Дъщерята, която никой не обичаше

Изгубената дъщеря

От детството си Радостина смяташе, че е осиновена. Един ден, оставайки сама вкъщи, тя се зае да преглежда различни документи в търсене на този за осиновяване. Но вместо това попадна на своето свидетелство за раждане, което потвърди, че хората, които тя нарича родители, наистина са нейните майка и татко.

На пръв поглед тя би трябвало да се зарадва от това откритие. Но вместо да се успокои, Радостина се чувстваше още по-объркана и наскърбена, защото не разбираше какво не е наред с нея.

Радостина беше най-голямото дете в семейството. Три години след нейното раждане, на света се появи и втората дъщеря – Елица. Естествено, преди появата на сестра си, Радостина не помнеше много неща. С появата на Елица обаче, спомените й станаха по-ярки.

Родителите трепереха над Елица. На нея купуваха винаги най-добрите дрехи и играчки, а Радостина често обличаше вече износеното облекло на по-голямата си братовчедка. В училище, ако Радостина донесеше лоша оценка, я наказваха и лишаваха от привилегии като гледане на телевизия или срещи с приятелки. Ако Елица получеше двойка, майка й винаги я утешаваше, казвайки, че оценките не са най-важното.

Най-дразнещата фраза за Радостина винаги беше “Елица е по-малка”. Следваше останалото оправдание, например да й отстъпи последната бонбона или играчка.

Когато пораснаха, Елица също забеляза неравномерното разпределение на родителската любов и започна нагло да се възползва от това. Тя израсна като отлична актриса, можеше да заплаче на воля или да се подмазва на родителите си. Радостина нямаше тези способности и в най-добрия случай тръшваше вратата при поредната несправедливост.

Радостина не успя да се класира за безплатно образование в университета и й се наложи да се запише в колеж. Родителите й казаха, че нямат средства да платят за образованието й. Вместо това, инвестицията им отиваше за уроците и бъдещето на Елица.

След първата година от обучението си Радостина си намери работа и с първата заплата веднага намери стая под наем и напусна родителите си. Да живее с тях и с по-малката си сестра ставаше все по-непоносимо.

Елица, усещайки, че родителите й дават всичко, на което пожелее, изцяло занемари обучението си и започна много да се развлича. Тя беше сигурна, че ще й платят университета, затова не виждаше смисъл да се старае.

Преди Радостина да напусне семейния дом, Елица й вземаше дрехите и козметиката без разрешение, и дори намекнала пред родителите си, че намерените цигари са нейни. Разбира се, голямата сестра отричаше, но на кого ли вярваха повече родителите?

В крайна сметка Радостина се махна. Но обидата и неразбирателството останаха с нея. Опитваше се да общува възможно най-рядко с родителите и сестра си, защото всяко посещение у дома завършваше с похвали за Елица и упреци към нея. Закачките бяха безсмислени, както и одите за по-малката си сестра.

След завършването на колежа Радостина си намери добра работа и започна да печели прилично. Смени стаята с просторен апартамент, срещна страхотен млад мъж, Красимир, и започна да посещава психолог. Радостина осъзнаваше, че детските комплекси пречат на създаването на щастливо семейство, изпълнено с любов и грижа. Беше сигурна обаче в едно – че ще има само едно дете. Въпреки консултациите с психолог, стресът, че може да се превърне в своите родители, не изчезваше.

В крайна сметка Красимир направи предложение на Радостина и двамата се ожениха в тесен кръг – без бляскава сватба и без нейните родители. С майката на Красимир, Радостина изгражда добри отношения и дори й споделя за сложното отношение на родителите си към нея и по-малката й сестра.

– Не се самобичувай, – усмихна се на нея бъдещата свекърва. – С теб всичко е наред. Просто има хора, които имат безграничен запас от любов, и такива, които имат ограничен. Твоите родители очевидно са от втория вид. Това е тяхната грешка и техен проблем. Сега ти си и моя дъщеря.

С времето Радостина и Красимир се установиха. Купиха си жилище, взеха котка и заживяха щастливо. Радостина поддържаше връзка с родителите си само за да се увери, че са добре. С Елица нямаше никакви отношения, знаейки само, че е на третата си година в университета.

Една вечер, докато гледаха сериал, телефонът на Радостина звънна. Беше майка й – нещо, което много я изненада, тъй като обикновено тя им се обаждаше. Родителите й рядко помнеха за нея.

– Нещо ли се случи? – попита тя, поставяйки филма на пауза.

