Скъпоща по новогодишен тариф
— Благодаря, мамо. — Тодор стана от масата и се протегна. — Ще изляза да понавъртя малко. Не се тревожи, ще внимавам, а и коли вечерта вече няма много.
— Откакто си купи колата, постоянно си с нея. А на теб време е да се жениш. Явно е вярно, че при мъжете колата е на първо място.
— Мамо, моля те, не започвай… — Тодор се приближи до нея и я прегърна. — Знаеш колко мечтаех за своя автомобил. Ще се накатам, ще си спестя душата, и тогава ще мисля за семейство. Честна дума!
— Добре. Наближаваш трийсетте, а ти все се разхождаш с колата като дете. — Майка му му разроши косите. — Хайде, върви.
Тодор излезе от входа, стигна до колата си и отмина пухкавите снежинки от предното стъкло. Шофьорската книжка имаше отдавна, баща му му разрешаваше да кара стария му «Москвич», докато не го разби. Опит имаше. Просто още не беше наситил усещането за собствена кола.
Копнееше години наред, спестяваше, после внимателно я избра. И сега всеки вечер се возеше из града, понякога излизаше и на магистралата. Ако някой стопираше, Тодор спираше и не вземаше пари.
Седна зад волана, завърти ключа и с удовольствие се наслади на мърморенето на мотора. Повиши звука на радиото и бавно излезе от двора.
В светлината на фаровете снежинките искряха, удряйки се в стъклото. Зимата тази година дойде внезапно, и за няколко дни се натрупа доста снег. Тодор се луташе безцелно из улиците. На една от тях видя жена с дете, които стопираха. Намали радиото, спря и смъкна стъклото от страната на пътника.
— До улица „Хан Кубрат“ ще ни закарате ли? — Жената погледна през прозореца.
Беше млада и приятна.
— Качвайте се. — Тодор кимна към седалката до него.
— Колко ще струва? Не е близо… — попита тя, все още наведена.
— Не се притеснявайте. От хубави момичета не взимам пари. — Но когато видя, че тя се отдръпна уплашено, я успокои. — Десет лева ще ви подхождат ли? Хайде, качвайте се, хапвам само по празници! — Смееше се.
Младата жена отвори задната врата и пусна сина си, около петгодишен, да се качи първи, след което седна до него. Тодор потегли.
— Колко коня има? — попита момченцето зад гърба му.
— Коня? — повтори той. — Не знам.
— Как така не знаете? — не отстъпваше любопитният пътник.
— Виж, като купувах колата, гледах да ми харесва външно, да е удобна. А мощността на двигателя не ме интересуваше кой знае колко. А ти, гледам, разбираш? — сериозно каза Тодор.
— Разбирам! — заяви деловият малчуган.
— Как се казваш, автознаец? — засмя се Тодор.
— Боби. А Вие?
— Еха, ама си голям! Аз съм Тодор. Съжалявам, приятелю, не мога да ти подада ръка. — Разговорите с детето го забавляваха.
— Стига, Боби. Не притеснявай чичо, — каза жената.
— Нека говори. Хубав си ти, Боби. Хубав Боби. Една игра на думи. — Тодор погледна в огледалото и срещна погледа на жената. В гърдите му, там където бие сърцето, стана топло и радостно.
Нощният град светеше от витрини и улични лампи. Пред големите молове вече бяха украсени елхи, мигащи с хиляди цветни светлини. До Нова година имаше още месец, но градът вече усещаше празника.
— Спрете тук, пред този блок, — каза жената отзад.
— Да не ви закарам до входа? — Тодор отново погледна в огледалото, но тя гледаше настрани.
Спря колата в началото на дълга девететажна сграда.
Жената излезе и, държейки вратата, чакаше сина си.
— Боби, по-бързо, — го подтикна.
— Утре ще дойдеш ли за мен? — попита момчето с плачлив глас.
— В неделя ще те взема. И не реви, че ще ти се запуши носът. Бързаме, между другото. Излизай. — Гласът й стана по-остър.
Боби се мъчеше и много бавно отдръпна към отворената врата. Тодор слезе от колата.
— Вземете. — Жената му подаде десет лева.
Той взе банкнотата, я сгъна на две и я сложи в джоба на якето.
— Ще я пазя като талисман, — каза сериозно и подаде ръка на Боби, който най-сетне беше излязъл.
— Чао!
— Чао. — Малкото топло ръченце се вплетна в неговата длан.
— Хайде, вървим. Баба вече ни чака. — Жената го дръпна.
След няколко крачки Боби се обърна, и Тодор му махна. Видя как от една от колите в двора излезе мъж, прегърна майка му и после подаде ръка на момчето. Но то рязко се отдръпна.
«Среща му е на майка, а детето ревнува», — помисли си Тодор, и тази мисъл го зарадва.
Седна в колата и повиши звука. Започна да пее Филип Киркоров: „Мила, мила, мила! Мой нежен земен ангел, само веднъж щастлив бях, в деня, когато те срещнах!“ В колата леко се усещаше мирис на парфюм. Тодор дори погледна в огледалото, сякаш жената все още беше там. Но нямаше никой.
Желанието да се вози изчезна. Песента го дразнеше, затова превключи радиото. Не можРадостта грееше в очите им, докато новогодишните огньове осветяваха пътя към споделено щастие.