В малко градче край Пловдив, където сутрешните мъгли обгръщат старите къщи, животът ми на 27 години се превърна в безкрайно обслужване на чужди капризи. Казвам се Ралица, омъжена съм за Красимир, и след няколко месеца ще имаме дете. Но крехкият ми бременен свят се руши под натиска на свекървата и нейното семейство, за които аз съм просто безплатна прислуга. Живеем в тристаен апартамент, собственост на бабата на Красимир, и това се превърна в моето проклятие.
Любовта, която ме вкара в капана
Когато срещнах Красимир, бях на 23. Той беше грижовен, с мека усмивка и мечти за семейство. Оженихме се след година, и бях на седмото небе. Баба му, Екатерина Иванова, ни предложи да живеем в просторния й апартамент, докато не станем на крака. Съгласих се, мислейки си, че е временно и че ще градим своя живот. Но вместо уют попаднах в капан, където ролята ми беше да чистя, готвя и мълча.
Апартаментът е голям, но от хора става тясно. Екатерина живее с нас, а дъщеря й, лелята на Красимир, Венета, идва почти всеки ден с двете си деца. Те смятат този апартамент за техен, а мене — за част от мебелите. Още от първия ден свекървата ми даде ясно да разбера: „Ралица, ти си млада, ето се справяй“. Мислех, че ще успея да ги зарадвам, да спечеля любовта им, но безразличието и изискванията им растат с всеки изминал ден.
Робство между четири стени
Животът ми се превърна в безкраен кръг от почистване и готвене. Сутрин мия подове, защото Екатерина не понася прах. След това готвя закуска за всички: на нея — овесена каша, на Красимир — яйца, а когато дойде Венета с децата — добавям и палачинки или сандвичи. На обяд чистя зеленчуци, варя чорба, пържа кюфтета, защото „гостите“ искат да ядат. Вечерта — планина съдове и нови заповеди: „Ралица, обери картофите за утре“. Бременността ми, токсикозата, уморените ми крака — никой не ги интересува.
Екатерина командува като генерал: „Чорбата е пресолена“, „Завесите не са добре изпрани“. Венета добавя: „Ралица, гледай децата ми, защото аз съм заета“. Децата й, шумни и разглезени, разхвърлят играчките, мърсят диваните, а аз ги почиствам, защото „това е семейство“. Красимир, вместо да ме подкрепи, казва: „Мама, не спори с баба, тя е възрастна“. Думите му са като предателство. Чувствам се като робиня в къща, която никога няма да бъде моя.
Бременност под натиск
На шестия месец съм, и крехкото ми състояние не е просто израз. Токсикозата ме измъчва, гърбът боли, умората ме поваля. Но свекървата ме гледа с упрек: „По мое време раждахме на полето и работехме до последно“. Венета се смее: „Ех, Ралица, не си измисляй, бременността не е болест“. Безразличието им ме убива. Страхувам се за детето — стресът, липсата на сън, безкрайната работа не минават безнаказано. Вчера почти паднах, докато носех кофа с вода, но никой дори не ме попита как съм.
Опитах се да говоря с Красимир. Сълзите ми течеха, когато му казах: „Не мога вече, бременна съм, трудно ми е“. Той ме прегърна, но отвърна: „Баба ни даде апартамент, потерпи“. Да потискам? Колко още? Не искам детето ми да се роди в къща, където майка му е прислуга. Искам мир, спокойствие, грижа, но вместо това получавам упреци и мръсни съдове.
Последната капка
Вчера Екатерина заяви: „Ралица, трябва да си благодарна, че живееш в моя апартамент. Работи, иначе ще ви изго”Аз ще изляза от тази врата, дори да трябва да я натисна сама със своето сбъркано сърце.”