Нашето поколение беше по-приятелско, по-честно, по-човечно… и истински щастливо.
С всяка изминала година се убеждавам все повече, че светът, в който израснах, вече не може да бъде върнат.
Остарявам. Моето поколение си отива и заедно с него изчезва и онзи дух на единство, който някога правеше живота ни истински, изпълнен със смисъл и общ труд.
Сега пускам телевизора и виждам едно и също: наводнения, разрушени пътища, боклуци по улиците, хаос. И безкрайни обвинения – всеки обвинява държавата, чиновниците, бизнесмените, но само не и самите хора.
Гледам младите и разбирам – нещо не е както трябва. Те се оплакват, искат, протестират. А ние навремето просто захващахме и вършехме работата.
Ние строяхме страната с ръцете си.
Моето поколение – това са следвоенните години, времето на големите строежи. Ние не седяхме в кабинетите, не писахме оплаквания, не искахме обезщетения. Издигахме страната от руините и я създавахме такава, каквато можехме, защото вярвахме – правим го не за другите, а за себе си и за нашите деца.
Строяхме пътища, тунели, мостове. Издигахме предприятия, работехме по полетата, създавахме система от водохранилища, която подхранваше селското стопанство. И не просто строяхме – поддържахме всичко това в ред.
Израснах в село до река. Знаехме, че ако не се грижим за коритото, пролетта водата може да прелее и да наводни къщите.
Но никой не чакаше да дойдат “специалистите”.
Пролет и есен се събирахме цялото село. Почиствахме речното корито, премахвахме задръстванията, изсичахме старите дървета, които можеха да запушат водния поток.
Никой не искаше пари. Никой не чакаше нареждания “отгоре”.
А след работа постилахме одеяла на тревата, изваждахме от торбите храна, почерпвахме се един друг. Вечер някой донасяше гайда и цялото село пееше.
Бяхме като едно семейство.
Днес хората са различни.
Сега никой не иска да поема отговорност за живота си.
Виждам млади момчета, здрави и прави, които се оплакват в социалните мрежи, че под прозореца им се е срутил мост или е избила тръба, че пишат жалби до общината, а в отговор – тишина.
И ми се иска да попитам:
“Какво сам направи?”
Защо не събра съседите, не излезе, не почисти, не укрепи, не ремонтира? Защо чакаш някой друг да дойде и да реши проблемите ти?
Не оправдавам властимащите. Имат достатъчно грехове – забравиха, че тяхната работа не е само да седят в кабинетите и да обещават.
Но и хората се промениха.
Днес всеки е за себе си.
Някои печелят от всичко, което могат, продават земята, която хранише поколения, изчерпват водата от водохранилищата за лична изгода.
А когато дойде беда, вдигат рамене: “Какво можехме да направим?”
Горд съм с моето поколение.
Знам, че ни наричат “стари”. Че се смеят на навиците ни, на каляването ни.
Но знаете ли какво?
Горд съм с това, как живяхме.
Горд съм, че знаехме какво е труд.
Че не се криехме зад чужди гърбове, а решавахме проблемите сами.
Не чакахме помощ от държавата – изграждахме живота си с ръцете си.
Бяхме задружни. Истински.
Честни.
Човечни.
Живеехме, а не просто съществувахме.
И бяхме щастливи.