Десет години брак и безкрайно уважение към свекървата ми.

Вече десет години съм омъжена за Пламен, а свекървата ми, Радка Иванова, я уважавам искрено и дори обичам. Тя е добра, грижовна, винаги готова да помогне с детата или да ни почерпи с фирмените си баници. Но едно нещо не мога да приема – вечно оставя лъжицата в салата! И не просто я оставя, а я забива като флаг на връх. На Великден отново ще се съберем на голямата маса вкъщи у нея и вече морално се подготвям за този кулинарен ритуал. Но, да си призная, тези дребни неща придават колорит на семейните ни събирания и не мога да си представя живота ни без тези топли моменти.

Радка Иванова е жена, която невъзможно е да не уважаваш. Когато се омъжих за Пламен, аз, като всяка млада булка, се страхувах от свекърва. Бях чувала истории за “зли свекърви”, които критикуват всичко. Но Радка се оказа съвсем различна. Посрещна ме с усмивка, научи ме как да правя известната си ябълкова баница и никога не се намесваше с непоканени съвети. Когато се родиха децата ни – Мария и Георги, тя стана най-добрата им баба: играеше се с тях, четеше приказки, а “тайните” ѝ бонбони от чекмеджето бяха легендарни. Наистина съм благодарна на съдбата за такава свекърва. Но тази лъжица в салата… Това е личният ми кошмар.

Всичко започна на първия ни семейен обяд, когато се появихме с Пламен още като годеници. Радка беше сложила масата като за царски прием: руска салата, зелена салата, пача, печено прасе – всичко беше перфектно. Опитвайки се да бъда добра гостенка, похвалих храната и протегнах ръка към салатата. И тогава я видях – огромна лъжица, забита право в средата на руската салата, като игла на кула. Помислих си, че е случайност, внимателно я извадих и я сложих настрана. Но след пет минути Радка, минавайки покрай масата, отново я заби! “Така е по-удобно, Елена, вземай, не се срамувай!” – каза тя с усмивка. Кимнах, но вътрешно бях в шок.

Оттогава тази лъжица стана моето проклятие. На всеки празник – Нова година, Великден, рождени дни – тя се появяваше в салатите като неизбежен гост. Понякога беше в руската салата, понякога в мимозата, а веднъж дори в шопската салата, където изглеждаше като чуждороден обект сред сирене и домати. Опитвах се да се боря: изваждах я, слагах я на салфетка, предлагах да разпределим храната в чинии предварително. Но Радка беше непреклонна. “Елена, това е традиция! – казваше. – У нас във фамилията винаги сме правили така!” Пламен само се смееше: “Мамо, кой още забива лъжици в салатите?” А тя отвръщаше: “Вие, младите, не разбирате нищо от истинско угощение!”

Сега, когато мисля за предстоящия Великден, вече си представям масата. Радка, както винаги, ще стои начело, в празнителната си престилка, с лъчезарна усмивка. На масата ще има козунаци, боядисани яйца, месни деликатеси и, разбира се, нейните фирмени салати с неизменната лъжица. Даже се шегувам с Пламен, че трябва да ѝ подарим специална поставка за лъжици, за да спре да ги забива на случаен принцип. Но, да си призная, тази навика вече е част от семейния ни фолклор. Дори Мария, дъщеря ни, нарисува веднъж баба си с огромна лъжица в салатата – и всички се смяхме, включително и Радка.

Великден у свекървата винаги е събитие. Тя свиква цялото семейство: нас с Пламен и децата, сестра му с мъжа ѝ, братовчедите, съседите. Масата е толкова пълна, че не се вижда покривката, а храната стига за цяла седмица. Радка обикаля, налива на всички, разправя истории от младостта си. Гледам я и се чудя: откъде ѝ стига енергията? Успява да изпече козунаци, да бои яйца и да играе битка с Георги. А аз след един ден готвене вече мисля само за дивана и сериала.

Миналата година реших да ѝ помогна в кухнята, надявайки се може би да избегна лъжиците. Но не стана. Докато режах зеленчуци, Радка вече беше сервирала и, разбира се, беше забила лъжици във всички салати. “Така е по-хубаво!” – каза тя, любувайки се на делото си. Само въздъхнах и си реших: да е така. В крайна сметка, това е нейният дом, нейните правила. А аз просто се наслаждавам на храната и се опитвам да не обръщам внимание на тези кулинарни “знамена”.

Понякога се чудя дали тази лъжица не е просто навик, а някакъв символ? Може би за Радка това е начин да покаже, че се грижи, че иска всички да ядат досит? Дори попитах Пламен откъде е тръгнало. Той сви рамене: “На майка ѝ ѝ се струва, че така гостите ще започнат по-бързо да ядат. Тя все едно насила храни хората.” И е истина – невъзможно е да си тръгнеш от масата ѝ гладен. Дори Георги, който обикновено е избирачен, лапа нейните кюфтета.

Сега, приготвяйки се за Великден, вече не се опитвам да се боря с лъжицата. Това е традиция, без която празникът ще бъде непълен. Представям си как ще седнем за масата, Радка ще разкаже как е боядисвала яйцата с лукеника, Мария и Георги ще се състезават чие яйце е по-здраво, а Пламен ще ми намигне, когато извадя лъжицата от салатата. И знаете ли, става ми топло от тези мисли. Да, Радка има своите странности, но тя е сърцето на семейството ни. РадИ когато след всичките тези години вече не я виждам да забива лъжицата в салатата, разбирам колко много ми липсва този малък, обичен жест, който беше толкова много нещо повече.

Rate article
Десет години брак и безкрайно уважение към свекървата ми.