Нежеланото дете, което обедини нашето семейство
Нашето семейство винаги е било скромно. Ясно си спомням как майка ми се радваше, когато познати ни донесеха детски дрехи. Първо ги носех аз, после по-малката ми сестра, Ралица. Новите неща бяха рядкост и всяко такова придобиване беше истински празник за нас. Майка управляваше малък магазин на пазара, който носеше скромен доход, а тя постоянно се сблъскваше с проверки — от пожарникари до данъчни.
Освен официалните инспектори, по пазара се мотаеха и неофициални “контрольори”, искащи пари за “защита”. С тях помагаше баща ми, буквално и образно. Той работеше в полицията и можеше да постави на място местните изнудвачи, водейки с тях “възпитателни” разговори. Опитваха се да го подкупят, но той не се предаваше, за разлика от някои колеги, които ставаха “продажни погони”.
Заплатата му не допринасяше много за семейния бюджет. Освен това графикът му беше непредвидим — можеше да го повикат среднощ или да се прибере късно, уморен и мълчалив.
Ние с Ралица порастнахме самостоятелни. Аз, като по-голяма, се научих рано да готвя, да поддържам дома и да гледам сестричката, за да улесня майка си след тежките работни дни.
Помня онази вечер, когато майка обърна вечерята с неочаквана новина:
— Днес направих добра печалба, успях да спестя малко. Пригответе се, момичета, отиваме на море за седмица да си починем. Тошко, опитай се да измъкнеш отпуск, дори и за кратко!
Баща вдигна вежди:
— Шефовете няма да са доволни, ще трябва да се измъкна…
Тогава не разбирах какво значи “да се измъкна”, но думата ми звучеше тайнствено и важна.
Успяхме. Цялото семейство тръгна към морето. Беше истинско щастие — никой не бързаше, цял ден стояхме на плажа, ходехме в зоопарка. С Ралица се натъпквахме с сладолед, а родителите ни се смееха и ни наричаха лакомници. Върнахме се във възхитителен настрой, но след месец започнаха кавгите.
Спореха всеки ден. Баща викаше, че майка прави грешка, ако смята да осъществи намеренията си. Тя се оправдаваше, но не се съгласяваше, докато той настояваше да “реши въпроса” в болницата. Отначало не разбирах за какво става дума, но подслушах нощните им разговори — майка беше бременна. Баща не искаше трето дете и настояваше за аборт, без да го назовава, но смисълът беше ясен.
Майка ходеше тъжна, често плачеше. Не можеше да напусне работата на пазара и продължаваше да се мъчи.
Скоро започна да идва често баба ми, тъщата на майка. Тя също я убеждаваше да “се осъзнае” и да се откаже от бебето. След нейните посещения майка беше особено разтревожена. Един път я прегърнах и й казах, че знам всичко и много искам братче или сестриче. Обещах да помагам и да не искам играчки. Ралица се присъедини. Майка ни прегърна и заплака, но сега сълзите бяха от облекчение:
— Що щях да правя без вас, момичета?
От този ден майка стана по-уверена. Баща, виждайки, че времето тече, а тя не мисли да прекъсне бременността, често вземаше да крещи и започна да се прибира пиян.
В такива вечери майка спяше в нашата стая — с Ралица на леглото ми, а аз — на нейното.
Дойде денят, когато майка я откараха в родилния дом. Баща беше на работа. Когато я изнасяха, ни потупа по главите:
— Е, момичета, тръгнах да ви донеса братчето!
След няколко часа се прибра баща. Разбрал, че майка е в родилня, викна такси и тръгна да я види. Върна се на разсъмване, уморен, но усмихнат:
— Момичета, имаме син! След няколко дни майка с Николай ще са тук!
Ние с Ралица възкликнахме от радост, щастливи и от бебето, и че баща се бе променил. Николай наистина помири родителите, дори баба се размрази. Цялото семейство отиде да го вземем от родилния дом и ясно се виждаше, че вече беше наш.