Раждай се, или си там, с нея, или си с нас
Весела след работа отбива в магазина до блока. Вече беше на касата, когато забеляза леля Гинка. Преди тя и майката на Весела работеха заедно. Винаги, като срещнеше майчината приятелка, Весела спираше да си пообсъждат живота.
Плати си и изчака леля Гинка на изхода.
“Здравейте,” поздрави се Весела. “Отдавна не сте се показвали.”
“Веселко, здравей. Боледувах, не излизах. Хайде, трябва да ти кажа нещо.”
Весела се стресна. Бойко е на шестнайсет – трудна възраст. А тринайсетгодишната Ралица вече започва да се мъмри. Да не би да е направила нещо? Сърцето й загрубя. Чантата с храната дърпаше ръката й, дръжките се врязваха в дланта. Да не би да се измъкне? Не успя. Леля Гинка се спря и прошепна, доближавайки устата си до ухото й:
“Не мисли, че разнося клюки. Видях го с очите си. Не мога да мълча – израсна при мен. Твоят Стефан ходи в срещуположния блок, при една млада жена. Когато отиде при нея, тя веднага дръпна завесите.”
Весела сякаш я полиха с ледена вода, после я обзе жар. Не очакваше такъв обрат. От Стефан най-малко очакваше изненади.
“Реших да те предупредя. И на мен ми е тежко. Имате две деца. Ами ако там се е захванало сериозно? Би трябвало да го спреш, докато не е късно.”
“Да, ще тръгна, лельо Гинко.” Весела се отдалечи, забърза към вкъщи, избягвайки състрадателните погледи, думите на лелята, забравила, че живеят в съседни блокове.
Задишана от бързото вървене, не успя да вкара ключа от първия път. Влезе, падна върху пуфика, пусна чантата. Тя падна, нещата се разсипаха. Весела не забелязваше нищо, оглушена от новината. Ралица излезе от стаята, започна да събира изтърваното.
“Занеси на кухнята, после ще дойда,” — изгони я Весела.
“Как можа? Видяла го е леля Гинка, може и други да са го видели. А децата? А аз нищо не забелязах…” — мислеше си, събличайки се.
“Мамо, здрава ли си? Изглеждаш странно…” — започна Ралица.
“Върви си. Остави ме сама.”
Момичето се поколеба, но излезе.
“Добре, че Стефан го няма. Ще може да си дойда на себе си. Иначе щях да му излезна от първия път.”
Отиде на кухнята, нале вода в чаша, пиеше бавно, успокоявайки се. Стана й по-леко. Започна да готви, но всичко падаше от треперещите й ръце.
Кюфтенцата зачерви, остана само да загрее вече сварените спагети. От време на време поглеждаше през прозореца, търсещи прозорците на леля Гинка и срещуположния.
Изтръпна от звъна на ключа. Обърна се към котлона. След малко чу стъпки зад гърба си.
“Мирише вкусно,” — каза той бодро.
“Смени се и мий си ръцете, вечеряме,” — гласът й звучеше като опъната струна.
“Нещо стана?” — приближи се и я погледна в очите.
“Срещнах леля Гинка в магазина,” — преглътна. “Каза, че… боледува, не е излизала. А аз дори не я посетих.”
“И заради това си така?” — попита Стефан.
“Не. Каза, че те видя да влизаш в блока срещу нас.” — Последните думи ги произнесе тихо, обърната към него.
“Какво още ти надраска тази старец?” — просептя той раздразнено.
Но по бягащия му поглед тя разбра, че е вярно. А още се надяваше…
“Видяла те е, видяли са те и други. За какво си мислиш? Ако децата разберат?” — прошепна, поглеждайки към вратата. “Не мога така. Не мога да те разбера и простя. Избирай — или си там, с нея, или си тук, с нас.”
“Весе…” — той сложи ръце на раменете й.
Тя се тръшна.
“Не ме докосвай!”
“Мамо, тате, какво викате?” — вВесела го изгледа дълго, след кое се усмихна и полека затвори вратата зад него, чувствайки как дъхът на пролетта нахлува в къщата и започва да измива всяка следа от мрака.