Как да кажа на съпруга си, че тайно настаних майка му в пансион — и не изпитвам вина

Не мислех, че само година след сватбата ще се озова пред такъв избор: или да запазя разума си, или брака си. Казвам се Ралица, на тридесет и две съм и винаги смятах, че съм търпелива и справедлива. Но явно дори и най-търпеливите стигат до момента, в който избират себе си. Сега стоя на прага на тази черта.

Когато се запознах с Ивайло, той ми се стори идеален мъж. Внимателен, грижовен, с отлично чувство за хумор. Не се оплакваше, не разказваше за проблеми, винаги беше позитивен. Год и половина се срещахме, той наемаше различни жилища, понякога стаи в хотели. Мислех, че просто не хотел да виждам безредието у него. Колко грешах…

Сватбата ни беше скромна – само подпис в общината. Ивайло каза, че не обича прекалени тържества, а и аз не възразявах. Парите ни трябваха за друго. След подписването тръгнахме към мястото, което той нарече “нашето бъдеще”. И точно тогава започна личният ми семейен трилър. Защото в този апартамент не ни чакаше романтика, а… Милка Стефанова – свекърва ми. И това, както се оказа, беше само началото.

Тази жена – неговата майка – се появи в живота ни като сянка от миналото. Наближава осемдесет, но въпреки възрастта си е бодра, бърза и, да си призная, хитра. Лумтя из дома като перо на вятъра, но чукнеш ли нещо да предложиш – охка, сграбчва се за сърцето и пада на дивана с израз на мъченица. Майсторка е да превръща всяка една дума в манипулация.

Опитвах се да поговоря с Ивайло. Може би да наемем нещо отделно? Той само клатеше глава: “Какво? Майка ми няма да се справи сама. Стара е, уплашена е.” А аз? А ние? Когато в спалнята ни виси килим с баща ѝ, приличащ на икона, а зад стената тя пусне “Радио Веселина” на пълна мощ и запява “Щурче” в шест сутринта?

Опитвах се. Наистина. Два месеца измивах след нея чаши, търпях да претърсва дрехите ми, да коментира гласно облеклото ми, ястията, дори… интимния ни живот. Веднъж се върнах от работа, а тя ме посрещна с:

“Защо си толкова бледа? Ивайло явно не се старава, а?”

Онемях.

И ето, един ден, прелиствайки телефона, попаднах на емисия за модерни домове за възрастни. Пансиони – светли, уютни, с медицински грижи, хранене и забавления. Хората там не доживяват, а живеят: рисуват, танцуват, общуват. Обадих се, разпитах за цените – и замръзнах. Месечната такса беше колкото наем на едностаен апартамент в София. Тогава се роди плана ми.

Не казах на съпруга ми нищо. Просто отидох и уредих всичко. Свекървата отначало се съпротивляваше, но като видя, че там няма мрак и мъка, а паркове, баби в цветни халати и вечерни концерти, се предаде. Даже оживя – честно, сякаш откри втора младост.

А сега седя в празния апартамент и не знам как да кажа на Ивайло, че майка му вече седмица живее в пансиона, където я обикалят грижи, чистота и цял колектив, за разлика от мен, която вече не мисля да избягам на покрива.

От една страна – страх. От друга – облекчение. Вече мога да спя нощем, да ходя по жилището в халат, да пускам любимата си музика, без да ме обвинява, че е “сатанинско”. Започнах да дишам. Да живея.

Тази вечер ще му кажа всичко. Защото иначе ще стане само по-зле. Или ще разбере… или ще разбера, че сбърках не само с майка му, но и с него.

Rate article
Как да кажа на съпруга си, че тайно настаних майка му в пансион — и не изпитвам вина