„Аз бих се отказала от такива деца“, каза моята съквартирантка в родилното. Но аз запазих самообладание и ѝ дадох урок, който никога няма да забрави

„Аз бих се отказала от такива деца“, каза моята съквартирантка в родилното. Но аз запазих самообладание и ѝ дадох урок, който никога няма да забрави

Този ден завинаги ще остане в паметта ми. Денят, в който за първи път държах синовете си в ръце. Две малки, топли създания – толкова крехки, толкова скъпи. Бях готова да ги защитавам от целия свят. Но първото изпитание дойде по-рано, отколкото очаквах – точно в родилното отделение.

Моята съквартирантка, жена на около четиридесет години, току-що беше родила втората си дъщеря. Съпругът ѝ често идваше с огромни букети, роднините носеха подаръци – всичко изглеждаше съвършено в живота ѝ.

„Как се чувстваш?“ – попита ме тя, докато прелистваше новините в телефона си, а аз нежно поставях единия си син в креватчето.

„Щастлива“, отговорих искрено.

Тя хвърли поглед към бебетата ми, а на устните ѝ се появи странна усмивка.

„Честно казано, аз не бих искала такива деца“, каза тя небрежно.

„Какви?“ – рязко се обърнах, недоумявайки.

„Единият има белег по половината лице, другият изглежда толкова слаб… Само проблеми. В нашето семейство такива неща не се приемат“, сви рамене тя безразлично.

Гърлото ми пресъхна. Притиснах по-малкия си син, който току-що се беше размърдал, и усетих как гневът ми нараства.

„Извинете, но току-що казахте, че бихте се отказали от собственото си дете, ако то не беше…“ направих пауза, избирайки думите си внимателно, „достатъчно ‚перфектно‘ за вас?“

„Разбира се“, отговори тя, сякаш обсъждахме избора на количка, а не съдбата на живи същества. „Светът е жесток. Защо да обричаш детето си на подигравки? Ще му бъде трудно. Само ще си усложниш живота – и на себе си, и на него.“

Поех дълбоко дъх.

„Ами ако дъщеря ви се беше родила с някакви особености?“

Тя се изсмя.

„Умната жена трябва да планира предварително. Направихме всички тестове, всички изследвания. Всичко беше под контрол.“

Погледнах я право в очите.

„А ако, не дай Боже, нещо ѝ се случи? Болест, злополука? Ако външността ѝ се промени? А ако един ден тя ви роди ‚неперфектно‘ внуче?“

Усмивката ѝ се стегна, а в очите ѝ проблесна тревога.

„Това няма да се случи.“

„Сигурна ли сте?“ – попитах спокойно. „Децата растат, попивайки нашите ценности. Ако се научат да обичат само ‚перфектните‘, каква е гаранцията, че един ден няма да решат, че и *вие* вече не отговаряте на техните очаквания?“

Лицето ѝ пребледня.

„Това са глупости…“

„Това е логика“, отвърнах тихо.

От този момент нататък тя не проговори повече с мен. Но в деня на изписването, докато събирах вещите си, забелязах как гледа новородената си дъщеря. И в очите ѝ се беше появило нещо ново – може би за първи път от дълго време истинско осъзнаване, че държи в ръцете си не идеал, а живот.

Може би тя никога нямаше да разбере напълно, че красотата не е в съвършенството. Но аз бях сигурна в едно: моите синове щяха да израснат, знаейки как да обичат – не заради външността, не заради удобството, а заради душата.

Rate article
„Аз бих се отказала от такива деца“, каза моята съквартирантка в родилното. Но аз запазих самообладание и ѝ дадох урок, който никога няма да забрави