Как да “изгониш” тъщата без нито дума възражение

Как “изгоних” свекървата от вкъщи, без да кажа и дума

Когато се ожених за Десислава, си мислех, че съм ударил джакпота със свекърва. Тя не се бъркаше в нашите работи, не ни поучаваше, не даваше безкрайни съвети, както правят много „женини майки“. Освен това готвеше божествено, винаги беше учтива и дори забавна с някои си старомодни виждания. Идеална свекърва, нали? Но, както се казва – дори и в медената кошница…

Първо всичко беше прекрасно. Живеехме отделно, я навестявахме през уикендите, пиехме кафе с банички, слушахме разкази от миналото. И всичко вървеше по водата, докато на Десислава и мен не се роди синът – Борис. Тогава започна. Първо бабата идваше веднъж седмично. После – през ден. А след това и вовсе остана при нас.

Разбира се, от учтивост нищо не казвахме. В крайна сметка помощ вкъща е ценна, особено с бебе. Десислава се върна на работа, а майка й вече беше тук – чорбата на печката, подовете лъскави, прането изсумено, детето сито и щастливо. Изглеждаше като мечта. Само че тази мечта бързо се превърна в натрапчив кошмар. Защото свекървата, без да пита, проточваше престоя си – седмица, две, после си отиде „да вземе неща“ и пак се завърна.

Тя живееше у нас като господарка: преместваше мебели, криеше любимите ми чаши, печеше козунаци, когато аз просто си исках яйца на очи. Вече не се чувствахме като господари на собственото си жилище. Опитвах се да намекна на Десислава, може би майка й да си почине вкъщи, но тя отмахваше: „Е, как ще ѝ кажеш, самотна й е, нима нямаш малко търпеливост?“

И аз търпях. Докато случайността не ми поднесе брилянтно решение.

Борис беше на две години. Една вечер се приплъзна към мен преди сън и прошепна, че се плаши от тъмното. „Татко, в тъмното има Тъмница…“ Опитах се да го успокоя. „Синко, ако ти е страшно – смей се. Смяхът прогонва всички Тъмници. Ти се смееш, а те изчезват!“ Борис кимна и си легна.

И ето че след няколко вечери, в три сутринта, чух как синът ми се разхожда из коридора… и се хили. Сипна се смях, здрав, леко зловещ. Заспалият ми мозък се задейства – отива до тоалетната, „прогонва“ Тъмницата. На сутринта – пак същото. И така – нощ след нощ. За нас, възрастните, беше дори забавно. Но не и за свекървата.

След няколко дни тя се приближи напрегната и каза:
– Не мога повече да спя в тази къща! Тук има някаква мрачна енергия, някакви същества! Детето се смее през нощта, все едно нещо го приказва през него! Прецакано е! Ще си ида у нас. Ако и дойда – само през деня. И само ако прочистите мястото.

Думата „екзорсист“ не я изрече, но смисълът беше ясен. Аз阵容кнах съгласно. Десислава сви рамене – „майка си е майка“. А аз, държейки да не издам триумфа, просто отидох да си направя кафе. Сам. На своята кухня. В любимата си чаша.

Оттогава минаха почти две години. Свекървата идва само през деня – да донесе баклава, да играе с Борис, да си поговори с Десислава. Но точно до вечерта си тръгва. Без подхвърляния да остане. Понякога се оплаква от самота. Но аз веднага си спомням за „Тъмницата“ – и всичко си идва на мястото.

Поуката? Дори и най-милите хора могат да преминат границите ти. Важното е навреме да ги върнеш обратно. И, повярвайте, за това не трябват скандали, обиди или кавги. Достатъчно е малко… изобретателност.

Rate article
Как да “изгониш” тъщата без нито дума възражение