Синя нишка

Синьото жилче
Колко много я обичаше Тодор. Полудяваше от любов, стояше под прозорците ѝ късни вечери, ликуваше, ако успяваше да види силуета ѝ. Изглеждаше му непристъпна и недостижима. Вълнуваше се от крехкостта ѝ, от бялата тънка кожа, през която се просвиваха синькави нишки от кръвоносни съдове. И той залиташе от нежност и страст.

На училищната новогодишна вечер Тодор я покани на танц. Радка беше по-ниска от него, танцуването с нея беше неудобно. Трепереше като лист, челото му се изпотя, а влажните му длани върху кръста ѝ гориха като огън. Не можа да укроти вълнението си и изгаряше от срам, знаейки, че тя го усеща. Когато музиката замлъкна, Тодор се отдръпна от нея и най-сетне можеше да диша.

Чуденеше се защо другите момчета не са влюбени в нея.

На Сашо, например, харесваше едрата Весела с дълги, здрави крака. Когато Весела тичаше по стадиона по време на часовете по физкултура, надминавайки всички момичета, нейната висока опашка се люлееше като махало.

За Тодор идеалът на женственост беше крехката Радка. Тя беше неговата натрапчива мечта, мания, болест. Майка му не одобряваше привързаността му към това момиче. „Хубава е, но някак слабичка. Не е за теб“, споделяше със съпруга си.

— Трябва да го откъснем от нея. Да го убедим да учи в друг град, в София например. Само да е далеч от нея.

Баща му подкрепи идеята и говори с него мъжки. Обясни, че в София има повече възможности, че след престижен университет го чака светло бъдеще. Дори обещаха да платят обучението, ако не се класира с държавна стипендия. И Тодор се съгласи.

Над леглото си в общежитието закачи снимка на Радка, увеличена от класната фотография. Но тя остана в родния град, а Тодор беше млад. Натрупваше мъжки опит, срещаше се с момичета, а образът на крехката съученичка запази в спомените и сънищата си.

После срещна Иванка. При нея не трепереше от допир, умът му оставаше ясен. Разбираха се без думи. С нея беше лесно и сигурно. А Радка избледня в паметта му.

След дипломирането се ожени за Иванка и остана в София. Майка му ликуваше от избора му. „Всичко по-добро от онази неразбрана Радка.“

След година им се роди дъщеря — Мими. Обичаше я до болка. При най-малкото кихане готов беше да разтърси цялата софийска медицина. А Радка остана само мечта от далечната училищна младост.

Един ден майка му се обади: „Баща ти е в болницата. Ще го оперират. Идвай, ако нещо…“

Мими беше настинала, затова Иванка остана с нея. Тодор взе отпуск и тръгна сам.

София го изпращаше с дъжд, а родният град го посрещна със слънце и златен листопад. Баща му се държеше мъжки, без да се паникьосва.

Операцията мина успешно. Майка му дежуреше при баща му, а Тодор оставаше сам. Опасността отмина и можеше да се прибира при семейството си.

От болницата той вървеше пеша. Нямаше къде да бърза. Страхът отмина, настроението му се подобри. Стъпваше върху жълтите листа, дишайки свеж въздух с аромата на есента.

Пред него една жена спря. Наведе се над детската количка, оправи нещо. Сърцето му прескочи — позна я, още преди да я види.

— Здравей, — каза той, приближавайки се.

Радка се изправи, поздра го и се усмихна. Тодор я разгледа — същото тънко лице, през което се виждаха сините жилки, същият отнесен, тъжен поглед.

— Здравей. При родителите ли си? В отпуск? — попита тя.

— Баща ми е в болницата. Операираха го.

— Сериозно ли е? — В очите ѝ бликна тревога.

— Вече е добре. А ти? Твое? — показа към количката.

— Мое. — По начина, по който отговори, разбра, че не е омъжена.

Стана му толкова жал за нея, че поиска да вземе тънкото ѝ лице между дланите си и да я целуне право там, на улицата. Вървяха заедно, разговаряха за съучениците. Разказа си за себе си, без да чака въпроси. Помогна ѝ да вкара количката в блока. Радка живееше все там. Родителите ѝ бяха се преместили в селото, където имаха къща.

— Ела някой път, — каза тя при сбогуването.

Тодор си помисли, че може да се качи веднага, но не пророни дума. Както преди, тя му се струваше недостижима. Не можеше просто така да почука на вратата ѝ.

На следващия ден, след като видя баща си в болницата, купи рози и отиде при Радка. Тя не се изненада, само го помоли да не шуми, защото дъщеря ѝ спеше.

— Искаш ли да хапнеш? Или кафе? — предложи тя на кухнята, поставяйки цветята във ваза.

— Не, благодаря. Майка ме нагостТой се върна у дома, прегърна съпругата и дъщеря си, и осъзна, че истинската му любов е тук, където сърцето му бие спокойно и щастливо.

Rate article
Синя нишка