На шестдесет и пет години съм. Не се смятам за слаба жена – животът ми е бил тежък, но достоен. Отгледах дъщеря, запазих брака си, работех упорито и до ден днешен не седя празно. С мъжа си имаме собствен дом – аз още работя, а той вече е пенсионер, за съжаление с тежки здравословни проблеми. Държим се заедно, доколкото можем. И тогава – такова обвинение. От собствената ми дъщеря.
Тя ме нарече… лоша баба. Само защото отказах да гледам внуците си две седмици, докато тя и зет ми отидат на почивка. На пръв поглед – какво толкова? Деца са си, внуци – кръв от кръвта ни. Но и аз съм човек. И съм уморена.
Дъщеря ми е на тридесет и пет, в момента не работи – в отпуск по майчинство. Двама сина – петгодишният Бойко и седемгодишният Стоян. Живи, шумни, непоседливи. Обичам ги, не помисляйте друго. Преди никога не съм отказвала да посидя с тях. Напротив – винаги бях на помощ, когато имаха нужда от малко свободно време. Но времето променя всичко.
С годините ми се вдигна кръвното, болки в ставите, уморявам се по-лесно. Мъжът ми се нуждае от грижи. Домакинството, лекарствата, готвенето – всичко е в мои ръце. Понякога вечер нямам сили даже за чаша чай. А пък тук – две малки деца от сутрин до вечер. Няма как да издържа. Това не е почивка – това е маратон, за който аз вече нямам сили.
Когато дъщеря ми ме постави пред свършен факт – „ние си тръгваме, децата остават при вас“ – не устоях. Казах й направо: уморена съм. И аз имам нужда от почивка. Поне няколко дни в годината да мисля за себе си. Не съм безсмъртна.
Тогава тя се ядоса. Нарече ме егоистка. Каза, че никога не съм я обичала наистина, че й е срам от мен. Като нож в гърба. Целият си живот отдадох за нея – работех, бдех над нея, страдах. Да, нашите родители живееха далеч и никой не ни помагаше. Но аз не се оплаквах. Всичко правех с любов. И сега?
Зетят, за съжаление, не се намесва. Макар че неговите родители са в същия град – София – и между другото, почти не посиждат внуците. Защо не споделят грижите? Но не – всички са свикнали, че „мама ще свърши работа“. Сякаш нямам собствен живот и нямам право да кажа „не“.
А аз просто ги помолих да помислят, да намерят компромис, да разпределят тежестта. Защо само аз трябва да жертвам силите, здравето и времето си? Да, баба съм. Но това не означава, че съм длъжна да поема цялата отговорност, докато родителите си отдъхват.
Искам дъщеря ми да разбере: сега е най-важното време в живота ѝ. Децата растат бързо. Днес са малки, утре – вече големи. Аз знам това много добре. Когато погледна стари снимки, на които тя е още малка, очите ми се препълват със сълзи. Колко моменти пропуснах – заетост, работа, грижи. И сега съжалявам.
Не искам тя да мине през същото. Нека цени времето с децата си сега, а не после, когато ще е късно. Могат да почиват заедно. Или да намерят друг начин. Но да изтласкват всичко върху мен – нечестно е.
Не искам да се скараме, да се отдалечим. Надявам се тя да ме разбере: бабата не е безплатна детегледачка. Тя е човек, майка, съпруга – и има право да каже „стига“.
Не чувствам вина, но сърцето ми тежи. Може би не съм перфектна. Но не заслужавам осъждане, само защото искам малко време за себе си.
А вие как мислите? Има ли бабата право да откаже, когато вече няма сили? Или майчинството и бабините задължения са присъда до края на живота?