– Радостина! Имаме проблем! – говореше майка й.

– Нещо с татко? – уплашено попита тя. Въпреки всичко, те все пак я отгледаха и тя ги обичаше, макар странно и обидчиво.

– Не. С Елица.

Радостина не изпитваше никакви чувства към сестра си освен гняв и обида. Ако Елица се беше държала различно, може би нямаше така силно да усеща разликата в отношението на родителите си. Но по-малката й сестра постоянно се възползваше от това и я поставяше в неудобни ситуации, знаейки, че винаги ще се вярва на нея, Елица.

– Що за проблем? – попита любопитно Радостина.

– Нещо не е наясно… – промърмори майка й.

Радостина беше заинтригувана. Тя мислеше, че сестра й е влязла в болница или я изключиха. Но нещо неясно…

– С една дума, Елица е блъснала някого – обясни майката.

– Елица има шофьорска книжка и кола? – учудено попита Радостина. Но и не би се изненадала, ако родителите й купят кола при първото й искане.

– Не, – паузира майка й. – Май е била колата на приятел. Но не вярвам, че Елица е виновна.

Радостина само се подсмихна. Естествено, сестра й беше винаги невинната.

– И какво сега?

– Казаха, че тя е била пияна, а човекът е в болница. Може да я вкарат в затвора! И от университета ще я изгонят. Трябва да направим нещо, Радост.

Радостина искаше да каже, че щом не са могли да възпитат дъщеря си добре, животът ще я научи сам. И най-добре ще е тя да понесе наказание, за да разбере, че всяко действие има последици. Но тя знаеше, че майка й няма да приеме това. Затова просто попита:

– Какво имаш предвид, мамо?

– Решихме с баща ти да подкупим полицията и да платим на човека, за да не я обвиняват.

В първия момент Радостина помисли, че не е чула добре.

– Разбираш ли въобще какво говориш? – внимателно запита тя. – Искаш да нарушиш закона в полза на дъщеря си, докато тя е била пияна и без книжка?

– Да, направила е грешка, – рязко отговори майка й. – Но трябва да прощаваме грешките. Също сме се правили, че не виждаме твоите.

Радостина поклати глава с нервен смях.

– Моите грешки? Какви точно? Че загубих ключовете за дома? Или че забравих да купя хляб?

– Точно сега не става дума за това, – прекъсна я майка й. – Имаме нужда да съберем пари. Каза ми, че спестявате за кола. Тези пари трябва да отидат за сестра ти. За кола отново ще спестите, а животът на този момент може да се разруши.

Точно в този момент Радостина реши, че не иска повече да има нищо общо със своето семейство. Тя имаше ново, изпълнено с обич семейство с Красимир и свекърва си. Това й беше достатъчно.

– Няма да дам пари. Щастлива съм, че ако Елица е вкарана в затвора, това ще е справедливо.

– Как можеш да говориш така?! – повиши глас майка й. – Ние не те възпитахме така!

– Да, не така. Вие ме възпитахте като второстепенна. Никога не усетих от вас любов. Но прощавахте всичко на втората дъщеря и й позволихте да прави каквото си поиска. Сега си берете плодовете. По-малката ви дъщеря загази, а по-голямата не иска да има нищо общо с вас.

С тези думи Радостина прекъсна разговора. Красимир, който слушаше цялото време, я прегърна, а тя заплака на рамото му. Когато сълзите се изчерпаха, Радостина осъзна, че може да живее без родителите си. Няма нужда повече да доказва, че е добра, умна, любезна. Няма да се старае повече да привлече вниманието им.

С времето научи чрез роднини, че Елица е получила кратка присъда. Или родителите им не са намерили парите, или подкупът е бил неуспешен.

Не след дълго Радостина забременя. А когато роди красива дъщеричка, разбра, че иска още деца. С времето осъзна, че никога няма да е като своите родители. В това я подкрепяха съпругът й и свекърва й, които почти ежедневно я уверяваха, че е прекрасна майка.

Когато Радостина роди, разчувствана от хормоните, се свърза с родителите си, за да съобщи, че са станали баба и дядо. Отговорът, който получиха, беше, че оттук нататък те имат само една дъщеря, която няма да ги изостави в труден момент.

Интересното обаче беше, че това не нарани Радостина. Напротив, тя беше облекчена. Сега щеше да бъде без товари на съвестта си, че е лишила дъщеря си от баба и дядо. Тя им даде шанс, но те не пожелаха. И може би, така беше по-добре за всички.

Rate article
Дъщерята, която никой не обичаше