Райка Димитрова избърса мокрите ръце и, охкайки от болката в гърба, се запъти към вратата. Почукаха тихо, но за трети път. Тя миеше прозореца и не излезе веднага в коридора. Пред вратата стоеше млада девойка, много нежна, но бледа и с уморени очи.
– Райке Димитрова, казват, че давате стая под наем?
– Ох, съседите постоянно насочват някого към мен! Не давам стаи под наем и никога не съм давала.
– Но, казаха ми, че имате три стаи.
– И какво от това? Защо съм длъжна да давам? Свикнала съм да живея сама.
– Извинете. Казаха ми, че сте вярваща и аз си помислих…
Девойката, бършейки сълзите, които набъбваха в очите ѝ, се обърна и бавно започна да слиза по стълбите. Раменете ѝ потреперваха.
– Момиче, върни се! Не съм ти отказала! Ах, младите хора, колко са нежни, веднага плачат. Хайде, ела в апартамента, да поговорим. Как ти е името? Нека си говорим на “ти”.
– Малинка.
– „Морско“. Баща ти сигурно е моряк?
– Нямам баща. Аз съм от детския дом. И майка нямам. Намериха ме добри хора на входа и ме предадоха на милицията. Бях на по-малко от месец.
– Е, добре, не се обиждай. Ела, да поговорим над чая. Гладна ли си?
– Не, купих си баничка.
– Баничка си купила! Ех, младите, не мислите за себе си, а до тридесет вече сте с язва на стомаха. Сядай, супата от леща още е топла. И чай ще загреем. Имам много сладко. Мъжът ми почина преди пет години, но по навик все за двама приготвям. Сега ще хапнем и ще ти помогнеш с прозореца.
– Райке Димитрова, може ли да върша друга работа? Вие ми се свят, страх ме е да падна от перваза – бременна съм.
– Още по-добре! Само бременна ми липсваше. Аз съм строга жена. От улицата ли го намери?
– Защо веднага мислите така? Омъжена съм. Димо от същия детски дом е. Но го взеха в армията. Наскоро си беше вкъщи за отпуск. А хазяйката, като разбра, че чакам дете, веднага ме изгони. Даде ми седмица срок да намеря жилище. Живяхме тук наблизо. Но сами виждате обстоятелствата.
– Да-а-а… Обстоятелства… Ами какво да правя с теб? Дали да не издърпам леглото си в спалнята на Сани? Добре, вземи моята стая. Няма да искам пари от теб, не казвай и дума за това – ще се ядосам. Отиди по-добре за вещите си.
– Наблизо са. Всички наши неща с Димо са в чантата до входа. Срокът изтече, затова обикалям с вещите цяла сутрин.
Така станаха двама… Малинка завършваше курс за моделиер на дамско облекло. Райка Димитрова вече много години беше на инвалидност след голяма железопътна катастрофа, затова си стоеше у дома и плетеше дантелени салфетки, якички, бебешки обувчици и ги продаваше на близкия пазар. Стоката ѝ беше много харесвана: дантелените салфетки, покривки и якички – като морска пяна, нежни, като че ли нереални, и затова добре се разпродаваха. Пари в къщата имаше. Част от тях бяха от продажба на зеленчуци и плодове от градината. В градината работеха с Малинка в събота. В неделя Райка Димитрова ходеше на църква, а Малинка оставаше вкъщи да препрочита писмата от Димочка и да им отговаря. Рядко ходеше на църква, все още не беше свикнала. Оплакваше се, че гърбът я боли и ѝ се вие свят.
Една събота работеха в градината. Реколтата вече беше събрана, подготвяха земята за зимата. Малинка бързо се уморяваше и леля Райа я пращаше да се полегне в къщичката и да послуша старите плочи, които някога купуваха с нейния съпруг. Та и тази събота бъдещата майка, след работа с греблото, прилегна да си почине. Райка Димитрова хвърляше в огъня сухи стебла и клони и замислено гледаше в пламъците. И тогава чу Марининия вик: „Мамо! Мамичко! Идвай бързо!“ С разтуптяно сърце, забравяйки за болните си крака и гърба, Райа се затича към къщичката. Малинка крещеше, държейки се за корема. За кратко време Райка събеди съседа и с възможната скорост на стария „Москвич“ се насочиха към родилното. Малинка стенеше непрекъснато: „Мамичко, боли ме! Но още е рано, рано! Трябва да родя чак в средата на януари. Мамо, помоли се за мен, нали знаеш как!“ Райка плачеше. През сълзите си непрестанно се молеше.
От приемната зала Малинка беше изведена на носилка. А съседът от градината закара разплаканата жена вкъщи. Цяла нощ тя се молеше на Богородица за запазване на детето. На сутринта позвъни в родилното.
– Всичко е наред с вашата дъщеря. В началото ви викаше и Димо, плака, но после се успокои и заспа. Лекарят казва, че опасността от аборт вече е отминала и трябва да остане при нас няколко седмици. И хемоглобинът ѝ е нисък. Грижете се добре за нея, да се храни добре и да почива повече.
Когато Малинка я изместиха, те разговаряха дълго до след полунощ. Малинка все говореше за своя Димо.
– Той не е подхвърлен, както аз. Той е сирак. Прекарахме всичките години в един и същ дом. Още от училищните дни бяхме приятели и после се влюбихме. Той ме съжалява. Това е повече от любов, според мен. Сами виждате колко често ми пише. Искате ли да ви покажа негова снимка? Ето той, вторият от дясно. Усмихва се…
– Красива е… – Райка Димитрова не искаше да нарани Малинка. Отдавна трябваше да смени очилата си. Освен това на снимката имаше много войничета, а изображението беше много малко. Тя не виждаше нито втория, нито третия, нито петия. Само контурите… – Малинка, все искам да те питам защо ме нарече мамо тогава в градината?
