— Ана, Ана, почакай малко! — извика господин Петров, излизайки бързо от пекарната, като забеляза познатата фигура.
Момичето се обърна изненадано, а пекарят я попита загрижен:
— Какво стана? Защо не идваш повече?
— М-м-м… директорът ме скара, — каза Ана, заеквайки и с очи, пълни със сълзи. — Забранено ми е да закъснявам, иначе ще ме накаже отново. Прощавайте…
Господин Петров остана без думи, не разбра какво лошо има в това дете да прекарва време в пекарна, учейки занаят. Беше объркан и не знаеше какво да прави.
След няколко дни на размисъл, пекарят реши да отиде в сиропиталището и да говори с директора. В неговия кабинет той показа записите от камерите в пекарната, на които Ана работи и учи с ентусиазъм. Разказа на директора как момичето се радва на първия си успешно направен пай.
Господин Петров се опита да убеди директора, че Ана трябва да продължи да идва в пекарната, за да учи занаята, особено след като тя толкова го обича. Освен това, по време на празниците, Ана можеше да помага на готвачите в сиропиталището, като прави сладкиши за останалите деца.
След много обсъждания и преглеждане на записите, директорът се съгласи да позволи на Ана да посещава пекарната след училище, при условие че това няма да наруши програмата на сиропиталището. Той обаче беше загрижен, че някой може да се възползва от нея, тъй като тя няма роднини, които да я защитават.
В пекарната Ана се чувстваше полезна и уверена. Постепенно тя започна да усвоява все повече тайни на занаятчийската работа.
Господин Петров стана не само наставник, но и истински приятел за Ана.
Един ден, след като помогна да почисти в пекарната преди затваряне, пекарят забеляза, че на лицето на момичето има тревога.
— Ана, какво стана? Какво има? Защо си тъжна? — попита той нежно.
— Господин Петров, дори не знам как да ви го кажа. Може ли да остана тук за нощта? Искам да избягам от сиропиталището… — каза Ана, заеквайки от вълнение.
— Защо искаш да избягаш? — попита изненадан пекарят.
— Защото всички се подиграват с мен там, не играя с другите деца. Не ме обичат, не ми дават спокойствие. В училище имам приятели, но в сиропиталището всички са зли… Страхувам се от тях, — каза момичето, седейки в ъгъла.
— Не се притеснявай, ще говоря с директора. Вече е късно, нека те заведа обратно. Иначе той отново ще се ядоса и няма да ти позволи да идваш тук. Ако избягаш, ще имам проблеми, ще си помислят, че съм те скрил. Ще измисля нещо, — каза господин Петров, като я хвана за ръка и я поведе към сиропиталището.
Директорът изслуша пекаря и не накастри Ана за закъснението ѝ, но ѝ каза да не повтаря това повече.
Ана продължи да ходи в пекарната, за да учи, но постепенно ентусиазмът ѝ започна да намалява. Господин Петров разбра, че отношенията в сиропиталището ѝ пречат.
В един ден, по време на учебния час, учителката съобщи на Ана, че я чака някой извън класната стая.
— Ана, излез, те чакат отвън, — каза учителката, докато четеше съобщение на телефона си.
Когато Ана излезе от класната стая, тя видя възпитателката от сиропиталището, която я чакаше пред вратата.
— Хайде с мен, денят в училище приключи, — каза жената и хвана Ана за ръка.
Излизайки от училището, Ана видя господин Петров, който стоеше на ъгъла.
— Няма ли да кажеш нещо, Ана? — попита възпитателката, приближавайки се до пекаря.
Сърцето на момичето започна да бие по-силно. Тя не разбираше какво искат от нея. „Може би господин Петров е казал на всички, че съм се оплакала от другите деца? Какво ще се случи с мен сега?“ — мислите ѝ се въртяха като вихър.
— Мълчиш, значи? Но аз имам какво да ти кажа, детенце. — Поздравления, това, което мога да ти кажа.
Жената се усмихна и смени строгия си тон с обикновен: — Поздравления, вече ще имаш собствен дом!
— Здравей, дъще, — каза господин Петров, усмихвайки се.
Господин Петров завърши всички формалности за осиновяването на Ана. Неговото жилище и доходите му му позволяваха това, въпреки възрастта му. Ана растеше и продължаваше да се отдава на любимото си занимание. След няколко години, пекарната стана много популярна в града, а Ана помогна за популяризирането ѝ чрез реклама.
На всеки две седмици, през уикендите, Ана посещаваше бившето си сиропиталище и организираше уъркшопове за децата, учейки ги на прости рецепти и показвайки им, че извън стените на сиропиталището ще имат различен живот.
