Всичките й приятелки казваха на Радка, че е луда. А тя… тя и сама го знаеше. Но дори с това осъзнаване не можеше да промени нищо. Чувствата й към съпруга отдавна бяха изчезнали. Разтворили се между безкрайните пране, вечери, недоспивания и работа. Преди тичаше вкъщи с крилете на любовта, а сега вървеше по инерция — уморена, изтощена, с празен поглед. На четиридесет изглеждаше на петдесет, и това не беше преувеличение, а чиста истина.
Единственият човек, който наистина я жалеше, беше… свекърва й. Елица Иванова. Жена с твърд характер, но с безкрайно сърце. Сега живееше с Радка и сина й — беше дошла в София от провинциалния Троян, за да се лекува, защото в малкия им град нямаше нужните специалисти. Настанили я в детската стая, а тя пое грижата за седемгодишната внучка Десислава. Момичето още не можеше да бъде оставяно само, а Радка цял ден работеше.
А съпругът… Ах, Тодор. Държеше се така, сякаш с годините в главата му се беше настанил дяволът. Често закъсняваше. Прибираше се към сутринта. Миришеше на сладък парфюм, обяснявайки го с „нов мъжки аромат“, макар цялата сграда да знаеше, че има някоя друга. И не само една.
Започна да обърква имената. Понякога наричаше Радка „Гергана“, друг път „Пенка“, после „Ваня“. И всеки път — с онзи самодоволен усмивка, сякаш се гордееше. „Да, такъв съм“, изглеждаше казваше погледът му.
Всичко можеше да продължава безкрайно, докато една нощ в три часа телефонът в коридора не процъвтя ядосано. Някаква негова „приятелка“ търсеше „зайчето си“ и отдръпнато питаше: „Къде е? Защо не вдига?“ Радка беше шокирана — не толкова от обаждането, колкото от това как лесно тази жена нахлу в нейния дом, нейната нощ, нейния живот.
Когато Тодор се притъркаля в сутрешния часовник с махмурлук, Радка не се сдържа. Дрехите му излетяха в коридора с такава ярост, че дори котката се скри под дивана. Той се опита да се извини:
„Да, имам друга. Но няма да напускам семейството! Имаме деца. Майка ми е болна. Ние сме семейство!“
Но Елица излезе от спалнята и за пръв път отдавна повиши глас:
„Ако искаш да си с друга — давай. Само далеч оттук. Аз ще намеря къде да живея. Остават ми само няколко процедури. А на сина ти му предстоят изпити. Стига вече с диваните! Всички заслужаваме нормален живот!“
Радка се опита да възрази — че това е нейният дом, тя ще реши. Но свекървата не отстъпи:
„Няма да се намесвам, но докато живея тук, няма да позволя това място да се превръща в публичен дом. Нека си събере вещите. Аз ще остана до края на седмицата, ще намеря стая. След това — ваша работа.“
Под пронизителния поглед на сина си Тодор, мърморейки, набута дрехите си в чанта. Беше неудобно. Унизително. Но заслужено.
След като той си тръгна, Радка за пръв път от години усети, че в къщата е тихо. Наистина тихо. Никой не крещеше, никой не звънеше сред нощта, никой не изискваше вечеря. Свекървата идваше веднъж седмично, носеше кифлички за внучката и новини. А Радка изведнъж осъзна, че се събужда без тежест в гърдите. Дори в огледалото започна да се гледа по друг начин.
И така, след два месеца, когато лечението на Елица приключи и тя се приготви да си тръгва, на прага се яви Тодор. С букет. С виновен израз. С думи, които замразиха сърцето на Радка:
„Прости ми. Тя ме изгони. Разбрах всичко. Дай ми още един шанс. Да започнем отначало?“
Елица, вече с палто и куфар, погледна невястка си:
„Решавай сама. Няма да се намесвам. Но вече е време да мислиш не за това кого жалиш, а за себе си.“
И, взела внуците за ръце, излезе в кухнята.
А Радка стоеше в коридора, гледаше мъжа, който я предаде не веднъж. Човека, който беше нейно семейство. А сега — просто гост. И трябваше да вземе решение. Решение, което вече не зависеше от никого. Само от нея.
И тогава разбра, че понякога любовта към себе си е най-важната битка, която човек трябва да води.