Вече си бях нагласила чантата с най-нужните неща, за да избягам с детето от мъжа ми и неговите родители от това село. Не, няма да посвещавам живота си на техните кози, крави и безкрайните градини. Те си мислят, че щом се омъжих за Георги, автоматично се подписах за безплатна работничка в тяхната ферма. Но аз не смятам така. Това не е моят живот и не искам синът ми да расте в това блато, където единственото развлечение е обсъждането колко мляко е дала кравата Звезда.
Когато пристигнах тук след сватбата, всичко изглеждаше толкова идилично. Георги беше грижовен, родителите му – Красимира Стефанова и съпругът ѝ – изглеждаха мили. Селото беше живописно: зелени поля, чист въздух, тишина. Дори си мислех, че ще свикна. Но реалността ме осазаптя бързо. Една седмица след преместването Красимира ми подаде кофа и ме изпрати да го доя козите. „Ти вече наша, Ралица, трябва да помагаш!“ – каза тя с усмивка, от която още се изправям по гръб. Аз, градска момиче, което не е държало нещо по-тежко от лаптопа си, трябваше да науча как се дои коза за един вечер. Това беше първият ми червен флаг.
Георги, както се оказа, въобще нямаше намерение да ме защитава. „Мама е права, в село всички работят“ – каза той, когато се опитах да възразя. И така започна новият ми живот: ставане в пет сутринта, хранење на животни, плевене на градинки, почистване, готвене за цялото семейство. Чувствах се не като съпруга, а като прислуга. А ако проявявах смелост да поискам почивен ден, Красимира въртеше очи и започваше лекциите: „По наше време жените работеха от сутрин до вечер и никой не се оплакваше!“ Георги мълчеше, сякаш не го касаеше.
Синът ми, само на три годинки, беше единственото светло петно. Гледам го и разбирам, че не искам да расте тук, където бъдещето му е или работа във фермата, или изселване в град, където ще бъде чужд. Искам да ходи в добра детска градина, да учи, да пътува, да види света. А тук? Тук дори няма смислен интернет, за да сваля мултики на детето. Когато споменах, че искам да го запиша на рисуване в съседното село, Красимира само изсмука: „Защо му е? По-добре да се учи да дои!“
Опитвах се да говоря с Георги. Обяснявах, че се задъхвам тук, че не това съм си мечтала. Но той просто свиваше рамене: „Всички така живеят, Ралица. Какво очакваш?“ А наскоро разбрах, че Красимира вече прави планове да разширяват обора и да купуват още една крава. И, разбира се, цялата работа пак ще падне върху мен. Това беше капката, която преля чашата.
Започнах да спестявам пари на тихо. Малко, но стигат за билет до града. Имам приятелка в областния център, който обеща да ми помогне с жилище и работа. Вече си представям как се качваме на автобуса със сина ми, оставяйки зад гърба си това село, козите, кравите и вечните забележки на Красимира. Мечтая за малък апартамент, където ще има само нашия уют, където аз ще работя, а синът ми ще расте в нормални условия. Искам отново да се почувствам човек, а не работна машина.
Разбира се, страшно ми е. Не знам как ще се развие живота ми в града. Ще намеря ли работа? Ще стигнат ли парите? Но едно знам – не мога да остана тук. Всеки път, като видя как синът ми си играе в двора, си мисля, че заслужава повече. И също така аз. Не искам да ме вижда как се превивам под това бреме, как губя себе си заради очакванията на другите.
Красимира наскоро каза, че съм „твърде градска“ и никога няма да стана своя в селото. И знаете ли? Тя е права. Не искам да бъда своя тук. Искам да бъда себе си – Ралица, която мечтае за кариера, пътешествия, щастливо семейство. И ще направя всичко, за да си върна този живот. Дори ако за това трябва да пакетирам багажа и да тръгна с детето си към място, където никой няма да ме кара да доя крави.