— Ана, Ана, спри! — извика Иван Петров, бързайки да излезе от пекарната, когато забеляза познатата фигура.
Момичето се обърна изненадано, а пекарят попита притеснено:
— Какво се случи? Защо не идваш повече?
— М-м-м… директорът ме смъмри, — заекна Ана, със сълзи в очите. — Забранено ми е да закъснявам, иначе пак ще ме накажат. Извинявай…
Иван Петров беше вцепенен и не разбираше какво е лошото в това едно дете да прекарва време в пекарна, учейки се на занаят. Той беше объркан и не знаеше какво да направи.
След няколко дни размишления, Иван Петров реши да отиде в сиропиталището и да говори с директора. В кабинета си той показа записите от камерите в пекарната, на които Ана с удоволствие работи. Той разказа на директора как момичето се радваше на първия си успешен кекс, направен със собствените ѝ ръце.
Иван Петров се опита да убеди директора, че Ана трябва да продължи да посещава пекарната, за да се учи на занаята, особено след като тя наистина го обичаше. Освен това, тя можеше да помага на готвачите в сиропиталището и да прави лакомства за другите деца.
След много преговори и преглед на записите, директорът накрая се съгласи Ана да посещава пекарната след училище, при условие че това не пречи на реда в сиропиталището. Все пак, той беше загрижен, че някой може да се възползва от добротата ѝ, тъй като тя нямаше роднини, които да я защитават.
В пекарната Ана се чувстваше нужна и уверена. Тя започна да овладява все повече тънкостите на занаята.
Иван Петров стана не само наставник на Ана, но и истински приятел.
Един ден, след като ѝ помогна да прибере след затварянето на пекарната, пекарят забеляза загрижеността на лицето на Ана.
— Ана, какво се е случило? Какво не е наред? Защо си тъжна? — попита той нежно.
— Иван Петров, не знам как да ви го кажа. Може ли да остана тук за нощта? Искам да избягам от сиропиталището… — каза момичето, заеквайки от вълнение.
— Защо искаш да избягаш? — попита той изненадано.
— Защото всички там се подиграват с мен, не играя с другите деца. Не ме обичат, не ми дават спокойствие. В училище имам приятели, но в сиропиталището всички са някак зли… Страхувам се от тях, — каза момичето и седна в ъгъла.
— Не се притеснявай, ще поговоря с директора. Вече е късно, нека те заведа. В противен случай директорът ще се ядоса и няма да ти позволи да се върнеш повече. Ако избягаш, ще имам проблеми, всички ще си помислят, че аз съм те скрил. Ще измисля нещо, — каза Иван Петров, като я взе за ръка и я заведе обратно в сиропиталището.
Директорът изслуша Иван Петров и не го накара да наказва Ана за това, че се е върнала късно, но му каза да не прави това повече.
Ана продължи да посещава пекарната и да се учи, но с времето ентусиазмът ѝ намаля. Иван Петров разбра, че отношенията в сиропиталището ѝ пречат.
В един ден, по време на училището, учителката внезапно каза на Ана да излезе от класната стая.
— Ана, излез, те те чакат, — каза учителката, докато четеше съобщение на телефона си.
Когато Ана излезе от класната стая, тя видя възпитателката от сиропиталището, която я чакаше пред вратата.
— Хайде, идвай с мен, учебният ден е приключил, — каза жената и хванала ръката на Ана.
Когато излязоха от училището, Ана видя Иван Петров, който стоеше на ъгъла.
— Няма ли да кажеш нещо, Ана? — попита възпитателката, като отиде при Иван Петров.
Сърцето на Ана забумтя. Тя не разбираше какво очакват от нея. „Дали Иван Петров е казал на всички, че съм се оплаквала от другите деца? Какво ще ми се случи сега?“ — мислите се въртяха една след друга в главата ѝ.
— Мълчиш, така ли? А аз имам нещо, което искам да ти кажа, малка. — Поздравления, това е, което мога да ти кажа.
Жената се усмихна и смени строгия си тон с обичайния си приятелски: — Поздравления, сега ще имаш свой дом!
— Здравей, дъще, — каза Иван Петров усмихнат.
Иван Петров уреди всички документи за осиновяване. Неговото жилище и доход му позволиха да го направи, въпреки възрастта си. Ана порасна и продължи да се отдава на любимото си занимание. След няколко години пекарната стана много известна в града, а Ана помогна да я рекламират.
На всеки два уикенда Ана посещаваше своето старо сиропиталище и провеждаше уъркшопове за децата, като ги учеше на лесни рецепти и им показваше, че зад стените на сиропиталището ги очаква друг живот.