Измъчена от болки в гърба, тя подсуши ръцете си и тръгна към вратата.

Иванка Димитрова избърса мокрите си ръце и, стенейки от болка в гърба, се насочи бавно към вратата, която звънеше за трети път. Тя миеше прозореца и не успя веднага да стигне до коридора. На прага стоеше младо момиче, симпатично, но бледо и с уморен вид в очите.

– Иванка Димитрова, казаха ми, че може би давате стая под наем?
– Ех, съседи… Все някой изпращат при мен! Не давам стая под наем и никога не съм давала.
– А казали са ми, че имате три стаи.
– И какво от това? Защо трябва да ги давам под наем?! Привикнала съм да живея сама.
– Извинете. Казаха ми, че сте вярваща, и си помислих…
Момичето обърна гръб, прикривайки сълзите си, и бавно тръгна надолу по стълбите. Раменете й трепереха.

– Момиче, върни се! Не съм ти отказала! Младите хора днес са толкова чувствителни, малко им трябва и веднага в сълзи. Хайде, влез, да поговорим. Как се казваш? Да си говорим на “ти”?
– Росица.
– “Цвете”, значи. Сигурно баща ти е ботаник?
– Нямам баща. Отраснала съм в дом. Нямам и майка. Намерили са ме в блока добри хора и са ме занесли в полицията като бебе.
– Добре, добре, не се обиждай. Хайде да пийнем чай и да поговорим. Гладна ли си?
– Не, купих си баничка.
– Баничка купила! Ох, младите, не мислите за себе си, а на трийсет вече стомахът не ви издържа. Сядай сега, има гореща супа, и чай също ще стопля. Имам и много сладко. Мъжът ми почина преди пет години, но по навик все за двама приготвям. Хайде сега да хапнем и после ще ми помогнеш да измия прозорците в кухнята.
– Иванка Димитрова, може ли някоя друга работа да свърша? Главата ми се върти, страх ме е да не падна от перваза – бременна съм.
– Ох, ами това ми липсваше – бременна помощничка. Аз съм строга жена, да знаеш. Бебето си ли чакаш?
– О, не мислете така. Омъжена съм. Мъжът ми, Димо, е от същия дом като мен. Но го взеха в казармата. Още наскоро беше в отпуск и тогава разбрахме. А като разбраха, че съм бременна, веднага ме изгониха. Няколко дни ми дадоха да намеря място. Живяхме наблизо. Но, виждате, какви са обстоятелствата.
– А-а, обстоятелства… Но какво да правя сега с теб? Да пренеса леглото си в другата стая ли? Добре тогава, остани в моята стая. Няма да ти взема пари, недей и да предлагаш – ще се ядосам. Върви сега за вещите си.
– Нямам далеч да вървя. Всички наши вещи с Димо са на входа в чанта. Седмицата изтече и обикалям с тях от сутринта по домовете.

Така те станаха двама. Росица учеше за моден дизайнер на дамско облекло. Иванка бе вече от много години в инвалидност след тежка железопътна катастрофа, затова си стоеше у дома, плетеше дантелени салфетки, яка и бебешки обувчици, които продаваше на близкия пазар. Творенията й имаха висока стойност – красиви и реализирани с въображение, бяха наистина търсени. Част от средствата бяха от продажба на плодове и зеленчуци от градината. В събота Росица й помагаше в работата там. В неделя Иванка ходеше на църква, а Росица оставаше да чете писма от Димо и да му отговаря. Не ходеше често на църква, не бе свикнала още. Със сигурност се оплакваше и от болки в гърба, че й се върти главата.

Един ден, събота, работеха в градината, а реколтата вече бе прибрана и Иванка изглаждаше земята за зимата. Росица бързо се уморяваше и Иванка викаше да полежи, да послуша стари плочи, които с мъжа си едно време купуваха. И в тази събота, след малко работа с мистрията, бъдещата майка легна да почине. Иванка хвърляше сухи клони в огъня, загледана замислено в пламъците, когато Росица изкрещя: “Мамо! Маме! Ела бързо насам!”. С треперещо сърце, забравила за болките в краката и гърба, Иванка се затича към къщичката. Росица държеше корема си и крещеше. Иванка спешно намери помощ от съседа и на скорост, каквато можеше да развие старият й “Лада”, спешно караха към родилния дом. Росица непрестанно стенеше: “Мамо, боли ме ужасно! Но още е рано, рано е! Не трябваше още да раждам! Мамо, моли се за мен, моля те!”. Иванка плачеше, молейки се на Богородица със сълзи.

В родилния дом откараха Росица с количка. А съседът върна плачещата Иванка вкъщи. През цялата нощ се моли за детето й. На сутринта я известиха от родилния дом: “Всичко е наред с дъщеря ви. Първо крещеше вашето име и Димо, плака много, но после се успокои и заспа. Няма вече опасност за бебето, ще трябва да остане тук две седмици. Хемоглобинът й е нисък. Обърнете внимание да се храни добре и да си почива”.

Когато Росица се завърна, дълго си говореха, до полунощ. Разказваше за любимия си Димо.
– Не е като мен намерен, той е сирак. Били сме в един и същ детски дом от деца. Обикнахме се още като ученици. Той е грижовен към мен, може би дори повечето от любов. Ето, виждате, как честичко пише. Искате ли да го покажете? Ето го, вторият отдясно. Усмихва се…
– Хубав е… – Иванка не искаше да нарани Росица. Давна трябваше да си смени очилата. На снимката изобщо не можеше да различи втория, нито третия, нито петия. Просто фигури…

– Росица, все искам да те попитам, защо ме нарече “мама” тогава в градината?
– О, така… Забравих се от страх. Така се свиква в дома – там всички възрастни – от директора до водопроводчика – бяха като мами и татковци. Отвикнах почти, но като съм нервна или притеснена, пак казвам “мама”. Простете ми.
– Ясно… – Иванка въздъхна разочарована.

