Лакомството, прикрито под грижа, често се превръща в предателство. Ако някой си мисли, че кръвните връзки са гаранция за любов и вярност, тази история ще го разубеди като леден душ.
Цветана Илиева винаги е била скромна и добра жена. Животът не й спестявал трудности — овдовяла рано, сама отгледала две деца: дъщеря Ралица и син Борис. Работила като санитарка в болница, никога не се оплаквала, не молела за помощ. Всичко, което имала, давала на децата си, вярвайки, че те ще направят старостта й светла и спокойна.
На 73 години здравето й започна да се разпада. Сърцето й лудееше, краката й поддаваха, налягането скачаше. Ралица предложи на майка си да продаде стария къщурка в село и да се премести при нея в градския апартамент.
— Мамо, не можеш сама в тази глушитня. При нас е топло, децата са близо, внуците ще те виждат всеки ден — убеждаваше я дъщерята, гледайки я в очите с изкуствена усмивка.
Цветана Илиева повярва. Продаде къщата, даде парите на дъщеря си — за ремонт, за „общото бъдеще“. И се премести.
Първите седмици наистина всичко приличаше на приказка: уют, внуци, общи вечери. Но скоро Ралица започна да намира за недостатък всичко около майка си: старешкия мирис, съветите, молбите да намали телевизора. Всяка нейна дума се приемаше като натрапване.
— Мамо, трябва да разбереш, че си възрастна. Имаш нужда от грижи. Намерих хубав дом за стари хора. Има лекари, процедури, разходки… и никой няма да ти се сърди.
И майка й откараха в старческия дом. Без сълзи, без обяснения. Оформиха го като временно пребиваване — и повече не дойдоха.
Но Цветана имаше и син — Борис. Той живееше в друг град, рядко идваше, но майка му винаги говореше за него с топлина: „Боби има голямо сърце. Той няма да ме забрави.“ И не сгреши.
Един ден Борис дойде без предупреждение — искаше да я изненада. Но вкъщи не я завари. Съседите разказаха всичко: как откарали Цветана, как продали къщата, как дъщерята разпорядила с парите й.
Борис избухна и отиде в старческия дом. Видя как майка му, някога жива и светла жена, седи на пейката, прегърбена, с празен поглед. Сърцето му се сви.
— Мамо… мамо, как така? — падна на колене пред нея. — Това ли заслужи?…
Те плакаха. Тя — от болка и срам. Той — от вина и ярост. И тогава Борис взе решение: ще я вземе при себе си, ще я измъкне от тази мъка.
След месец Цветана Илиева влезе в новата къща — в чисто, топло жилище в покрайнините на града. Къщата беше скромна, но уютна. Въздухът миришеше на ябълков пай и прясност. В градината цъфтяха цветя, а на верандата пердетата се клатеше.
— Мамо, това вече е твой дом. Тук ти си стопанката. А ние сме до теб.
Борисовата жена посрещна свекърва си с прегръдки, каза: „Вие сте за нас като втора майка. Ще се грижим за вас.“
И всичко щеше да е наред, ако не беше новиятРалица остана сама с празните си обещания и студения поглед на съдбата.