Изгони от вкъщи: семейна драма при сина
Никога не си помислях, че пътуването до сина ми ще се превърне в такова унижение. Времето променя хората, но чак до такава степен – сърцето ми отказва да повярва. Когато разказах историята на роднини и познати, мненията се разделиха: някои ни подпряха, други свиваха рамене – “ами, какво толкова?” Затова реших да я разкажа и на други хора – може би наистина не разбираме нещо в гостоприемството и семейните узи?
За първи път тръгнахме с мъжа ми на гости при големия ни син, Иван. Той живее със съпругата си и сина им в просторен двустаен апартамент в центъра на Пловдив. Искахме да ги видим, да прегърнем внучето си Калоян, да прекараме заедно поне седмица. Чантите ни пълнехала от подаръци: домашни баници, сладко, дребни изненади за всички. Срещата беше топла, като в онези добри стари времена. С такси стигнахме до тях, снахата Радка сложи шикарен маса. Добавихме и нашите неща, наляхме си напитки, смяхме се, припомняхме миналото. Всичко беше толкова сърдечно, че ми се пееше. Но когато дойде време да си легнем, синът изсипа:
“Майко, татко, решихме, за да не се пренатрупваме, да ви наемем стая в хотел. Всичко е платено, сега викам такси, а утре пак идвате при нас!”
Онемях. Мъжът ми, объякашен, се опита да възрази:
“Ване, синко, какъв хотел? Дойдохме при вас! В стаята на Калоян има диван, ще си почиваме добре…”
Но Радка, без да остави Ивана да отговори, го прекъсна:
“Какъв диван? Стаята вече е резервирана за цялата седмица! На две крачки е, десет минути с кола и сте там.”
Иван стоеше, свел очи. Очевидно му беше неловко, но не противоречи на жена си. Мълчанието му беше по-болезнено от всяка дума.
Какво остана за нас? С тежки сърца се качихме в таксито и тръгнахме към този “казармен дом”. Нощта мина без сън. Въртях се, глъткайки сълзи, а мъжът въздъхваше, сякаш носеше целия свят на гърба си. На сутринта бяхме по-скучни от демонстрация, а в гърлото ни беше заседнал еднакъв ком.
Радка ни посрещна с усмивка, като че ли нищо не се беше случило:
“Е, как беше в хотела? Удобно ли бе?”
Не издържах:
“По-добре да ни беше сложили да спим на пода! Къде се е виждало – идваме при децата си, а нощуваме в хотел като някакви посетители!”
Тя просто сви рамене, сякалях говорех за нещо незначително. Иван пак не пророни дума, и това мълчание ме съкруши. До обяд решихме с мъжа ми – стига. Отидохме на гарата и си купихме билети за вкъщи за следващия ден. Радка, като разбра, дори не скри радостта си – само попита дали ще им върнат парите за останалите нощувки. Иван, бездушен като сянка, не каза нищо, въпреки че знаеше, че бяхме планирали да останем повече. Само Калоян, любимият ни внук, се държеше за нас. Настоя да ни изпрати до гарата, за да прекара още малко време с нас. Радка, преди да си тръгнем, беше заета със собствените си работи и хвърли небрежно “чао-чао”.
Малкият ни син, Георги, като чу за такова “гостоприемство”, се обади на брат си и му подреди една сметка. Ама какъв смисъл? Извършеното не се връща. С мъжа ми се заклехме да не ходим повече при Иван. Това беше пръв и последен път. Не знам как ще ни погледне в очите сега. Винаги сме им освобождавали най-добрата стая, слагали чисто бельо, готвели любимите им ястия. А те… изгониха ни като ненужни квартиранти.
Най-болезнено е за Калоян. заради тази студа между нас и семейството на сина ни, изглежда ще го виждаме много по-рядко. И тази мисъл ми раздира сърцето.