Бабушка: посети, поиграй, изчезни. Аз: готви, чисти, забавлявай.

Бабка: дойде, си поигра с детето, си отиде. Аз: готви, чисти, забавлявай.

На граница съм. Всеки уикенд се превръща в безкраен маратон, където трябва да съм перфектна домакиня, майка и събеседничка. А всичко заради посещенията на свекървата, която се нарича „обичаща баба“. Тя идва, играе си с внука, а аз трябва да готвя, да чистя и да се усмихвам, сякаш нямам други грижи. Тази история не е моя, но е толкова близка до много жени, че предизвиква буря от емоции. Хората обсъждат, спорят, и разбирам – не всеки иска такава „помощ“ през уикендите.

Нашият син има само една баба – майката на съпруга ми, Елица Георгиева. Тя е класическа баба от малък град като Търговище. В миналото – актриса в местния театър, обича да е в центъра на вниманието. Постоянно повтаря колко обича внука си, как му липсва, как е готова да помага. Но нейната „помощ“ са просто гости, които повече приличат на театрална постановка.

Елица Георгиева се пенсионира преждевременно и сега й е скучно. Живее сама, дните й текат бавно, а нашият дом е за нея начин да убие времето. Не, тя не идва, за да посиди с внука или да ми даде малко отдих. Тя идва „на гости“. А как да откажа на единствената баба, нали? В крайна сметка не прави нищо лошо. Има право да вижда внука си. Всеки път носи играчки, го държи в ръце, понякога дори го извежда с кошницата в двора за около час – и това е цялата й „помощ“. Съседите са във възторг: „Каква чудесна баба, винаги е при внука!“ Но никой не вижда какво се случва зад затворените врати.

Не искам такива „гости“ и такава „помощ“, дори и безплатна. Свекървата се появява всеки уикенд, когато съпругът ми, Георги, е вкъщи. Харесва й, когато цялото семейство е заедно, за да може да блести. Понякога води и свекъра си, Стефан Димитров, но той рядко се съгласява – има свой живот, свои занимания, и дори спят в отделни стаи с жена си.

А сега представете си: аз съм млада майка, синът ни е на по-малко от година. Капризничи, му режат зъби, болят го коремчетата, не спя нощем. Но трябва да „воспозлвам“ бабината помощ, защото тя вече идва. Това означава – почистване, готвене, сервиране на масата и безкрайни разговори. Опитвах се да натоваря почистването на Георги, но той мърмори: „Цяла седмица работя, дай ми да си почина!“ И така тичам между кухнята, детето и свекървата, която седи в любимото си кресло и си гука с внука.

Елица Георгиева идва, играе си с детето, пие чай, а аз се въртя като катерица в колело. Готвя обяд, сервирам, почиствам след сина, който току разлива сок, току се оплесква с пюре. Трябва да съм любезна, да поддържам разговора, да се усмихвам, докато тя разказва театрални истории. А после, когато й омръзне, просто става и си тръгва. Понякога са три часа, понякога – половин. Отива си с чувство за изпълнен дълг, а аз падам от умора, гледайки купищата чинии и разхвърляните играчки.

Разбирам онези баби, които вземат внуците у тях през уикенда. Това е истинска помощ. А при мен? При мен е спектакъл, в който аз съм и готвач, и чистачка, и аниматор. Опитвах се да говоря със съпруга ми, но той само свива рамене: „Ами, това е майка ми, не можем да не я пускаме, нали?“ Съветват ме да не готвя, да не почиствам, но как да го направя, когато тя вече е на прага? Чувствам се егоистка, сякаш съм неблагодарна и мързелива. Но дали искам твърде много? Просто искам да дишам свободно в собствения си дом.

Тази история е вик от душата. Не знам как да намеря баланс, как да обясня, че тази „помощ“ само ме изтощава. Може би наистина искам прекалено много? Но всеки път, когато видя как свекървата си тръгва, оставяйки хаос след себе си, мечтая за уикенд, в който мога просто да бъда майка, а не прислужница. Благодаря, че ме изслуша.

Rate article
Бабушка: посети, поиграй, изчезни. Аз: готви, чисти, забавлявай.