– Да, така, случайно се изплъзнах. Научено от детския дом. Там всички възрастни, от управителя до водопроводчика, бяха мама и татко. Едвам отвикнах. Но вълнувам се, или съм нервна – всичко е мама. Извинете ме.
– Ясно… – Райка въздъхна разочаровано.
– Лельо Райа, разкажете за себе си. Защо няма снимки на мъжа или децата ви? Нямате ли деца?
– Да, деца нямам. Имаше едно синче, но умря, преди да навърши година. И след инвалидността не можех да имам деца. Моят съпруг беше като дете за мен. Така го глезех, не можех да живея без него. Той ми беше като Димо за теб – единственият човек на света. Като го погребах, веднага махнах всички снимки. Въпреки че бях вярваща, разбирах, че е отишъл при Господа, но беше много тежко без него. Като погледнах снимките, се разплаках. Тогава ги скрих, за да не се изкушавам излишно. Сега той има нужда от молитвите ми, а не от сълзите ми. А ти, Малинче, помоли своя Димо да се снима по-голяма. Ще сложим снимката му в рамка. Имам някъде рамки.
В Коледа вечер Райка Димитрова и Малинка се подготвяха за празника, украсявахи стаите и говорейки за малкия Исус. Чакаха първата звезда. Малинка непрекъснато се местеше, тръпейки в кръста.
– Какво ти е, мила? Все ми се струва, че нещо не те слушаш. Всичките ми думи минават покрай ушите ти. Защо се въртиш, като малка?
– Лельо Райа, викайте „Бърза помощ“. Ще раждам.
– Какво, скъпа? Нали беше за след седмица?
– Грешила съм. Обадете се бързо, вече не мога да търпя.
След половин час „Бърза помощ“ вече беше в родилния дом. На седмия януари, на Коледа, Малинка роди момиченце. В същия ден Райка Димитрова зарадва младия татко с телеграма.
Януари мина напрегнато. Малката им доставяше радост и грижи. Малинка с одобрението на Димо нарече момиченцето Райа. Райка Димитрова беше така трогната, че се разплака. Малката Райка им даваше доста грижи. Често плачеше от къщичка, искайки майчиното си внимание. Райка дори по-малко страдаше от болестите си.
…Денят беше много топъл за зима. Райка Димитрова реши да се възползва от времето, за да пазарува. На връщане видя на входа Малинка с количката – младата майка беше излязла на разходка с малката.
– Ще се разхождаме още, добре ли, лельо Райа?
– Разхождайте се със здраве, а аз ще започна обяда.
Като влезе в стаята, Райка Димитрова хвърли поглед на масата и видя снимка на съпруга си в рамка. Усмихна се: „Намерила я е. Избрала е снимка от младите му години. Не е интересно на младите да гледат старците“.
Борщът вече вкусно клокотеше на печката, когато Малинка внесе малката Райка вкъщи. Съседкият момък занесе количката. Двете жени внимателно разкриха малката. Нослето на копче посапваше сладко-сладко. Те излязоха на пръсти в по-голямата стая.
– Малинка, – усмихна се Райка Димитрова, – откъде знаеше къде са снимките на Саша?
– Не разбирам за какво говорите?
– Това какво е? – Райка Димитрова показа снимката.
– Това? Вие сами поискахте Димо да се снима по-голям. Ходил е дори в ателието. Рамката намерих на книжния рафт.
Райка Димитрова с ръце, които леко трепереха, взе снимката. Сега видя, че това не е нейният мъж. Млад сержант усмихнато се подсмиваше на фотографа. Жената седна на дивана, бледа и сякаш отсъстваща, гледаше някъде в далечината. Когато се обърна към Малинка, тя плачеше силно, стоейки с памук, миришещ на амоняк.
– Мамо, погледни ме! Гледай ме в очите! Какво става с тебе, мамичко? – ридаеше Малинка.
– Малинка, отвори шкафа, на горната рафтка са снимките. Донеси ги всички.
Малинка донесе няколко албума и снимки в рамка. Най-отгоре беше… Димо?!
– Божичко! Кой е това? Това Димо ли е? Не, снимката е стара. Кой е това, мамо?
– Това е моят Саша. Малинке, къде се е родил Димо?
– Не знам. Беше доведен в нашия детски дом от София. Там попада след някаква железопътна катастрофа. Казвали му, като порасне, че родителите му загинали.
– Господи, каква ужасна грешка! Мишенка, детенце мое, ми показаха труп и аз го разпознах. Ризката беше като твоята. А лицето изобщо нямаше. Сине, скъпи, Мишенка! Ти си жив! Жена ти и дъщеря ти живеят при мен, а аз не знам. Господи, ти доведе Малинке при мен. Дъще, подай ми снимката.
Малинка, съвсем объркана, не разбираше какво става. Тя подаде снимката в рамката. Райка Димитрова я целуваше, обливаше със сълзи: „Мишенка, слънце мое, детенце мое!“
– Димо, – неохотно поправи Малинка.
– Нека бъде Димо, но това е моят син, Малинке, – син! Погледни снимката на баща си – същото лице!
Младата жена пак се колебаеше.
– Малинке, а бенката? Има ли бенка над дясното лакътче, приличаща на звездичка? Аз разпознах момчето в катастрофата само защото възрастта и ризката съвпаднаха. Но ръката му беше смачкана, затова не видях бенката. Е, защо мълчиш? Има ли бенка?
– Има бенка. Прилича на звездичка. Мамичко, мила, има бенка!
Двете жени се прегърнаха и плачеха, без да обръщат внимание на плача от къщичката на малката, която искаше майчината любов.