Днес ще разкажа една история, която ме научи, че понякога трябва да си поставиш граници, дори и с най-близките.
Някои хора смятат, че семейството винаги трябва да е на първо място. Че ако някой дойде с торта, деца и усмивки, ти дължиш да посрещнеш гостите, да забравиш всичко друго и да се превърнеш в идеалната домакиня. Ако не го направиш—си неблагодарна, груба и не умееш да поддържаш отношения. Но защо никой не мисли, че зад тази показна близост често се крият нахалство, безразсъдство и чисто потребителско отношение?
Това ми се случи на мен, Радослава, когато със съпруга ми тъкмо се преместихме в Пловдив и започвахме нов живот.
Наехме уютен двустаен апартамент в квартал “Тракия”, бяхме заети с работа и уреждането на дома, и избягвахме ненужни контакти. Не обичах шумни компании, а още по-малко—домашни празненства с изобилие от ястия и крещящи деца. Но в живота на всеки има хора, които смятат твоя дом за своя вила, а теб—за безплатна прислуга.
В моя случай това бе Елена—сестрата на съпруга ми. В началото всичко беше невинно: идваше с мъжа си и децата “на кафе”, носеше закупени по пътя сладкиши и се държеше прилично. Но скоро всичко се промени. Елена започна да се появява все по-често—и винаги без покана.
“Здрастиии! Нямаш нищо против да минем днес, нали? Приготви нещо за ядене, ще сме след час!” Такива обаждания станаха ежедневие. Формално питаше, но не очакваше отказ. Ако й кажех, че съм болна, заета или просто искам да си почина—игнорираше.
И не беше сама. Мъжът й, трите шумни деца, а понякога дори и кучето им. Без плодове, без сок—нищо. Сядаха до късно, изяждаха всичко в хладилника, а след това си тръгваха, оставяйки купчина чинии и моята изтощена душа.
Започнах да мразя празниците. Рожден ден, Нова година, уикендите—станаха мъчение. Готвех, усмихвах се, търпях, чистех до два през нощта, а на сутринта—на работа. Съпругът мълчеше. Не обичаше конфликти и смяташе, че “тя е сестра, трябва да търпим”.
И един ден не издържах. Осъзнах, че ако не сложа край сега—ще стане още по-плохо. Обадих се на Елена и й казах:
“Елена, ние с мъжа ми идваме при вас днес. Приготви нещо вкусно—искам да си взема и за вкъщи. И, моля те, не забравяй нещо сладко за децата, тези с приятелката ми са огладнели.”
“Ъъ… може би друг път?”—прошепна тя, объркана.
“Вече сме на път. Ще сме след двайсет минути.”—казвам й рязко и затварям.
Съпругът, разбрал какво става, се нахмури и отказа да участва в “провокацията”. Не настоях. Взех приятелката си Даринка—тя беше навита, и дори докара двете си малки. Отиваме с високо вдигната глава към Елена.
Видях сянка зад пердето. Тя стоеше до прозореца. Но вратата не се отвори. Нито след почукване, нито след звънец. Пердето се раздвижи и замръзна. Усмихнах се.
С Даринка отидохме в заведение. Поръчахме паста, десерт и по чаша вино. Смеехме се. Децата шумееха, но в сърцето ми беше спокойно. Накрая усетих, че си върнах дома, границите и правото да решавам кой ще бъде част от живота ми.
Оттогава Елена спря да звъни. Да идва без покана. Нито за празници, нито просто така. Съпругът малко се обиди, но после прие. А аз—подишах.
Знаете ли, не винаги трябва да сте добри. Понякога, за да запазите себе си, трябва да сложите точка. Или поне да се научите да затваряте вратата пред тези, които не почукват, а влизат с ботуши.
Според мен постъпих правилно. А вие как мислите?