Тя изостави сина си заради салона за красота. А аз го приех като свой собствен.
Породите на Елица започнаха изненадващо — преждевременно, на осмия месец. Лекарите взеха бързо решение, и след няколко часа тя държеше в ръцете си крехкото тяло на малката си дъщеря. Момиченцето веднага беше сложено в инкубатор — беше прекалено слабо, за да диша само. В очите на Елица стояха сълзи, а в сърцето ѝ — тревога, която не можеше да изгони. Вярваше, надяваше се, шепнеше през плач: „Малката ми ще се справи… Непременно ще си тръгнем заедно…“
Дните в болницата се влачеха бавно. Елица почти не спеше, всеки час отиваше до стъклото, зад което лежеше детето ѝ, гледаше, молеше се, опитваше се да вярва. Един ден, излизайки от стаята, случайно чу разговор между двама лекари. В гласовете им нямаше съчувствие — по-скоро умоча и горчивина.
— Онзи в седмата стая… — каза единият. — Отказа се да кърми. Казва, че се страхува да не си съсипе фигурата.
— Красива е, да. Само че главата й… не знам какво има вътре. — въздъхна сестрата.
Елица се настръхна. Говореха за жена, която беше родила момчишко преди няколко дни. Тя не само беше отказала да кърми бебето, но и беше подписала официален отказ. „Не е в нейните планове да бъде майка, иска да живее за себе си.“
Мъжът, дошъл в болницата, беше този, който разби сърцето на Елица. Посещаваше сина си, стоеше зад стъклото, галеше малките му ръкици през ръкавиците. Когато видя как Елица нежно люлее момчето на ръце, как го храни, как му се усмихва, в очите му пламна нещо повече от благодарност — надежда.
Майката на момчето през това време беше заета сама със себе си. Нов маникюр, прическа, часове при козметичката и изпитване на рокля за изписването. В главата ѝ нямаше място за крясъците на гладно дете или мисли за безсънни нощи. Искрено вярваше, че постъпва правилно. „Още съм прекалено млада да седя с дете. Имам цял живот пред себе си.“ — казваше тя по телефона на приятелките си.
Елица идваше при момчето всеки ден. Не забравяше и дъщеря си, всеки момент молеща се малката да намери сили да живее. Но, уви… След няколко дни лекарят ѝ съобщи ужасната новина — момиченцето почина. Сърцето на Елица се сви. Светът потъмня. В гърдите ѝ — празнота.
Седеше на леглото, без сила да говори или да плаче. Само се прегръщаше за раменете, сякаш се опитваше да събере на парченца разбитото си сърце. И тогава някой почука на вратата. Той беше — същият този мъж. В ръцете му — цветя и балони. Дойде, коленичи пред нея и протегна ръце:
— Да вървим у дома… заедно.
Елица се обърка. Не разбираше. Тогава той внимателно ѝ подаде бебето. Същото момче, което тя хранеше, към което се привърза като към свое. Мъжът беше взел решение — той осиновява сина сам. Но не сам. С Елица. Защото само тя бе станала наистина близък човек за това дете. Защото само тя успя да бъде майка.
В онзи ден те си тръгнаха от болницата заедно. Елица — не сама. До нея бяха мъжът и детето. В сърцето ѝ — болка от загуба и светлината на надеждата.
А онази друга… Милена, бившата съпруга на мъжа, стоеше до прозореца в тържествена рокля. Видяла как него го посреща не тя, а Елица, как цветята и балоните са за друга жена, пребледня. Отначало не разбра. После затича през коридора, избухвайки в писък:
— Какво по дяволите?! Къде е съпругът ми?! Къде е синът ми?!
На рецепцията я посрещна същата сестра, която дни наред бе наблюдавала нейното безразличие и хлад.
— Успокой се, Милено, — каза тя уморено. — Всичко е наред. Сега можеш спокойно да се занимаваш с външността си. На сина ти вече има истинска майка.
Елица и момчето изчезнаха от болницата. Вече никой не ги виждаше. Преместиха се в друг град. Започнаха отначало. На чисто. С любов и вяра.
А Милена остана на прага, с документа за изписване, с роклята, с перфектната коса и без никой.