С пенсията си Пенчо Иванова, освен задължителните плащания за комунални услуги и купуването на хранителни продукти на едро, си позволяваше малък подарък – пакетче кафе на зърна.
Зърната бяха вече изпечени и когато тя отрязваше ъгълчето на пакетчето, те излъчваха невероятен аромат. Вдишването трябваше да бъде със затворени очи, за да се изключат всички чувства, освен обонянието, и тогава ставаше чудо! Със удивителния аромат сякаш се вливала сила в тялото ѝ, появяваха се в съзнанието ѝ моминските мечти за далечни страни, мечтаеше за океански прибой, шум на тропически дъжд и таинствени звуци в джунглата и диви викове на маймуни, люлеещи се по лианите…
Нищо от това тя никога не е виждала, но разказите на баща ѝ, който често е бил на изследователски експедиции в Южна Америка, тя помнеше. Когато се завръщаше у дома, обичаше да разказва на Пенка за приключенията си в Амазонската долина, отпивайки от силно сварено кафе, и ароматът му винаги ѝ напомняше за него – сух и жилист загорял пътешественик.
Че родителите не са ѝ били родни, тя винаги е знаела. Помнеше как в началото на войната, когато е била само на три години и изгубила родителите си, една жена я прибрала и станала нейна майка за цял живот. После животът ѝ тръгна като на всички: училище, образование, работа, брак, раждането на син и накрая самота. Още преди двадесет години синът ѝ, след дълги увещания на съпругата му, избрал да живее в друга страна и заживял добре със семейството си в столицата на Израел – Хайфа. За всичкото това време посетил родния град само веднъж. Говореха си по телефона, той ѝ изпращаше месечния си доход, но тя не го харчеше – спестяваше го в специална сметка. За двайсет години се натрупа значителна сума, тя ще се върне на сина ѝ. После…
Напоследък не я напуска мисълта, че е живяла добър живот, пълен с грижи и любов, но – чужд. Ако не беше войната, можеше да има съвсем друго семейство, други родители, друг роден дом. Значи и съдбата ѝ може би щеше да е различна. Почти не помнеше истинските си родители, но често се сещаше за момиче – връстничка, която винаги е била край нея в тези почти детски години. Името ѝ беше Маша. Така и се чува понякога, как ги извикват: „Машутка, Пенка!“ Коя ѝ беше тя? Приятелка или сестра?
Размислите ѝ бяха прекъснати от кратък сигнал на мобилния телефон. Погледна към екрана – пенсията дойде в картата! Ето така, много на място! Можеше да се разходи до магазина, за да купи кафе – последното го свари вчера сутринта. Внимателно потупвайки с бастуна по тротоара, заобикаляйки есенните локви, тя се приближи към входа на магазина.
Пред вратата беше свила котенка сива, набраздена, която плашливо поглеждаше ту към минувачите, ту към стъклените врати. Жалостта раздвижи сърцето ѝ: „Мръзнеш, бедничка, а вероятно си и гладна. Щях да те взема у дома, но… Кому ще си нужна след мен? А на мен ми остана… Не днес, то утре“. Но, жалейки нещастната, купи ѝ евтино пакетче храна.
Тя внимателно изцеждаше желейната маса в пластмасова купичка, котката търпеливо чакаше и поглеждаше към благодетелката си с влюбени очи. Вратите на магазина се разтвориха и от прага излезе закръглена жена, чието изражение не предвещаваше нищо приятно. Тя, без да говори, изрита купичката с храна така, че желейните парченца се разхвърчаха по тротоара:
– Казваш им, казваш – и никакъв ефект! – извика тя. – Недейте ги хранят тук! – и, въртейки се нервно, се отдалечи.
Котката, плашливо оглеждайки се, започна да събира парченца храна от тротоара, а Пенчо Иванова, задушавайки се от възмущение, усети първото бодване на предстоящ пристъп. Тя се отправи бързо към автобусната спирка – само там имаше пейки. Седнала на една от тях, тя трескаво рови по джобовете, надявайки се да намери таблетки, но напразно.
