Изоставих дъщеря си след раждането, но я върнах — и това ме спаси

Понякога съдбата ти хвърля предизвикателство, когато най-малко го очакваш – докато си на дъното, физически и душевно. Преживях рак, самота, страх от майчинство и почти изгубих най-ценното, което имах. Но в последния момент реших друго.

Казвам се Цветомира, на 31 години съм и съм от Пловдив. Всички случки, за които искам да разкажа, се случиха далече от дома – в страна, където не познавах нито хората, нито езика. Там станах майка. И там почти се отказах от дъщеря си.

На 24 години ми беше поставена диагноза – рак на маточната шийка. Всичко се разви бързо: операция, рехабилитация, страхове. Лекарите казаха, че вероятно няма да имам деца. Просто приех. Реших, че животът ми ще върви по друг път – без семейство, без деца. С кариера и пътувания.

Така и стана. Изградих добра кариера във финансовия сектор, заминах по договор в Австрия, обиколих полувината свят. С мъжете имах романи, но без обвързване. Не си позволявах да се влюбвам, не правех планове. Живеех наполовина. И дори ми се струваше достатъчно.

Един ден се почувствах странно – слабост, замаяност. Обяснявах си всичко с умора. Но гинекологът, при когото отидох за преглед, обяви новината:
– Бременна сте. В четвъртия месец.

Не можех да го повярвам. Не бях ли безплодна? Как е възможно? Но грешка нямаше.

Бях в паника. Не исках дете. Нямах стабилен партньор, нито желание да бъда майка. Никому не казах – нито на родителите, нито на приятелите, нито на колегите. Скрити всичко, носех широки дрехи и пренебрегвах реалността.

Дойде деветият месец. Идеята да отида на мечтаната въздушна екскурзия във Венецуела не ми излизаше от главата. Всичко беше платено, реших – защо не? Заминах за Аржентина и там, сред тропическите дъждове и испанска реч, започнах да раждам.

Родих в малка болница край Кордоба. Нарекох дъщеря си Йова. Не чувствах нищо, само умора и страх. Мислех дори да я оставя в чуждата страна.

Но бедността, която видях там, ме ужаси. Реших, че ако оставям Йова, то поне да е в България. Потърсих помощ в посолството, направиха й документи. След много полети и прекачвания се върнах вкъщи.

Изтощена, без пари, с бебе на ръце. На следващия ден, без да се замисля, я оставих в дом за деца. Обясних, че не мога да се справя. Социалните работници не осъждаха, просто мълчаливо приеха.

Върнах се вкъщи, паднах на леглото и… почувствах празнота. Всичко беше като сън. След два дни се върнах на работа.

Но след няколко седмици ми се обадиха от дома.
– С вашата дъщеря нещо не е наред. Не яде. Не реагира. Само плаче.

Отидох. Не знам защо. Може би исках да се уверя, че не е моя вината. Но когато я видях – слаба и с поглед без живот, увита в чуждо одеяло – нещо се промени.

Тя ме позна. Не плака. Не се усмихна. Просто ме погледна, сякаш ме чакаше. И осъзнах: тя е моя. Нуждаем се една от друга.

Върнах се вкъщи и цяла нощ не спах. На сутринта разказах всичко на шефа, колегите, приятелите. Не исках повече да лъжа.

Седмица по-късно взех Йова вкъщи.

Първоначално беше трудно. Безсънни нощи, страх, изтощение. Но с всеки ден тя ставаше по-силна, а аз по-силна. Свикнахме една с друга. Станахме семейство.

Сега Йова е на три години. Смее се, тича из апартамента, пее песни. А аз отново живея. Истински, без маска и бягство. Аз съм майка. И макар да сме само двете, сме щастливи.

Не знам дали някога ще срещна мъж, който да обича и двете ни. Но това вече не е важно. Основното е, че веднъж намерих кураж и избрах любовта пред страха. И не съжалявам за нито един момент.

Йова е моето спасение. И моето изкупление.

Rate article
Изоставих дъщеря си след раждането, но я върнах — и това ме спаси