Сватба няма да бъде
Радка завършила педагогическото училище с отличие, мечтаеше да постъпи в университет. Но мечтите й останаха неосъществени. Баща й попаднал в тежка катастрофа, дълго лежал в болница. Когато го изписаха, майка й взе отпуск, за да го гледа у дома, докато свикне с инвалидната количка.
В техния град нямаше университет, трябваше да пътува до окръжния център. Радка реши, че ще кандидатства следващата година. Не можеше да остави родителите си сами в такъв труден момент. Започна работа в местното училище.
Лекарите я подкрепяха, че с времето баща й може да стане на крака, ако прави упражнения, масажи и приема лекарства. Майка й продаде вилата, за да наеме специалист по лечебна гимнастика и да купува медикаменти. Но баща й така и не стана от количката.
— Стига, спрете да хвърляте пари на вятъра. Не ми трябва нищо, така или иначе няма да стана, — казал той един ден.
Характерът му се влоши, стана капризен и подозрителен, корективен за всичко. Най-много страдаше, разбира се, майка й. Ако я повикаше, тя трябваше да изостави всичко и да тича при него. Обикновено искаше вода, имаше въпрос или просто искаше да говори. А междувременно вечерята на печката изгаряше.
— Бори, не можеш ли сам да отидеш до кухнята? Ето, картофите изгореха, — упрекваше го майка й.
— Животът ми изгори, а на теб картофите ти жал. Лесно ти е да говориш, ти си на крака. Толкова ли е трудно да донесеш чаша вода? — ядосваше се баща й.
Понякога, в гняв, хвърляше чаша или чиния към майка й. Все по-често баща й изискваше да му купят ракия. А след пиянството изливаше гнева си върху нея.
— Тате, не пий, няма да ти помогне, само ще стане по-зле. Няма ли какво друго да правиш? Играй шах, чети книги, — убеждаваше го Радка.
— Какво разбираш ти? Последната ми радост искаш да ми отнемеш? В книгите ти само лъжи има. Чети ги ти. А в живота всичко е по-различно. Вече за нищо не съм годен, — мърмореше той.
— Мамо, не му купувай вече ракия, — молеше Радка.
— Ако не му купя, ще крещи. Трудно му е. Какво да правим сега… — въздишаше майка й.
— Трябва да се занимава, да прави упражнения, не да пие. Лекарите казаха, че може да ходи. Той самият не иска. Просто му харесва да ни тормози, а ние тичаме около него, — ядваше се Радка.
Беше жал за баща й, но и на тях не им беше леко. Един ден Радка се прибра от училище уморена, гърлото я болеше, искаше да си легне. А баща й безспирно я викаше. И Радка не издържа.
— Стига. Уморена съм, едва стоя на крака. Ти си на колела, отиди сам до кухнята и пий колкото си искаш. Не си единствен. Хиляди хора живеят така и дори работят, участват в параолимпийските игри. А ти до кухнята не можеш да стигнеш. Хайде, сам. А на мене ми се занимава, трябва да подготвя уроци. — И Радка си отиде в стаята.
Чу колелата на инвалидната количка да шумят по пода, как баща й поставя чашата на масата в кухнята, как колелата минават покрай вратата на стаята й. Очакваше той да отвори с количката, да закрещи. Но колелата продължиха по коридора. Оттогава баща й стана по-самостоятелен.
В топлите дни Радка оставяше балкона отворен. Баща й приближаваше до вратата и „разхождаше“. Не можеше да премине през тясната врата и прага. Разбира се, трябваше да разширят вратите, но нито пари, нито време имаха.
— Запишете ме в старчески дом, — молеше той след пиене.
— Какво говориш? Как може? Жив си, това е важното. Останалото ще се нареди, — успокояваше го майка й.
— Сега така говориш, после ще ти омръзне да ми носиш легена. Ще живееш и търпиш от жалост. Защо ти е такъв инвалид? Още си млада…
Така живееха. Без да усетят, изтече година, отново дойде дъждовната есен. Един ден Радка излезе от училището, но не стигна до спирката, когато започна да вали. Скри се под стъкления козирПавел й подаде ръка, докато напускаше болницата, и в този миг тя разбра, че животът й ще бъде различен от сега нататък.