– Хей, ти! Веднага ела тук, размирник такъв!

— Васил! Боклук такъв, дявол! Ела бързо тук!!!

Баба Мария, със същото спокойствие както винаги, събираше счупената чаша от пода и продължаваше да кара Васил, знаейки добре, че той няма да й се покаже до следващата сутрин. Преди, когато Васил беше още млад и наивен, той реагираше на виковете на баба си. Но след като беше изтърпял удар с дрипаво метло няколко пъти, стана по-умен. Сега по тона и децибелите безгрешно определяше степента на опасност. Знаеше кога може да се появи вечерта и кога е по-добре да изчака два–три дни.

Този път, в гонитба на мишка, той случайно изрита забравена на масата чаша. Предишния път беше изсипал торба с жито, а преди това имаше още много дребни неприятности. И всичко това заради проклетите мишки. Но баба Мария продължаваше да мъмри Васил, въпреки че по същество той не беше виновен. Той просто вършеше работата си, грижливо принасяйки баба си мъртви мишки, къртици и плъхове на възглавницата.

Сутринта, когато се събуждаше и виждаше новия „отчет“, баба Мария правеше кръстен знак и започваше старата песен:

— Васко! Боклук такъв! Защо пак ми носиш това в леглото? Ще те изгоня, дяволе!

Като видя счупената чаша, тя се разгорещи още повече. Но, в интерес на справедливостта, трябва да се каже, че пред хората стопанката винаги хвалеше котарака си. Казваше, че е отличен ловец на мишки, чистофайник, много мил. Васил се стараеше да не я разочарова и усърдно пазеше малката бабина реколта. Ако не беше той, мишките в мазето щяха да унищожат всичките картофи и моркови, без да оставят нищо.

А счупените чинии и други дреболии Васил философски отнасяше към неизбежните жертви.

Тази вечер баба Мария наля мляко в паничка и дълго викаше котката, но той се беше скрил някъде и категорично отказваше да се появи:

— Пис-пис-пис, Васко, боклук. Къде се изгуби? Млякото ще се вкисне. Е, нека ти…

Бабата реши да си изпържи картофи за вечеря. Отвори капака на мазето и, пуфтейки, започна да се спуска по стълбите. Навела се в три смърти и присвила очи, тя стигна до секцията с картофите. Щом очите й се привикнаха с полумрака, баба Мария видя Васил.

Той дишаше тежко. Дясната му предна лапа беше подута, станала два пъти по-дебела от лявата. А до него, върху картофените клубени, лежеше голяма мъртва змия.

„Боже! — ахна баба Мария, представяйки си как отровните зъби пронизват ръката й. Само от мисълта за това кръвното налягане й се вдигна и сърцето започна да бие нередовно. — Васко, мой спасителю. Да не би да си решил да умираш? Веднага действам, търпи. Ах, боклук, как стана така. Какво ще правя без теб?“

Взела котето, баба Мария излезе от мазето, грабна чантата и портмонето и направо с чехлите хукна към съседа.

— Петре! Петре! Помогни! Отведи ме спешно до града.

— Какво се случи, баба Мари? Каква е тази спешност по нощите?

— Трябва да отидем до ветеринаря. Змия ухапа Васил. Откара ме, моля те. Ще платя и бензина, и за твоето безпокойство.

— Добре, бабо Мари. Ще кажа на жена ми и тръгваме.

Пред ветеринарната клиника баба Мария излезе от колата. Викайки и охкайки, взе котарака, който тежко дишаше, и шустро се отправи към приемната.

— Момиче, — обърна се тя към дежурната. — Помогни, моля те. Спасете Васил, няма друг освен него.

С един бърз поглед към нещастния котарак беше достатъчно, за да се постави диагноза.

— Змия? Кога беше ухапването?

— Днес. Не мога да кажа точно. Намерих го в мазето и веднага дойдох при вас.

— Незабавно на системи.

Васил беше отнесен.

Около двадесет минути по-късно лекарят се върна в приемната и се обърна към баба Мария:

— Хайде да оформим документите. Вие сте собственичката? Как се казвате?

— Мария Петрова.

— Как се казва котаракът? На колко години е?

— Васко, на шест е, мисля. Моля ви, спасете го. С Васко говоря, гледам кино, зимата ми е топло с него. Още кой друг ловец на мишки да намеря? От змията също ме спаси.

Баба Мария започна да плаче.

— Успокойте се. Ще направим всичко възможно. Ще трябва да го оставите при нас за през нощта в болницата. Утре ще разберете как е.

— Дъще, кажи, ще е ли скъпо?

— Не се тревожете. Платете само за лекарствата. Убедена съм, че всичко ще е наред. Котът ви е истински боец! Ще се изкара.

— Как ви е името?

— Цветана Иванова.

— Бог да ви благослови, Цвети.

В колата баба Мария попита Петра:

— Петре, утре сутрин ще можеш ли да ме закараш отново дотук?

— Бабо Мари, утре в седем тръгвам за работа…

— Тогава ще дойда с теб.

— Но болницата отваря в девет.

— Нищо, ще изчакам.

— Добре. Ще дойда утре.

На следващия ден Цветана Иванова, отивайки на работа, видя старата клиентка да седи на пейката пред клиниката. Старата жена с надежда стана да я посрещне:

— Как е мойто коте?

— Ще проверя сега.

След половин час баба Мария, прегръщайки котарака, се отправи към автобусната спирка, галейки Васко по главата и казвайки:

— Васко, Цвети казала, че след три дни ще си като нов. Ще ти купя сметана. Не от магазинната, а домашна, и салам ще купя. Заслужи си. Само живей дълго, боклук такъв!

Rate article
– Хей, ти! Веднага ела тук, размирник такъв!