Изгоних сина и бременната му приятелка и не съжалявам.

Изгоних сина си и бременната му приятелка. И не съжалявам. Нито малко.

Когато разказвам историята си, хората реагират по различен начин. Някои ме осъждат, други съчувстват, но винаги отговарям едно – не, не ме е срам. Защото съм направила твърде много за сина си, за да му позволя да ми се нахвърли на врата и да довесе още „семейство“ на гърба ми.

Бях самотна майка. Баща му – мързелив и безотговорен – така и не поиска да бъде истински родител. Работата не беше негово нещо. Пушеше вкъщи, пиеше с приятели, унижаваше ме, живееше на моя глава. Търпях, но в един момент осъзнах – или аз, или той. И аз напуснах. Изгоних го, както по-късно изгоних и сина си.

Работех по три смени, не виждах бял свят, само за да има всичко – храна, дрехи, топлина, усмивка. Купих двустаен апартамент в добър квартал. Само че пропуснах най-важното – времето и възпитанието.

Майка ми помагаше, но прекалено много. Отгледа Владо като сирак, момче, на което „всички му дължат“. Не можеше да направи нищо – нито да сготви, нито да си измие чиниите, нито дори да каже човешки „благодаря“. Но да се оплаква на баба – това, моля ви се. Аз бях лошата майка, която го кара да мие чинии, която не разбира неговата „крехка душа“.

На шестнадесет Владо вече беше по-силен от мен физически, но при най-малко строго слово тичаше при баба си да се оплаква. В армията, разбира се, не отиде – майка ми го „спаси“. Да учи – не искаше. Да работи – още по-малко. Седяше вкъщи, ядеше, пиеше с приятели, харчеше парите ми и играеше на компютър.

И после, като гръм от ясно небе: „Мамо, Елица е бременна.“ Елица – неговата приятелка на осемнадесет, първа година в университета, без никакъв опит изобщо. «Ще живеем при теб», каза той. Нито „може ли“, нито „моля“, нито „благодарим“. Просто констатация: «Сега сме двама, храни ни, напоявай ни и ни давай подслон.»

Седнах да поговорим. Попитах: «А да работиш мислиш ли? Как ще живеете? Ще отгледаш дете без професия, без отговорност?» Млъкна. Гледаше в земята, дъвчеше устна и мълчеше. И тогава разбрах – стига. Дадох всичко, а той реди, че това е нормално.

Скандалът беше голям. Казах всичко както е. Не съм длъжна да издържам младото семейство на незрелия си син. Не съм длъжна да се грижа за неговото момиче, което явно мисли, че децата са розови чехли и фотосесии. Дадох му всичко, сега е негов ред да даде нещо на света. Или поне на себе си.

Изгоних ги и двамата. Да, и бременната Елица. Защото ако са достатъчно възрастни да правят дете, нека са достатъчно възрастни и да понесат отговорността.

Сега живеят при баба ми. Тя продължава да играе спасителка, харчи пенсията си, жалките стотинки, които има. Аз плащам сметките, купувам й лекарства. На сина – нищо. И е правилно.

Много казват: „Е, как така, майка си!“ А аз отговарям – да бъдеш майка не означава да позволяваш да ти се качват на главата. Да бъдеш майка означава да учиш. А понякога – и твърдо.

Не съжалявам. Защото ако не бях ги изгонила, щях да остана с двама безделници на врата и чужде бебе в добавка. А и аз, знаете ли, имам живот.

Синът ми ще разбере. Може би не сега. Може би когато сам стане баща. А може и никога. Но моята съвест е чиста. Защото направих всичко, което можах. А когато някой тъпче любовта ти с мръсни крака – трябва да затвориш вратата. Дори и да е твой син.

Rate article
Изгоних сина и бременната му приятелка и не съжалявам.