„Аз не съм ти болногледачка! Как съпругът ми искаше да прехвърли грижата за майка си на мен“

В онази мартенска сутрин Елена се тресеше още от сутринта. Не от студа – а от яд. Стоеше пред огледалото, обличаше сина си и се опитваше да потуши раздразнението си. Денят беше осми март. Женският празник, който можел да мине поне малко спокойно, но на нея пак ѝ се налагаше да отиде при свекърва ѝ. А това означаваше – изкуствена усмивка, язвителни забележки, упреци и вечното чувство на вина, което тя умееше да предизвиква с майсторство.

“Елена, пак ли си с кисело лице?” – мрънкаше Никола, навивайки яке. – “Да не ми казваш, че не искаш да ходим.”

“А ти наистина ли не се досещаш защо?” – прошепна тя през зъби. – “Пак ще се заяжда, ще ме критикува, ще обяснява как грешно възпитавам Борис и дори няма да попита как съм. Иска ми се поне веднъж да си спомни, че работя от сутрин до вечер и всичките домакински грижи са върху мен.”

“Ти си вкъщи цял ден” – подсмихна се той.

“А ти мислиш, че да работиш от вкъщи значи да се налягаш на дивана? Или токът, храната и дрехите падат от небето?”

Никола се обиди. Не беше свикнал Елена да му напомня за парите. Въпреки че истината беше на нейна страна – нейните доходи като графичен дизайнер на свободна практика бяха три пъти по-големи от неговата заплата като охранител в склад.

“Може би сам ще отидеш?” – опита се още веднъж.

“Днес е празник, Елена. Осми март. Не можеш просто да игнорираш майка ми.”

Два часа по-късно вече бяха в едностайния апартамент на Венета Петрова в Стара Загора. В ъгъла, на сгъваемото кресло, прелистваше списание Яна – двадесетгодишната племенница на Никола, сирак, която свекърва ѝ беше взела при себе си преди пет години след смъртта на родителите ѝ. Елена и Яна никога не се разбираха. И Елена не можеше да не забележи, че свекърва ѝ явно предпочита момичето, а не собствения си внук.

“Разговаряхме с лелите” – каза Венета Петрова на празничната маса. – “Ще прехвърля апартамента си на Янка. Вие имате къде да живеете, а тя трябва да започне живота си.”

След няколко дни документите бяха подписани. Но с условието, че Яна ще се нанесе едва след смъртта на баба си. Съдбата, както обикновено, реши иначе – три седмици по-късно Венета Петрова преживя тежък удар. Оцеля, но вече не можеше да се справя сама.

“Трябва да се преместим при майка ми” – заяви категорично Никола. – “Сама няма да се оправи.”

Елена преглътна яда. Наистина се преместиха. Само че грижите за свекърва – храненето, къпането, почистването, смяната на чаршафите – паднаха изцяло върху нея. Никола отиваше на работа, Яна – на лекции и при гаджето си. А Елена работеше, издържаше цялото домакинство и сега се превърна и в болногледачка.

“Никола, може би Яна ще помага? В крайна сметка апартаментът вече е неин” – не устоя тя една вечер.

“Тя е студентка, има връзка. Не може да го води тук. Иначе – ти си вкъщи.”

“Вкъщи. Работя. И всичко тегля сама.”

“Умори ли те?” – усмихна се той. – “Майка ми е – и на теб ти е грижа. Няма да я изоставиш, нали?”

“Тя е твоята майка. А на мен – свекърва. Не ми е задължение. Ти никога нямаше да се грижиш за моята майка. Така че, наеми си болногледачка.”

“Ти ли ще ѝ плащаш?”

“От пенсията ѝ. Или от своята заплата.”

“А тогава за какво ми трябваш?” – каза той студено. – “Иди, провери как е.”

И тази нощ Елена лежеше, втренчена в тавана. Мислите ѝ се въртяха обидно в главата. Той я използваше. Като жена, като работна ръка, като болногледачка. Яна – наследницата – дори не се показваше. А тя се чупеше всеки ден.

Сутринта, докато Никола отиде на работа, Елена събра вещите си. Взе Борис за ръката и се върна в собствения си апартамент. Изключи телефона. Изпрати само едно кратко съобщение: *”Уморих се да бъда всичко наведнъж. Късмет.”*

Вечерта Никола дойде, буен.

“Или се връщаш, или подавам за развод!” – сипеше той, искрещи се от яд.

“Както кажеш” – отговори спокойно Елена. – “Само че сега аз ще го направя. Не съм длъжна да се жертвам за чужда квартира и за човек, който нито веднъж не ми каза ‘благодаря’.”

“Гледай да не съжаляваш после!”

“О, не. Вече съжалявам. Че търпях толкова дълго. А сега – свобода. Благодаря ти само за Борис.”

След месец сключиха развод по взаимно съгласие. Никола не се извини. Елена повече не му се обади.

А след половин година ѝ разказаха, че Венета Петрова е починала. И Яна – онази любима внучка, заради която всичко беше направено – изхвърли чичо си като ненужен стар мебел.

Животът си подреди нещата. И Елена не съжаляваше и за миг, че си тръгна навреме.

Rate article
„Аз не съм ти болногледачка! Как съпругът ми искаше да прехвърли грижата за майка си на мен“