**Цената на предателството. Как любовницата отне мъжа от семейството**
Стоях в кухнята, наблюдавайки как Венета бавно разбърква чая си. Отвън се носеха смях и викове – малкият ни син Борис играеше в двора със съседското момченце Иван и неговото кученце. Всичко изглеждаше обикновено, почти идилично. Какво ли щеше да стане, ако знаеше, че само след няколко дни целият ѝ свят ще се разпадне на парчета, които ще трябва да събира с последни сили.
Телефонът звътна изведнъж. Това не бе Иван (мъжът ми звънеше рядко и винаги съкратено: „Ще закъснея“, или „Купи нещо за вечеря“). Номерът беше непознат, студен и анонимен.
— Ало? – попита Венета, притискайки телефона към ухото си.
Гласът от другата страна звучеше уверено, почти надменно.
— Венета? Здравейте. Аз съм Камелия. Не сме се срещали… засега.
Венета намръщи вежди. В тона на непознатата жена имаше издялка, която я настръхна. Жени не ѝ се обаждаха просто така.
— Да… Какво искате?
— Обаждам се, за да знаете. Мъжът ви… не е честен с вас. Аз и Иван сме заедно вече пет години.
Реагира ли Венета? Не. Лицето ѝ остана като маска – сякаш думите не я засягаха лично. Сякаш гледаше филм, където всичко се случва някъде другаде, зад стъклото на екрана. Но Камелия продължаваше:
— Мълчах дълго, защото ме беше грех за вас. Но вече стана абсурдно. Той вече не ви обича. Остава само от милост, по навик.
**Милост**. Тази дума я убоде като игла, от която кръвта изтича бавно. Удар в най-уязвимото ѝ място – онази неспомената мисъл, че погледите им отдавна не се срещат, а думите в спалнята приличат на учтив разговор между съседи, а не между съпрузи.
— Добре. Какво искате? – попита тя неочаквано твърдо.
Камелия се усмихна.
— Да се видим. Ще разберете цялата истина.
Два дни по-късно те наистина се срещнаха. Венета влезе в тъмното кафене в покрайнините на София – място, което изглеждаше създадено за такива разговори. Камелия вече я чакаше – млада, грижена, с перфектна прическа и изкуствена самоувереност.
— Благодаря, че дойдохте. Не всяка жена би могла, знаете ли.
Венета седна сякаш нищо не е, свивайки ръце, за да скрие тремера в пръстите си.
— Коя сте вие за него?
Камелия вдигна вежда, сякаш обмисляйки отговора, но после започна да говори.
Думите ѝ се лееха като отрова – всяка нова изречка разкъсваше Венета отвътре. Камелия разказваше безсрамно за срещите им, за пътуванията, за скъпите подаръци. „Дори пръстен… макар и не за ръката, която мислите“, каза тя с хитра усмивка. Твърдеше, че Иван я оставил само заради децата и малко от милост.
Всеки нейн израз беше като победоносно знаме: „Аз спечелих“. Венета едва чуваше как сърцето ѝ бие. Свиваше юмруци, но слушаше до края.
Когато се прибра, Иван вече беше вкъщи. Всичко изглеждаше нормално – якето му висеше на стола, по телевизора пуснаха мач. Но тя не можеше да мълчи повече.
— Махай се – каза тя, влизайки.
— Венета, какво става? – гласът му звучеше искрено объркан.
Сълзите ѝ проръснаха като буря.
— Знам всичко, Иван. Махай се. Ти обичаш друга.
Той се опита да се оправдава, но тя беше непреклонна. Показа му вратата с ръка, макар и с болка в сърцето.
Първите месеци след раздялата бяха ад. Борис и Георги не разбираха защо баща им ги изостави. Борис питаше всяка вечер кога ще дойде, а Георги мълчеливо го чакаше до прозореца.
Венета трябваше да намери нова работа – едната заплата не стигаше за стария апартамент. Освен това Иван настояваше за „справедливо“ разделяне. Новият им дом беше малка къщичка в покрайнините – кухнята толкова тясна, че можеше да направиш четири крачки, а от прозореца се виждаше само паркинг. Но тя понасяше. Усмихваше се на децата сутрин, разказваше им приказки преди сън. Макар да плачеше върху възглавницата нощем, вярваше, че ще стане по-лесно.
А Иван? Той не бе щастлив. Камелия се оказа съвсем различна от оная, която си представяше. Вечните ѝ изисквания, отвращението към ежедневието, сравненията с „по-интересни“ мъже – всичко отрови отношенията им.
Един ден Камелия студено събра багажа си и каза:
— Сбогом, Иван. Ти си скучен. Искам някой по-млад.
Тя разруши семейството му заради нещо, от което се отказа леко.
Иван опита да се върне. Забитари се пред вратата ѝ, молещ се за прошка.
— Прости ми, Венета. Бях идиот. Можем ли да оправим всичко?
Тя го погледна с лека усмивка. Какъв беше човекът пред нея? Не онзи уверен мъж, с когото бе сключила брак. Това беше някой, който сам се лиши от всичко – семейство, уважение, любов. Дори жилището си бе загубил, тъй като всичките пари от раздела бе вложил в ремонта на Камелия.
— Не – отговори тя. – Тук вече няма място за теб.
Животът ѝ продължи. Още живееше в малката къща, но намираше в това спокойствие. Беше свободна. Научи се да се грижи сама за децата – живота беше труден, но сега бяха истинско семейство, без лъжи и изГодини по-късно Венета откри истинската си смиреност, докато Иван, загубен в празните си приключения, осъзна, че няма място, което да го нарече дом.