**Щастие в ръката**
Рая се оглеждаше в огледалото: удължено лице, голям нос с остри черти, тънки устни, а очите – студени, светлосиви. Защо трябваше да се роди такава грозна? Само косата й харесваше – черна, гъста. Носеше дълга перчинка до очите.
“Баща ти беше красавец. Иначе нямаше да се влюбя в него. Имаш тракийски корени,” успокояваше я майка й. “Като пораснеш, ще разбереш, че имаш изискана красота. Не всеки ще я оцени.”
Баща й Рая не го помнеше. Той ги напуснал, когато тя не беше и на две години. Помнеше чичо Тошо – весел човек с червено лице, който я подхвърляше към тавана и се смееше. Винаги идваше с бонбони, сладки или някаква евтина играчка. Обичаше да се катери на коленете му и да диша мускусния му аромат. Майка й казваше, че това е мирис на скъпи пури и ракия. С него тя изглеждаше щастлива. Дори сега Рая помнеше този мирис и мислеше, че това е ароматът на истински мъж.
Когато порасна, попита майка си защо не са се оженили.
“Беше женен. Имаше син.” В гласа й, дори след години, се носеше тъга.
После дойде чичо Стоян. Но Рая сама го изгони. От него миришеше на чорапи и дизел. Беше нисък, слаб, с картофена нос, отпусната долна устна – ротът му винаги беше полуотворен. Опущените ъгли на очите му придаваха тъжно изражение. Рядко се усмихваше. Винаги носеше бутилка вино или ракия и шоколад.
“Каква вечеря без вино? За настроение и да се разтоварим след тежкия ден,” казваше той, виждайки недоволния поглед на дванадесетгодишната Рая.
Майка й отначало пиеше малко, после свикна. Сама си купуваше бутилка за вечеря. Ако чичо Стоян не идваше, тя пиеше сама и ревеше в кухнята. Рая знаеше – ако продължи така, майка й ще се превърне в алкохолик.
Един ден, когато майка й беше излязла, тя седна до чичо Стоян и го попита право:
“Чичо Стоян, вие женен ли сте?”
Той се обърка, мигаше често.
“Откъде знаеш?”
“Махнете се при жена си. Сега,” каза тя рязко.
“Какво си се разкомандовала, кльощавко? Аз идвам при майка ти, не при теб.”
“Значи и при мен. А вие не ми харесвате. Или си тръгвате, или ще разкажа на жена ви,” рече Рая, намръщена.
Не беше ясно дали се уплаши, но чичо Стоян повече не се показа. Майка й ревеше, пиеше и го чакаше.
“Стига. Ако не спреш, аз ще избягам от вкъщи, чуваш ли?” заплаши Рая, грабна бутилката и я изсипа в мивката.
Майка й викаше, обвиняваше я, че проваля живота й. Но спря да пие. Някога ярка червена красавица, сега красотата й беше избледняла, косата – оредяла и побеляла. Мъжете спряха да идват и изчезнаха напълно, за щастие на Рая.
След гимназията тя започна да учи педагогика.
“С твоята външност – точно това ти трябва,” я засегна майка й един ден.
С Иво се запознаха на студентския празник “Професорска пролет”. Той веднага започна да я ухажва. С него беше лесно, забавно, сигурно. Не бързаше, не опитваше да я целува. Рая свикна с неговото присъствие.
На втората година, смутен, той й предложи брак. Тя отказа – рано е, още са студенти, как ще преживеят?
“Глупава! С твоята външност и характер ще те е трудно да намериш мъж. Съгласи се, иначе ще останеш стара мома,” въздъхна майка й. “Спокоен е, не пие, от интелигентно семейство… Какво повече искаш?”
И Рая се съгласи. След скромна сватба заживяха в малката му квартира – с миниатюрна кухня, тесен коридор и тънки стени. Баща му почина преди две години от инфаркт, а Иво не искаше да оставя майка си сама.
През нощта Рая не можеше да се отпусне, знаеше, че майка му спи зад стената и чува всичко. Затова всичко беше бързо и тихо. При такива условия дори не мислеше за деца. Сутрин смутено кроеше поглед.
Майка му пое кухнята и всичко беше наред. Когато Рая искаше да помага, тя я отстраняваше: “Тук няма място за две. Ще имаш време да наготвиш, сега не пречи.”
Парите бяха малко – стипендии и пенсия не стигаха. Иво започна работа като охранител в склад, две нощи след две. Рая беше доволна. Мечтаеше да заминат за Германия след дипломирането си. Мнозина правеха така. Но Иво отказа – не искаше да оставя майка си.
Дори когато тя отидеше при сестра си за няколко дни, те не променяха навика си – всичко беше бързо и тихо.
“Да вземем ипотека,” молеше Рая. “Можеш да идваш при майка ти, но да живеем отделно.”
“И цялата заплата да даваме за жилище? А с какво ще живеем? Почакай малко,” отвръщаше Иво.
Когато я изпратиха на конференция в Пловдив за три дни, тя се зарадва – почивка от уроци, съпруга, тясната квартира… Мъжете на конференцията бяха малко, жените им обръщаха внимание. Особено един – красавецът Борис Стамболиев. Жените се изправяха като струни, оправяха коси, усмихваха се прекалено ярко. Рая, най-младата, се смееше на тези трикове.
Един ден излезе от залата, за да избегне скучен доклад. Борис излезе след нея.
“Скучно, нали? Нещо по-добро няма даРая седна до него, а след няколко месеца разбра, че щастието не е в бягството към новия, а в грижата за стария, който винаги е бил там, дори когато тя не го е виждала.