– Леля Иванка, разкажете ми за себе си. Защо нямате никъде снимки на съпруга си или на децата? Нямате ли деца?
– Нямам. Имаше синче, но почина много малко, още не беше навършил година. След катастрофата не можех вече да имам деца. Мъжът ми беше като дете за мен. Обичах го повече от всичко. Беше единствен за мен, както твоят Димо за теб. След като го погребах, махнах всички снимки. Въпреки че съм вярваща жена и знам, че той е при Господ, без него ми беше ужасно тежко. Като гледах снимките, почвах да плача и ги махнах, за да не се изкушавам. Сега му трябва молитвата ми, не сълзите ми. По-добре би било Димо да се снимас по-хубаво и да сложим негова снимка в рамка. Имам някъде рамки.

На Бъдни вечер Иванка и Росица се подготвяха за празника, украсяваха стаите, говореха за Малкия Исус и чакаха първата звезда да изгрее. Росица се местеше несъзнателно от място на място, триейки кръста си.
– Нещо много неспокойна си, мила. Словата ми отиват на вятъра. Защо се въртиш непрекъснато?
– Лельо Иванке, трябва да викнем линейка. Ще раждам.
– Какво говориш, мила? Нали след седмица трябваше?
– Явно съм сбъркала. Звънете бързо, не мога повече да издържам.

След половин час линейката вече беше в родилния дом. На седми януари, на Рождество Христово, Росица роди момиченце. Иванка честити на младия баща с телеграма. Януари бе напрегнат месец. Малкото момиченце бе радост за тях, но и причина за немалко грижи. Росица, с разрешението на Димо, нарече детето Иванка. Иванка Димитрова бе трогната до сълзи. А малката Ваня продължаваше да раздава радост. Беше причина дори Иванка Димитрова по-малко да страда от своите многобройни болежки.

…Денят беше топъл за зимата. Иванка Димитрова използва хубавото време, отиде по магазините, а на връщане срещна Росица с количката – младата майка бе решила да се разходи с бебето.
– Ще се поразходим още малко, лельо Иванке, добре ли е?
– Разхождайте се на воля, а пък аз ще започна да приготвям обяд.
Влизайки в стаята, Иванка Димитрова видя на масата снимка на мъжа си в рамка. Усмихна се: “Видяла, намерила ги е вече. Но снимката е на най-младия му вид. Младите не обичат да гледат старци”.

Боршът къкреше апетитно на печката, когато Росица влезе с малката Ваня в ръце. Съседското момче носеше количката след нея. Двете жени внимателно разгърнаха бебето с носле като пъпка, спящо сладко. Тихо излязоха в по-голямата стая.

– Росица, – усмихна се Иванка Димитрова, – как се сети къде се крият снимките на Сашо?
– Не разбирам за какво говорите?
– А това какво е – показа снимката.

– Това е Димо, нали помолихте да се снима по-голям на снимка и рамката я намерих на лавицата с книгите.

Иванка Димитрова побледня и се загледа в снимката в рамката. Едва тогава тя осъзна, че това не е съпругът й. Младият сержант весело се усмихваше на фотографа. Иванка Димитрова се отпусна на дивана, гледайки на някъде далече. Когато се обърна към Росица, тя плачеше вълнуващо, придържайки памук, напоен с нашатир.

– Мама, погледни ме! Погледни ме в очите! Какво има с теб, мамо? – ридаеше Росица.

– Росица, отвори шкафа, на горния рафт има снимки. Донеси всички.

Росица донесе няколко албума и няколко снимки в рамки. На върху имаше лице… Димо?!

– Боже мой! Кой е?! Това Димо ли е? Не, това е стара снимка. Кой е това, мамо?

– Това е мъжът ми, Сашо. Росица, къде се роди Димо?

– Не знам. Донесоха го при нас в дома от София след някаква железопътна катастрофа. Казвали му, че родителите му загинали.

– Боже, каква ужасна грешка! Мишке, мил ми синко, показа ми мъртвия ти братче и тогава го опознах. Беше с риза, каквото ти носеше. А лицето не беше разпознаваемо. Сине мой, скъпи, жив си! Жена ти и дъщеря ти живеят при мен, а аз изобщо не знам. Господи, ти доведе Росица при мен. Дъщеря, дай ми снимката.

Росица, напълно объркана, не можеше да разбере какво точно се случва. Подаде рамката на Иванка Димитрова. Тя възприе снимката в ръцете си, покривайки я със сълзи: “Мишке, мил ми сине, душо моя!”

– Димо, – каза тихо Росица, – но това е синът ми, мама! Погледни снимката на баща му – същото лице!

Младата жена някак не вярваше напълно.

– Росица, родинка има ли над дясното му коляно? Като звезда? Когато разпознах малчугана по време на катастрофата, не можах да намеря бузката, беше притисната и ръката смачкана, не успях да видя родинката. Кажи ми, мила моя, има ли я?!

– Майко, знам! Знам коя е, има родинка като звезда!

Двете жени, обгърнати, плачеха и не забелязаха как в съседната стая малката Иванка леко се събуди.

Rate article
Измъчена от болки в гърба, тя подсуши ръцете си и тръгна към вратата.