Борба с вечния надзор на свекървата

Изтощихвам се от вечния контрол на свекървата

Когато се омъжих, наивно си мислех, че големите предизвикателства в живота са ипотеката, децата и бита. Но на практика се оказа, че истинското изпитание за търпението ми не беше нищото или умората след безсънни нощи. Най-тежкият товар за мен се оказа… свекървата.

От самото начало отношенията ни не се получиха. Ядосваше я буквално всичко – как се обличам, как готвя, как отглеждам детето, как чистя. И най-вече – че си позволявам да не мълча. Никога не съм била от онези жени, които търпят, прегризвайки си езика. Аз не съм търпелива. И явно точно това я дразнеше най-много.

Първо започна с кулинарните ми умения. Не знам да пека! Не обичам да меся тесто, нямам нито желание, нито вдъхновение. Да и честно – не смятам млечните продукти за особено полезни, защо да губя време и сили за нещо, което дори не ям? Но за свекървата това звучеше като престъпление.

“Ако не можеш да печеш – не си стопанка!” повтаряше, като влизаше в къщи с нов сладкиш. “Ще му спече майка му палачинки, след като жена му е непохватна.”

Мъжът, разбира се, вземаше палачинките. Дори с благодарност. После ми разказваше как колегите му в офиса ги изяждаха за минути. А свекървата си ходеше горда, като че ли носи медал на гърдите. Обиждах се, но мълчах. Дотогава.

Храната обаче беше само началото. После ядосваше всичко. Не й харесваше как чистя. Според нея подът трябва да се мие само на ръка, а мопът беше “оръдие на мързеливците”. Долните дрехи, както се оказа, не бива да се перат в машина – само на ръка. Да се глади всичко – дори чаршафите и чорапите! Тя, видиш ли, “цял живот така правела”. А аз? Аз смятам, че през XXI век да се измъчваш с домакинска работа до седмия пот е, меко казано, странно.

Пералнята и сушилнята са ми най-добри приятели. Сгъвам дрехите и ги слагам в шкафа. Да, ако са много нагънати – гладя. Но само когато наистина е нужно. Не смятам, че жената трябва да се превръща в прачка и чистачка. Особено ако работи колкото мъжа.

После свекървата стигна и до външността ми.

Получих повишение, приходите ми се увеличиха и най-после позволих да погледна и към себе си. Започнах да ходя по салони – грижа за кожата, масажи, фитнес. Обикновени неща. Но свекървата, изглежда, едва не се задуши от възмущение:

“Защо ви трябват тия салони? В къщи няма ли вода? Киселото мляко в хладилника свърши ли? Ние на времето се миехме с сапун и си оползвахме косата с оцет – и бяхме красавици!”

Но най-лошото беше, че мъжът започна да й се поддава. Първо тихомълком – “може би наистина може да спестим”, после все по-гласно. Оказа се, че го притеснява, че харча прекалено много за себе си. Той си искаше кола, почивка, спестявания. Аз, де, съм разточителна.

Тогава избухнах.

“Сериозно ли?” му казах. “Работя колкото теб. Внасям си дял в бюджета. Детето е обуто, облечено, нахранено. Вкъщи е чисто, вечерята винаги на масата. Нямам любовници, не се мотая по партита. Защо не мога да помисля и за себе си, веднъж в живота?”

Той замълча. А аз продължих.

“Ако смяташ, че харча парите не за това – събирай си багажа и иди при майка си. Нека тя да те храни с палачинки, да ти пере чорапите и да ти обяснява как трябва да се третира жена. Аз се изморих да съм виновна за това, че живея като човек.”

Не знам какво усети. Но след този разговор стана по-внимателен. И свекървата заспа за известно време. Явно разбраха, че не съм от онези, които мълчаливо търпят чужд диктат.

Не, не казвам, че свекървата е злодейка. Сигурно иска добро по своя начин. Но добро, налагано с упреци и контрол, няма. А аз повече няма да позволя на никого – дори и на роднини – да управляват живота ми. Не съм кукла, която може да се прекрои по стари шаблони. Аз съм жива жена. И сама избирам каква да бъда.

Rate article
Борба с вечния надзор на свекървата