„Ама ти нали си по цял ден вкъщи! Толкова ли ти е трудно да гледаш внуците?“
Опитвам се да разбера дъщеря си. Вече е петата година, откакто е в майчинство – едно след друго дете, с разлика малко над две години. Разбира се, тя е изморена. Разбира се, иска да излезе от този затворен кръг на домашни задължения. Но, извинете, те с мъжа си заедно взеха решението да имат деца толкова наблизо. Това е техният избор. А аз съм просто бабата. Не съм майка. Моята помощ е доброволна, не задължение.
Никога не съм отказвала да помогна. Възможно ли е – съм на разположение. Но, отново, имам свои сили, своето здраве и, накрая, своя собствен живот. Особено сега.
Само преди малко излязох в пенсия. Работих до последно, макар че можех да спра по-рано. Но не исках да оставя колектива, а и трябваше да изплатя голям кредит, който взех за ремонт. Част от парите дадох на дъщеря си, помогнах и за нейната квартира. Всичко направих сама, без да искам помощ от младите – те си имат достатъчно грижи.
Кредитите са изплатени. Работата постепенно затихна – дали заради възрастта, или пък ритъмът на живота вече не е такъв. И ето, когато усетих, че е време, подадох заявление и с облекчение издишах. Свобода. Започва нов етап. Първи ден от пенсията – понеделник. Тържествен, дългоочакван.
Планирах всичко: да се наспя, без да нагласям будилник, да си сваря кафе, да се разходя в парка и най-сетне да вляза в книжарницата, до която не бях стигнала.
Но плановете ми не се осъществиха.
В осем часа сутринта някой позвъни на вратата. Още не бях съвсем събудена. Отворих – на прага е дъщеря ми с усмихнато лице и двете деца.
— Мамче, благодаря ти страшно много! Много бързам! — рече тя и, подавайки ми по-малкото, се махна. Големият вече събу обувките си и затича из апартамента.
Дори не се уговорихме. Нито дума, нито обаждане, нито молба. Просто ми оставиха децата рано сутринта – и отидоха по задачите си. А ако бях излязла? Ако имах свои ангажименти? Или, чисто и просто, не бях готова психически на първия си ден за отдих да се занимавам с две торнада?
Звъннах й едва следобед. Тя беше доволна, отпочинала, а аз – изтощена и ядосана. Голямото е на пет, малкото – почти на две. Това не е „гледане“, това е маратон за оцеляване.
— Мам, ти си вкъщи, трудно ли ти е? – учуди се тя, когато я помолих да вземе децата.
— Трудно е, когато човек не пита и просто поставя пред свършен факт, — отвърнах. — Ако се бяхме договорили предния ден – няма проблем. Но аз не съм домашна помощничка и имам право на лично пространство.
На следващия ден сценарият се повтори. Само че този път не отворих вратата. Да, звучи твърдо. Но нямах избор – иначе щяха да ме използват като денонощна бавачка без право на глас.
След няколко такива опита, дъщеря ми избухна в скандал:
— Цял ден си седиш вкъщи! Нима не те е срам да гледаш внуците си?! Децата стояха пред вратата, а ти дори не отвори!
Опитах се да обясня. Спокойно. Без обвинения. Че съм уморена. Че искам да си почина. Че ако ми беше казала поне два дни предварително, щях да се подготвя, да откажа ангажименти, и щях да ги приема с радост.
Но тя не иска да слуша. Според нея, щом съм в пенсия – значи съм свободна. Значи автоматично трябва да поема нейните задължения. А аз не се върнах от курорт. Последния път почивах преди три години. Не съм железна. И аз също се уморявам.
Най-обидното е, че бих помагала, ако ме помолеха по човешки. Ако ми дадяха малко време да свикна със своето ново положение – пенсионерка. А тя просто ми натовари децата и си тръгна.
Сега е обидена. Не се обажда. Заобикаля ме. Но аз съм уморена от нейните изисквания, претенции, натиск. Не спрях да бъда нейна майка. Но повече няма да бъда жертва.
Ако й е толкова тежко – нека се опита да оправи отношенията си със свекърва си, а не да ме чупи. Тогава, може би, и животът й ще се промени. А дотогава… Дотогава се уча да живея за себе си. И това право съм заслужила.