Баща ме потърси чак след новината за завещанието на баба

Бащата си спомни за мен… когато чу за наследството на баба.

Животът ми не беше лесен, но истинският удар не беше несгодите в детството, а внезапното появяване на човека, когото някога наричах татко – след петнадесет години мълчание. Той не дойде с цветя или извинения, а с искане: “Раздели наследството”.

Родителите ми се разведоха, когато бях на четири. Майка ми бързо се отдаде на алкохола, съдът й отне правото да ме гледа, а баща ми, без сила да бъде истински родител, ме заведе при майка му в завлеченото село край Плевен. Той самият живееше в града и се появяваше рядко – веднъж на шест месеца, а понякога и по-рядко.

Ходех в селското училище, научих се да копая, да шия на старата машина, да ловя риба, да правя метли и да варя сладко. Животът с баба беше прост, но истински. В трети клас баща ми дойде с непозната жена. Изпъдиха ме да играя навън. Когато се върнах, в къщи беше само баба, седнала в столчето си, с празни очи.

– Къде е татко? – попитах.

– Няма да идва вече, Ралице, – само това каза тя.

И наистина не дойде. Направи ново семейство, забрави за дъщеря си. Ние с баба живеехме сами. Не страдах – имах нея. Мъдра, тиха, строга и добра. Тя стана всичко за мен: майка, баща, приятел.

Когато завърших девети клас, леля Стоянка, селската шивачка, ми каза:

– Имаш златни ръце. Запиши се в училище, не си губи таланта в градината.

Послушах я. Отидох в града. Учех, работех, не изчезвах. Баща ми живееше буквално на три спирки от общежитието ми – но за четири години нито веднъж не се поинтересува дали съм жива. И аз не го търсих.

След училище започнах в ателие, омъжих се за Иван. Наемахме малък апартамент, но всяка събота ходехме в село при баба. Тя обожаваше Ивана. Радваше се, когато разбра, че ще имам дете. Само че внукът си не го дочака…

Когато баба почина, светът се спразни. После дойде нотариусът и ми каза: къщата, земята, спестяванията – всичко е мое. Плаках пред това писмо. Не заради парите, а заради спомена.

Баща ми не дойде на погребението. Нито обаждане, нито дума. За смъртта на майка си научи след половин година. Както и за завещанието. И тогава – за пръв път от петнадесет години – почука на вратата ми.

Не го познах веднага – беше остарял. Той не обикаляше около нещата:

– Наследството на баба трябва да се раздели. На мен ми се полага половината.

Засмях му се в лицето. Горчиво, гласно:

– На теб? Половина? Ти се отказа от мен и от майка си. А сега си спомни? Парцалите миришат?

Той се намръщи, но Иван застана до мен:

– Махай се. Отиди по хубаво, или ще ти помогна.

Баща ми заведе дело. Но дори законът беше на моя страна. Той загуби, плати разходите и изчез отново.

А ние с Иван отворихме малко шивашко ателие. Шием работни дрехи – за строители, лекари, бензинджии. Поръчките бяха достатъчни. Ние живеехме и строехме свое.

Бащата вече не го видях. И не искам. Баба – тя беше истинското ми семейство. Устоях, защото тя някога реши: заслужавам повече. И живея така, че тя да е горда с мен. Някъде там, отвъд облаците…

Rate article
Баща ме потърси чак след новината за завещанието на баба