кокошки, крави, безкрайни лехи – работа за цял екип. Радвах се, че ние с Йордан живеехме далеч, в своя апартамент, където тази въртоглавица не ни засягаше. И той, признавам, беше щастлив да поддържа дистанция. Но щом стъпваше в къщата на родителите си, върху него се изсипнеше цял поток поръчения, сякаш беше нает работник, а не син.

Когато се оженихме, Румяна Димитрова ни канеше на гости, описвайки прелестите на селския живот – скара на залез, разходки в гората, чист въздух и домашен мед. Ние се поддадохме на тези приказки и решихме да прекараме първия си общ отпуск в селото. Мечтаехме за покой, за дълги разговори около огъня, за тишина, нарушавана само от птичките. Но реалността се оказа по-сурова от всички очаквания.

Едва слизахме от автобуса, изпрашени и уморени от дългия път, когато отпускът се превърна в мираж. Йордан веднага получи стари ботуши и го изпратиха да поправя плевнята. Мен ме вкараха в кухнята, където ме чакаше планина от мръсни съдове, останали от някакво семейно тържество. А после – готвене за цялата орда – свекър, свекърва, съседи, роднини. Отпуск? Не, робия! За две седмици едва успяхме да дишаме. Скара опитахме само веднъж – и то набързо, между всички задачи. Разходките в гората останаха само мечта. Но най-ядосващо беше поведението на Борислав, по-малкия брат на Йордан. Докато аз и съпругът ми тичахме из двора като замаяни кучета, той лениво се търкаляше на дивана, превъртайки телевизионните канали или ровейки в телефона. Маршрутът му беше прост – легло, тоалетна, хладилник. И през цялото време свекърва го гледаше с възхита, сякаш беше национално съкровище.

На петия ден не издържах. Вечерта, когато най-после останахме сами, попитах Йордан: „Какво изобщо прави брат ти? Защо нищо не върши?“ Той въздъхна и отвърна, че Борислав е „интелектуалец“. Мол, ръчна работа не е за него, майка му го пази за велики дела. Учи се, виждаш ли, и всичките му сили отиват за книгите. Само че учи вече осма година – един път го изключват, после го приемат отново. А Йордан? Той винаги е бил този, който идва да спасява родителите си – да поправя оградата, да цепи дърва, да лата покрива. Така беше и преди да се запознаем.

Този „отпуск“ беше капката, която преля чашата. Започнах да говоря с Йордан, че е време да променим правилата. Защо трябва той да тегли цялата къща, докато Борислав живее като принц? Не може ли по-малкият да поеме поне малко от грижите? Родителите чакаха месеци, за да им оправим кокошарника или да боядисаме портата, въпреки че много от задачите бяха по силите и на свекъра. Но Румяна Димитрова не позволяваше да пипат скъпоценния й Борислав – той е „учен“, не може да се разсейва.

За щастие, Йордан се замисли. За първи път погледна ситуацията отстрани и разбра, че се възползват от него. Съгласи се – стига вече да бъде безплатна работна ръка. Решихме да не се поддаваме повече на молбите. На празниците, въпреки настоятелните обаждания на свекървата, не отидохме. И на другите празници също. А когато имахме възможност за истински отпуск – с море, слънце и свобода – уведомихме семейството. Румяна Димитрова избухна. Крещеше в телефона, че трябва да отидем, че имат нужда от помощ. Йордан спокойно попита каква точно. Оказа се, че са започнали ремонт в къщата – и, разбира се, разчитали на нас.

Тогава съпругът ми не издържа. Каза й направо: „Ти имаш още един син. Може би е време и той да поработи?“ Свекървата опита да протестира, че Борислав е зает с учене, че няма време. Но Йордан й напомни как самият той, докато беше студент, вършеше цялата работа, защото „братчето беше малко“. А сега? Сега Борислав е възрастен, но все едно недосегаем. „Мамо, имаш двама сина – каза той накрая. – А се чувствам, сякаш единият е роден, а другият – чужд.“ И затвори телефона.

Не мина и минута, когато Румяна Димитрова ми се обади. Гласът й трепереше от яд. Обвини ме, че съм настроила Йордан срещу семейството, че съм отровила сърцето му, разделила го с роднините. Слушах този поток от упреци няколко секунди, после мълчаливо блокирах номера й. И знаете ли – нито грам не съжалявам.

Ако Йордан беше единственият им син, аз щАко Йордан беше единственият им син, аз щях да бъда първата, която ще настоява да помагаме, но когато единият е принц, а другият – слуга, няма как да търпя несправедливостта.

Rate article
Как станах враг номер едно на свекървата си, без да искам