Все по-често си мисля, че кръвните връзки не носят автоматично любов и уважение. В нашия род се случи нещо, от което душата ми все още се свива – историята за внука, който искаше да изгори баба си от собствената ѝ къща. Но тя се оказа по-хитра от всички и направи нещо, което до ден днешен някои оплакват, а други възхищени ѝ се кланят.
Баба Виолина Стоянова беше на седемдесет и пет – жива, бодра, с усмивка, която разтопяваше сърцата. Имаше зад гърба си трудов имот, израстила две деца, помагала на всички около нея. След смъртта на съпруга ѝ остана сама в просторния тристаен апартамент в сърцето на Пловдив. И точно този имот предизвика апетитите на нейния внук – Борислав, братът на мъжа ми.
Борислав, жена му и трите им деца отдавна се тъпчеха в двустаен апартамент на тъщата. Тесно, шумно, кавги през ден. Да купуват собствено? „Защо да се хващаме в ипотека, като баба Виолина има апартамент?“ И за какво да чакат? „Скоро старицата ще си отиде, и всичко ще бъде наше.“ Не го казваха гласно, но се усещаше в всеки поглед, във всяка язвителна усмивка на Борислав и жена му Елица.
Но баба Виолина имаше други планове. Не се оплакваше, живееше активно – ходеше на концерти, разходки в планината, дори срещи с приятели, което особено дразнеше Борислав. „Как така? Трябва да седи пред телевизора и да чака края си, а тя все носи-носи.“ Да чакат смъртта ѝ стана скучно. И тогава внукът реши да ускори нещата – предложи на баба си „по хубав начин“ да прехвърли апартамента на него, а самата тя да се премести в старчески дом. Аргументите му бяха „убедителки“: „Там ще имаш грижи, лекари, а тук само ни пречиш.“
Баба Виолина, чувайки това, мълчаливо стана, отиде в стаята си и заключи вратата. А на другия ден беше при нас – при мен и мъжа ми. Отдавна знаехме за мръсните мисли на Борислав и още преди ѝ предлагахме да се премести при нас, а апартамента да го даде под наем, за да спестява за мечтата си – пътуване до Гърция. Баба се колебаеше, но след думите на внука си – веднага се реши.
Помогнахме ѝ да наема жилището – попаднаха се добри, сигурни квартиранти. Баба започна да спестява. И тогава Борислав избухна: звънна, вдигна скандал, обвини мъжа ми, че „промива мозъка“ на баба си, и изиска… парите от наема. Жена му Елица започна да ни посещава често – първо с децата, после сама. Разправяше се, интересуваше се от „здравето на любимата баба“. Но целта ѝ беше ясна – чакаха моментът, в който баба ще си отиде, и апартаментът ще им попадне.
Но животът подреди всичко по друг начин.
Баба Виолина отлетя за Гърция. Очите ѝ блещяха от щастие, когато ни изпращаше снимки от Санторини, където се наслаждаваше на залеза. А когато се върна – не спря. Каза: „Искам още.“ Ние с мъжа ми предложихме да продаде апартамента си, да купи малко едностайно жилище в квартал „Тракия“, а останалите пари да похарчи за пътешествия.
Тя продаде трешката и си взе уютно жилище в новия квартал. А с останалите средства замина за Европа – посети Испания, Австрия, а в Италия… срещна мъж. Италианец, вдовец, пенсионер. Запознаха ѝ на екскурзия, а след месец… се ожениха. Да, звучи невероятно, но дори летяхме на сватбата им. Малка церемония край Рим, вино, свещи, смях. Беше толкова трогателно и красиво.
А Борислав? Той отново се появи. Отново изискваше от баба си… този път новото ѝ жилище. „Поне ни го дай, след като се премести при него!“ – ревеше по телефона. „Имаме три деца, а няма къде да живеем!“ Досега не разбирам как си представяха да се набутат цялото семейство в едностайния апартамент.
Баба Виолина само се усмихна: „Ако искате, елате на гости – при мен и Марко имаме голяма тераса.“
Сега често си говорим по телефона. Тя е щастлива. Казва, че за първи път усеща, че живее за себе си. Не ни моли за нищо, но винаги сме на връзка. А знаете ли кое е най-страшното в тази история? Не че Борислав и Елица чакаха смъртта ѝ. А че не видяха в нея човек. Видяха само квадратни метри.
Затова поуката е проста: не имотите правят човека, а сърцето и добротата. И ако цените имуществото повече от семейството – не се учудвайте, ако в крайна сметка останете с празни ръце.