Ново начало

Втори шанс

Бистра Георгиева беше обикновена баба със своите слабости и недостатъци. Но Борис я обичаше безрезервно. Баща си не го помнеше, макар баба му да твърдеше, че по-добре изобщо да не е съществувал. На допълнителните въпроси на момчето тя отговаряше: “По-голям ще станеш, ще разбереш.” И Борис растеше, не задавайки излишни въпроси, опитвайки се сам да проумее нещата.

На пет години баба го взе при себе си, а майка му се появяваше само от време на време, между поредните ѝ кандидати за съпруг.

Един път, когато майка му дойде да го вземе, баба го изпрати в стаята му. Той тихо си играеше и слушаше разговора в кухнята. В началото нищо не се чуваше, но после майка му започна да крещи, а баба му подигна глас.

“До кога ще продължаваш така? Детето има нужда от майка, а не от размазана кокетка!” – говореше баба.

“Искаш да се заровя жива, така ли? Между другото, търся мъж и баща на сина си!” – крещеше майка му в отговор.

“На мястото, където ги търсиш, няма нормални бащи. И рядко мъж ще обича чуждо дете. Своите ги изоставят и предават, а чуждите – още по-лесно.”

“Ти не разбираш… Ти…” – тук майка му изкрещя някакви думи, чието значение Борис не знаеше, но усети, че са много обидно.

Баба му също го видя така и я изпъди.

Влезе в стаята нервна и разтърсена, погали Борис по късата руса коса и излезе, затръшвайки вратата.

Изчезваше за две-три седмици, после пак се появяваше – доволна или ядосана, в зависимост от успеха на последната ѝ “мисия” за съпруг.

След нейното заминаване, косата на Борис и дрехите, които докосваше, запазваха аромата на нейните парфюми. И той дишеше дълбоко, спомняйки си.

С годините започна да се страхува от идването ѝ. След всяко посещение баба му пиеше някакви сърдечни капки с лош мирис, тропаше с чиниите и оплакваше, че е отгледала не дъщеря, а безсърдечна кукувица, която изостави собственото си дете. Мърмореше, че няма повече сили и че следващия път ще го даде на майка му… Борис седеше в стаята си, чакайки бурята да премине.

После баба идваше при него, поставяше на масата чиния с топли палачинки или баница и казваше с помирение:

“Защо си тъй мълчалив? Изплаши ли се? Не се страхувай, няма да те дам. И не ми се сърди.”

Борис разбираше всичко и не се сърдеше. Когато му беше тежко, отиваше при баба си да се оплаче, а тя го усещаше. Но тя не можеше да му се тъжи на осемгодишното му момче. И как можеше той да я утеши? Затова само слушаше мърморенето ѝ и мечтаеше скоро вкъщи да се върне тишината и уютът.

Борис растеше, а баба му, според него, не се променяше. Сякаш замръзнала във времето. И той си мислеше, че така ще е завинаги. Когато вече беше в гимназията, тя често го караше да учи.

“Ако не влезеш в университет, ще те вземат в казарма, а аз съм вече стара и няма да издържа. Така че, ако искаш да живея още, влизай да учиш.”

И Борис се стараеше, нямаше право да я разочарова. Освен нея, нямаше кой да го гледа. От майка си се беше отучил напълно. Мотивацията беше ясна – животът на баба му. Добре издържа изпитите и влезе в университета. Не рискува, не избра престижен факултет, а влезе на бюджет в история. Четеше много и се интересуваше от история.

На втора година се влюби в красивата и жизнерадостна Вяра. Тя обичаше шумни компании, което Борис не понасяше. Но заради нея посещаваше студентски партита и клубове. Баба му веднага разбра за любовта му по замисления му поглед, въздъхваше, не лягаше да спи, чакаше го. Борис я жалеше и се стараеше да не закъснява. Но Вяра не одобряваше това.

Един ден му каза, че ако си тръгне от партито, ще го напусне. Борис не искаше да я губи, но и баба му го притесняваше. Чака го, не спи, а имаше високо кръвно и сърдечни проблеми. Той все пак си тръгна от клуба. Целият път до вкъщи тичаше, сякаш го гони някой, обвинявайки баба си – защо не спи, той е вече голям, нищо няма да му стане. Баба му не признаваше мобилни телефони. “Късно ми е да ги уча. А ти за какво си?” – казваше.

Влязъл в апартамента, видя светлина под вратата на стаята ѝ. “Защо не спи?” – помисли раздразнено и погледна вътре. Баба лежеше на пода, с очи затворени, с едната ръка неестествено свита. До нея беше разлята вода и стъкло.

“Бабо, какво става?” – хвърчи към нея.

Тя леко отвори очи, опита се да говори, но устата ѝ се изкриви и не я слушаше.

“Само не умирай, сега ще…” – Борис извади телефона.

Линейката пристигна бързо. Лекарят каза, че още малко и щеше да е късно.

Борис се упрекваше – заради любовта си не забелязвал, че баба му често се оплакваше от замаяност и шум в ушите, пиеше хапчета, крещеше се по мебели. Ако беше останал в клуба с Вяра, може би нищо нямаше да се случи.

Баба му я откараха в болница. Борис за пръв път остана съвсем сам. Всеки ден идваше при нея, носеше пилешка супа и компот, който Вяра приготвяше. Но не издържа дълго, скоро пак започна да изчезва по клубове. РазИ когато майка му се появи отново, този път с истинска грижа и топлина в сърцето, Борис разбра, че понякога вторият шанс е всичко, от което някой се нуждае, за да се промени.

Rate article
Ново начало