Болката от спомените, невъзможността за забрава

Болно да помниш, невъзможно да забравиш
Април беше топъл, но началото на май донесе внезапна студенина, а през следващите два дни даже валя сняг. Предстояха дългите празнични почивни дни.

— Реших да отида на гроба на майка ми. Отдавна не съм била там, — каза Мария на дъщеря си навечерието на празника.

— За дълго ли ще останеш? Ще отседнеш ли при роднини? — попита Елена.

— Роднини… — Мария замисли се. — Майка ми почина рано. Баща си не го помня. Нямах братя и сестри. Ще остана при братовчедката. Тя живее в нашия апартамент. Исках да я уведомя, но не запазих телефонния ѝ номер. Може и да не е имала такъв. Не мисля, че ще е отишла някъде. Иначе смятах да се върна в същия ден.

— Може ли да дойда с теб? Никога не съм била в твоя роден град.

— Мислех, че си имала планове за празниците, затова не те поканих. Да тръгваме. Заедно ще е по-весело, — зарадва се Мария. — А ти си живяла там до тригодишна възраст. Не си спомняш ли?

— Не, не помня. — Елена замисли се за миг и поклати глава.

— Нина дойде веднъж при нас. Вече беше голяма. Когато разбра, че не се връщам в града, помоли да живее в нашия апартамент. Винаги е искала да избяга от селото. Отидох с нея, за да ѝ помогна да се засели. Ако не успеем да се приберем, ще отседнем при нея.

Рано сутринта тръгнаха към гарата. Докато чакаха автобуса, Мария оглеждаше околността. Видя няколко познати лица, но никой не я поздрави, не се приближи. А и тя самата не можеше да каже със сигурност кои са тези хора и как се казват. В автобуса беше пълно с пътници, почти всички места заети.

— Развълнувана ли си? Все пак среща със миналото, със спомените, — попита Елена, навеждайки се към майка си, когато се настаниха.

— Миналото не винаги е светло и радостно. Имало е моменти, за които не ми се мисли, — въздъхна Мария.

— Говориш ли за баща ми?

— И за него. Нека не обсъждаме това сега, — рязко пресече тя.

— Добре, — Елена се облегна на седалката и се вглъби в прозореца.

Скоро автобусът потегли от гарата и тръгна по улиците на града, който Мария смяташе за свой. Монотонното бръмчене на двигателя приспиваше. Главата на Елена се наведе към рамото й — заспала бе.

Мария й завидна. Самата тя гледаше гъстите гори край пътя, минаващи през прозореца. Опитваше се да задреме, но без успех. Твърде много се тревожеше. Толкова години бе забравяла миналото, затрупвайки го в далечен ъгъл на съзнанието, а сега спомените избуяваха, нарушавайки покоя й и карайки я да се съмнява в решението си да се върне в града на младостта си…

***

Залязващото слънце грееше топло по лицата на двете приятелки, седящи на балкона.

— Утре ще вземем последния изпит и това е, свобода! Ще подадем документи в университета и ще чакаме. Активно, — добави Лора. — Ще наспим, ще се къпем, ще се разхождаме, ще правим каквото си поискаме.

Милена люлееше столчето, с ръце подложени под бедрата си.

— Какво ти е? Мил, не си ли болна? Бледа си някак, — притеснено я попита Лора, вглеждайки се в приятелката си. — Или ти…

— Какво „ти“? — рязко попита Милена, без да я погледне.

— Самата знаеш. — Лора не отмести поглед. — Момичетата мрънкаха, че между теб и Никола… — Лора не довърши.

Милена спря да се люлее и замръзна. Лора я гледаше с непохватно любопитство.

— Не говори глупости. Между мен и Никола няма нищо и не е имало. Добре, хайде да влезем, ще дойде майка ми и ще види, че не учим, ще се ядосва. — Милена стана и влезе в кухнята през отворената врата на балкона.

Звънна ключалката на входната врата — майка й се прибра от работа. Виждайки дъщеря си с приятелката, попита без поздрави:

— Всичко научихте ли? Подготвихте ли се за изпитите?

— Здравейте, лельо Маро. Да, учихме заедно. — Лора се промуши в тясната антре към вратата. — Аз ще си тръгна? — запита тя, гледайки изпитателно Милена.

— Давай, утре ще се разприказвате, — въздъхна майка й и отнесе чантата с храна в кухнята.

Милена я последва.

— Бледа си. Не си ли болна? — попита майка й, отваряйки хладилника. — Нищо не си яла? — Погледът й се премести върху Милена.

— Не ми се яде. Горещо е. Отивам да уча. — Тя стана и излезе от кухнята.

От абитуриентския бал Милена си тръгна рано. От горещината и безпокойството стомахът й се свиваше. Дълго седеше на пейка в съседния двор, докато не се измръзна.

— Защо се върна толкова рано? — притеснено попита майка й, оставяйки плетенето си.

Милена седна до нея на дивана.

— Стана ли нещо? — тревожно я попита майка й.

Розовото празнично рокле подчертаваше бледостта на лицето й.

— Мамо, бременна съм, — изсипа се от устата й, без да смее да погледне майка си.

— Как? Кой… Никола? Знаех, че киното ви не ще доведе до добро, — майка й въздъхна и потърка гърдите си.

— Не е Никола. — Милена до кръв прихапа устните си.

— Кой тогава? Господи! Насилиха ли те? — майка й неМария погледна дъщеря си, която вече бъркаше макарони в купата, и осъзна, че животът продължава, въпреки всичко, и че най-важното е да бъде там за нея.

Rate article
Болката от спомените, невъзможността за забрава