А болката безжалостно се връщаше на вълни, сякаш притискаше главата ѝ в менгеме, очите ѝ потъмняваха, от гърдите ѝ се изпусна стон. Някой я докосна по рамото. С усилие отвори очи – младо момиче изплашено я гледаше:
– Зле ли сте, бабо? Как мога да ви помогна?
– Там, в торбичката. – Пенчо Иванова леко помести ръка. – Там е опаковката кафе. Извади я и я отвори.
Тя се доближи до опаковката, вдиша аромата на изпечени зърна веднъж, два пъти. Болката не изчезна, но отслабна.
– Благодаря, девойче. – Слабо промълви Пенчо Иванова.
– Аз се казвам Полина, ама благодаря кажи на котката. – Усмихна се момичето. – Тя беше до вас и така високо мяукаше!
– И на теб благодаря, добро мое. – Пенчо Иванова погали котката, която седеше там, на скамейката с нея. Същата, на черти.
– Какво ви се случи? – заинтересова се съчувствено момичето.
– Пристъп, девойче, мигрена. – Призна се Пенчо Иванова. – Пренапрегнах се, случва се…
– Аз ще ви придружавам до дома, сама ще ви е трудно…
– … На моята баба – също понякога има мигренни пристъпи. – Разказваше Полина, докато пиеха слабичко кафе с мляко и бисквити в апартамента на Пенчо Иванова. – По принцип, тя ми е прабаба, но я наричам „бабушка“. Тя живее в село, с баба ми, мама и татко. А аз уча тук, в медицинско училище, за фелдшер. Бабушка, като вас, ме нарича девойче. И още – много приличате на нея, че в началото си помислих, че сте тя! Не сте ли опитвали да намерите роднините си, тези, истинските?
– Полинко, девойче, как ще ги намеря? Та аз почти нищо не помня от тях. Нито фамилията си, нито откъде съм. – Разказваше Пенчо Иванова, гладейки настанилата се на коленете ѝ котка. – Помня бомбардировка, когато пътувахме с каруца, после танкове…
А аз тичах, тичах, сякаш не помнех себе си! Ужас! През целия живот ужас! После една жена ме прибра, аз я нарекох мама цял живот, и сега тя ми е мама. След войната дойде нейният съпруг и стана най-добрия баща на света! От себе си ми остана само името. А истинското ми семейство, най-вероятно загина там, под бомбите. И мама, и Машутка…
Тя не забеляза как след тези думи Полина потръпна и я погледна с огромни, сини очи:
– Пенчо Иванова, а на дясното Ви рамо има ли белег, подобен на листо?
От изненада хазяйката се задави с кафе, а котката я погледна внимателно.
– Откъде знаеш това, девойче?
– На бабушката има същия. – Произнесла тихо Полина. – Нейното име е Мария. Винаги, когато си спомня сестричката си близнашка, Пенка, не може да сдържа сълзите си. Тя изчезна под бомбардировките, при евакуацията. Когато фашистите отрязаха пътя, трябваше да се върнат у дома, там преживяха окупацията. А Пенка изчезна. Така и не я намериха, колкото и да търсиха…
От сутринта Пенчо Иванова не можеше да си намери място. Ходеше от прозореца до вратата, очаквайки гости. Сивата, на черти котка не се отделяше от нея, заглеждайки се тревожно в лицето ѝ.
– Не се тревожи, Маргоша, с мен всичко е наред, – успокояваше хазяйката котката. – Само сърцето ми тупти…
Накрая, звънна вратата. Пенчо Иванова, нервирана, отвори вратата.
Две възрастни жени замряха, гледайки се мълчаливо една в друга с очи, пълни с надежда. Сякаш в огледало виждаха не изгубената синя окраска на очите, сивите къдрици на косата и тъжните бръчки в ъгълчетата на устните.
Накрая, гостенката облекчено въздъхна, усмихна се, направи крачка напред и прегърна хазяйката:
– Здравей, Пенка!
А на прага, изтривайки сълзи от щастие, стояха близки хора.