«Оставила ми дъщеря?» – От ужасна мисъл Елица изтръпна. – Не, не може да бъде. Тя ще се върне, задължително ще се върне…»
Елица се завърна от работа и открай масата кратка бележка от дъщеря ѝ. Отношенията им с Радостина бяха напрегнати, но тя не очакваше, че ще я напусне така изведнъж. Препрочиташе бележката отново и отново, запомни я наизуст, но ѝ се струваше, че пропуска нещо важно, че не я е разбрала правилно.
През нощта не можеше да заспи. В един момент възглавницата ѝ бе твърде твърда, в друг – одеялото прекалено тежко, после пък въздухът ставаше горещ и задушен. Плачеше, после започваше безкраен въображаем разговор с Радостина, преминавайки през всички спорове, през редките щастливи моменти…
Най-накрая, изтощена, стана, седна на масата и запали лампата. Бележката лежеше върху работните ѝ документи, смачкана от постоянните преглеждания.
Елица я прочете за стоти път. Не, всичко бе ясно. Дори чуваше раздразнения, обвинителен глас на дъщеря си:
*«Уморена съм от контрола ти… Твърде стега ме държиш… Искам да живея сама. Възрастна съм… Ти пак нямаше да ме пуснеш, затова излязох, докато те нямаше. С мен всичко е наред. Не съм сама. Не ме търси. Няма да се върна…»*
Писмо без увод, без подпис. *«Ами аз?»* – попита пак Елица, сякаш Радостина можеше да чуе и отговори. – *«А ако нещо ми се случи, няма и къде да ме потърсиш. Изобщо не те е грижа как ще остана?»*
Може би Радостина бе права по своему. Но майката искаше да завърши образование, да има добра работа, да не позволи на внезапни чувства или нежелана бременност да ѝ попречат. Има ли майки, които разрешават на децата си всичко?
Елица сама се омъжи като студентка и помнеше как любовта и страстта изчезнаха бързо, не издържаха изпитанието на беднотията, тясната стая в общежитието, неуредения бит и натрупаната умора.
А когато се роди Радостина, стана още по-непоносимо. Съпругът ѝ, също млад студент, спря да я разбира, караха се постоянно. Може би майка ѝ беше права – трябвало е да абортира тогава? Но Елица вярваше, че любовта им ще надвие всичко. Глупаво момиче.
След три месеца се разделиха. Елица взе академичен отпуск и се върна при родителите си. Странно, но майка ѝ веднага обикна внучката, въпреки че настояваше за аборт. Дори я изпрати да завърши института, докато сама гледаше Радостина и я разглезваше безмерно.
Докато родителите ѝ бяха живи, Елица не познаваше лишения. Майка ѝ беше до нея, детето – под постоянен надзор. След дипломирането две години преподаваше английски в училище, после стана преводач.
Но в личния ѝ живот не щадяха неудачи. Майка ѝ казваше, че е време да избере зрял, самостоятелен мъж. Но Елица срещаше или женени, които искаха само любовница, или разведени, изоставени от бившите си съпруги, търсещи някого да ги „приюти“. Не решаваше да се впуска в такива връзки.
Когато родителите ѝ починали, остана сама с дъщеря си. Най-близкият ѝ човек беше Радостина. Отдаде ѝ всичко. А ѝ, както се оказа, това не бе нужно. Разглезена от баба, Радостина смяташе майка си за прекалено строга. Мечтаеше не за образование и кариера, а за свобода. И изчезна…
«Аз ще чакам. Какво ми остава? Някой ден ще се върнеш. Аз съм майка ти, ще те простя. Само да не ти се случи нещо лошо…» Елица въздъхна, изгаси лампата и легна. Още половин час се въртя, докато заспа в тревожно бдение.
Не можеше да свикне с отсъствието на дъщеря си, слушаше всеки звънец, всяко шумене пред вратата. Освен офисната работа, поемаше преводи към нас и работеше до късно. СпаИ докато гледаше как Ирина усмихната си играе в двора, Елица осъзна, че любовта между майка и дъщеря може да бъде изпитана, но никога не умира.