В съноболния блясък на вечерята, бащата не спираше да хвърля мрачни погледи към сина си. Бойчо се досети – майка му вече му беше разказала, че след матурата иска да учи в Софийския университет.
Бащат рязко отблъсна празната чиния и го прозираше. „Сега ще гръмне“, помисли Бойчо. Искаше му се да се земе да не го виждат, или да стане невидим. Под възмутения поглед на баща си, спагетите му заседнаха в гърлото – не можеше нито да ги преглътне, нито да ги изплюе.
Майка му го спаси. Отвлече вниманието на баща му, постави пред него чаша с топъл чай, поднесе купичка с бонбони и бисквити.
„Благодаря, мамо, наситих се. Чая ще го пия по-късно“, каза Бойчо, като стана от масата.
„Седни си!“ – изръмжа баща му.
Бойчо знаеше, че с него не се спори, затова седна обратно.
„Имам си домашни…“ – започна той.
„Ще ги свършиш. Майка ти ми каза, че си намислил да ходиш в София. Какво ти липсва тук? Израстихме те, мислехме, че на стари години ще ни помагаш, а ти решаваш да избягаш?“
„Не бягам…“ – пробълбука Бойчо.
„Говори ми! Какво е толкова хубаво в тази София?“
„Има повече възможности да работя. Искам да стана архитект, тук няма такъв факултет.“ – Бойчо повдигна тон.
„Сашо, остави го, учителите го хвалят“ – успокояващо каза майка му, като му сложи ръка на рамото.
„Нямаме пари да ти плащаме обучението. Там всичко е със средства, а тук безплатно. Чуваш ли разликата?“ – загряваше се баща му.
„Ще вляза с държавна стипендия“ – упорито каза Бойчо. – „Аз така или иначе ще си тръгна.“
„Сашо, успокой се, не утре ще замине, има още изпити. Върви, синко, върши си урока.“ – Майка му кимна с очи към вратата. На Бойчо не му трябваше да му казват два пъти – веднага излезе от кухнята.
„Стига си го разглезвал! Израстихме си го за наша мъка. На старини няма да има кой да ни подаде чаша вода…“
Бойчо замръзна до вратата на стаята си и слушаше, държейки дръжката.
„Успокой се. Рано е да мислиш за старини. София е близо, само два часа и половина с влака, ще идва…“
Баща му провъртя нещо неразбираемо.
„Пий си чая, че ще изстине. Да сложа захар?“ – попита майка му.
„Е, какво ме мислиш за малко дете… Сам ще…“ – отегчено отвърна бащат.
Изглежда бурята мина. Бойчо се затвори в стаята си. Сърцето му пееше. Беше краят на март, оставаха два месеца училище, изпити, но това вече не го интересуваше. Важното беше, че ще отиде в София, ще има интересен живот, стотици възможности. Той ще постигне всичко…
След абитуриентския бал, Бойчо и майка му заминаха за столицата да подадат документи. Братчето на майка му, една невзрачна, самата жена, ги посрещна недружелюбно. Оправяше се срещу „провинциалистите“, дето все към София се тъпчат, а тя не е от гуми…
„Хайде, нека живее. На мен ще ми е по-весело. Само че имам високо кръвно, спя зле. Не се прибирай късно, не кани гости. Закуска ще ти оставям, вечеря ще споделяме, обяд си гледай сам.“ – лелята изреждаше правилата.
Майка му само кимна.
„Колко ще вземеш за квартирата?“ – попита тя предпазливо, надявайки се, че лелята ще се обиди или откаже. Каква такса между роднини? Но нещата не бяха така.
„Разбираш, нали, че това е София, а не вашето…“ – лелята изкриви устните с презрение. – „Тук всичко е скъпо. Така че, да не се сърдиш…“ – и изброи сума, астрономична за техния град.
Майка му въздъхна, погледна сина си.
„Мамо, по-добре в общежитието…“
„Какво говориш, синко. Какво ще учиш тогава? Ще ти изпращаме пари, не се притеснявай. Ти само учи.“
„Ех, как се е навила… От скоро ли живее в София, а вече се прави на важна. Синко, само на баща ти не казвай за парите. Аз ще се оправя с него.“ – майка му въздъхна във влака по пътя обратно.
Бойчо влезе. Замина за София няколко дни преди началото на семестъра, за да се ориентира. Да пътува от крайния квартал до университета с две прекачвания щеше да е досадно, разбира се. Но все пак това беше София!
Излизаше сутрин и се луташе из града до късно вечерта. От Витоша му спираше дъха от гледката. До него спря група туристи, млада и симпатична гида започна да им разказва.
Бойчо се доближи, за да чува по-добре. Гидата го забеляза, но не каза нищо. После групата си тръгна, а тя остана, ровеше нещо в телефона.
„Интересно разказвате“ – каза той.
Тя се усмихна и го попита откъде е дошъл.
„Толкова ли се лича?“ – обърка се Бойчо.
„Вижда се по очите – изгубени и във възторг.“
Разказа и, че е дошъл да учи, но живее в далечен квартал, което не е същото като центъра. Имаше чувството, че даже не е напуснал малкия си град. Разговорите ги отведоха далеч от планината.
„Аз тук живея“ – изненадващо каза спътничката му. – „Умори ли се? Хайде у нас, ще ти напълня чаша. Имам малко време. После трябва да взема дъщеря си от градината.“ – засмя се, като видя как се прекоси лицето му.
Казваше сеБойчо се усмихна, като видя лекия отблясък на сълзи в очите й, и разбра, че всичко, което е търсил, винаги е било до него – просто е трябвало да спре да бяга.